Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dąbrowskiej bibliotece trwają zajęcia dla tych, którzy dotychczas nie mieli kontaktu z internetem

PAS,mat.prasowe
Jeśli macie ponad 45 lat i rzadko na razie korzystacie z dobrodziejstw kontaktu ze światem przez internet, to jeszcze nic straconego. Pomoże Wam w tym Ewa Stęplewska, która jest jednym z wolontariuszy stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) wspólnie ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie", działając pod hasłem „Polska Cyfrowa Równych Szans", zamierza w ciągu dwóch lat dotrzeć z cyfrową edukacją do każdej z niemal 2500 polskich gmin. Ponadto drugim priorytetem działań prowadzonych przez MAC jest wspieranie samorządów i prowadzenie działań doradczych i szkoleniowych niezbędnych dla skutecznej realizacji projektów inwestycyjnych na rzecz rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej szerokopasmowy dostęp do Internetu w Polsce. Nasz kraj jest bowiem największym beneficjentem środków UE przeznaczonych na budowę szybkich sieci szerokopasmowych.

Jeśli chcecie więc poznać ogromne możliwości internetu, to specjalnie przeszkolona „latarniczka” Polski Cyfrowej bezstresowo i bezpłatnie wprowadzi Was w cyfrowy świat.

Zajęcia odbywają się w filiach dąbrowskiej biblioteki. Przy ul. Piłsudskiego 32 we wtorki w godzinach: 9.30-11.00, przy ul. Legionów Polskich 131A na Mydlicach we wtorki w godzinach: 11.30-12.30 oraz przy ul. Wojska Polskiego w piątek w godzinach 10.00 - 11.00. Można też wybrać się do Młodzieżowego Domu Kultury w Mysłowicach, w czwartek w godzinach 11.00 – 12.30.

Dlaczego Latarnicy? Przyjęto metaforę latarni morskich i opiekujących się nimi latarników. Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych. O Latarnikach można myśleć, jako o nowym zawodzie nowoczesnego animatora społecznego, z nowymi kompetencjami, ale dziedziczącego pozytywne elementy działań z przeszłości społecznej i historii lokalnej.

Jak wynika z ostatnich badań, fakt, że na niespełna 13 mln Polaków po 50 roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z sieci, nie byłby aż tak społecznie ważną sprawą, gdyby nie to, że bycie internautą mocno przekłada się na jakość życia i pracy. Brak umiejętności korzystania z nowych technologii oznacza marginalizację, prowadzącą do cyfrowego wykluczenia. – Nie tylko coraz więcej można zrobić z pomocą Internetu, ale również coraz więcej można robić tylko przez Internet – tłumaczą eksperci Zespołu Warsztatów Analiz Socjologicznych, autorzy opracowania pt. "Pokolenie 50+. Pierwsze kroki w cyfrowy świat". Jako dowód przytaczają kolejne dane, z których wynika, że internauci, w porównaniu do osób, które z sieci nie korzystają, mają wyższe zarobki, łatwiej dostają pracę, częściej podnoszą kwalifikacje i częściej awansują. Coraz więcej firm szuka pracowników tylko w sieci, coraz więcej imprez i wydarzeń kulturalnych ogłasza się tylko w Internecie. Internet to też – czasem wyłączne – medium wsparcia działań społecznych, obywatelskich i konsumenckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto