Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W mieście rusza kolejna akcja bezpłatnych badań

Grażyna Krawczyk
W Dąbrowie Górniczej rozpoczęto właśnie realizację programów profilaktycznych. Organizatorzy zachęcają do udziału tłumacząc, że takie badania mogą ratować zdrowie i życie.

W Dąbrowie Górniczej rozpoczęto właśnie realizację programów profilaktycznych. Organizatorzy zachęcają do udziału tłumacząc, że takie badania mogą ratować zdrowie i życie.
- Warto skorzystać z tej propozycji, bo często jest tak, że wcześnie wykrytą chorobę można wyleczyć. Kiedy jednak do specjalisty trafia się zbyt późno, skutki takiego zaniedbania mogą być już tragiczne - przestrzega Zdzisława Krygier, naczelnik Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

W tym roku realizowany będzie program wczesnego wykrywania gruźlicy i nowotworów płuc dla osób z grup podwyższonego ryzyka. Organizatorom badań szczególnie zależy na dotarciu do osób bezdomnych, pensjonariuszy placówek pomocy społecznej oraz tych, które mają kontakt z tą chorobą.

Kolejne badania dotyczą wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Z tej propozycji skorzystać mogą osoby, które skończyły 50 lat. Do mężczyzn powyżej 40 lat adresowany jest program wczesnego wykrywania raka prostaty, a kobiety od 40 do 49 roku życia mogą wziąć udział w programie wczesnego wykrywania raka sutka. Natomiast panie powyżej 40 roku życia mogą skorzystać z zaproszenia na badania, które pozwolą na ewentualne wczesne zdiagnozowanie raka jajnika.

Ostatni realizowany w tym roku program dotyczy otyłości u młodzieży z gimnazjów. Specjalistyczne badania pozwolą na wykrycie cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Aby wziąć udział w programach profilaktycznych, wystarczy wypełnić ankietę, która już wkrótce powinna trafić do wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Odpowiadając na pytania sami możemy ocenić ryzyko zachorowania na konkretną przypadłość. Jeśli ryzyko jest wysokie, ankieta upoważnia do wizyty we wskazanym gabinecie lekarskim. Nie potrzebne jest żadne inne skierowanie.

- Ankiety zostaną dostarczone mieszkańcom do ich domów. Warto potraktować sprawę poważnie i wypełnić ankietę. Później można pójść do lekarza specjalisty bez skierowań. Nie trzeba więc już nikogo o nic prosić. Wystarczy wziąć wypełnioną ankietę i pójść do lekarza specjalisty - wyjaśnia Zdzisława Krygier.

Zainteresowanie przedsięwzięciem powinno być duże. Wybór realizowanych w tym roku programów poprzedzono analizami. W efekcie dąbrowianom zaproponowano takie badania, które pozwolą na wczesne wykrycie chorób, na które najczęściej zapadają mieszkańcy.

- Programy zostały tak pomyślane, żeby dotyczyły jak największej liczby osób. Niestety, wciąż zbyt wielu pacjentów za późno przychodzi do lekarza, co dla wielu z nich źle kończy się - przekonuje Zdzisława Krygier.

Gdzie przyjść?

Badania dotyczące gruźlicy wykonywane będą w NSZ Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Skibińskiego Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, prostaty i jajnika realizować będzie PRINN NZOZ "Poliklinika Dąbrowska" przy ul. Piłsudskiego 92.

Program wczesnego wykrywania raka sutka realizuje Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza przy ul. Szpitalnej 13.

Badania dla gimnazjalistów prowadzone będą w NZOZ "Szkol-Med-Info" przy ul. Jaworowej 2/22.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto