Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek 24 września wielkie sprzątanie Pogorii IV. Każdy może się przyłączyć

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądało sprzątanie terenów wokół Pogorii IV w kwietniu 2019 roku 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądało sprzątanie terenów wokół Pogorii IV w kwietniu 2019 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Przemysław Krasoń
W najbliższy piątek 24 września, w ramach kampanii społecznej Wód Polskich „Wody To Nie Śmietnik”, odbędzie się sprzątanie zbiornika Kuźnica Warężyńska, czyli popularnej w całym regionie Pogorii IV. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą dołożyć cegiełkę do zachowania czystości tego wyjątkowego w skali województwa miejsca.

Zbiornik Kuźnica Warężyńska pełni istotną rolę na mapie przyrodniczej Zagłębia oraz całego regionu. Jest jednym z niewielu obszarów tak cennych środowiskowo w województwie, który ze względu na obecność i gniazdowanie wielu gatunków ptaków, został objęty ochroną programu NATURA 2000. Co więcej, urozmaicona linia brzegowa i bliskość natury, sprawiają że zbiornik cieszy się dużą popularnością wśród osób ceniących rekreację wodną.

Najpierw wspólna akcja, potem pokazy i quizy

Aby zachować bogate walory obiektu konieczna jest regularna dbałość o czystość jego otoczenia. Dlatego też Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaplanowało akcję sprzątania śmieci pozostałych po sezonie letnim. Akcja odbędzie się w piątek 24 września. Start zaplanowano na godzinę 10, przy zapleczu zbiornika – ul. Marianki 14A w Dąbrowie Górniczej.

Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach kampanii społecznej Wód Polskich „Wody To Nie Śmietnik”, której celem nadrzędnym jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na temat nagminnego zaśmiecania środowiska wodnego. Organizatorzy zapraszają wszystkich, dla których ważne jest zachowanie czystości wód i stan przyrody w ich sąsiedztwie. Uczestnicy otrzymają rękawiczki oraz worki na śmieci. Ponadto, w planie imprezy przewidziano dodatkowe atrakcje, w tym pokazy sprzętu służb mundurowych, ekologiczne quizy dla dzieci i młodzieży.

- Ilość śmieci, które w każdym sezonie letnim trafiają nad wody i do nich jest zatrważająca. Dlatego zwrócenie uwagi na ten problem i dosłownie - jego wagę, jest konieczne – informuje Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach.

Jak dodaje bez względu na to jak często i jak intensywnie wszystkie zainteresowane środowiska będą sprzątały tereny nad wodą, śmieci momentalnie pojawiają się z powrotem. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach administruje 9 dużymi zbiornikami wodnymi w woj. śląskim i opolskim. Gdyby nie zaangażowanie naszych służb, społeczników i wędkarzy, wszystkie te akweny w sezonie letnim zamieniłyby się w wysypiska śmieci

- Nad wodę trafiają nie tylko papierki czy butelki po napojach, ale w zasadzie wszystko, co już nie jest potrzebne w gospodarstwach domowych: telewizory kineskopowe, lodówki, pralki, opony samochodowe, elementy karoserii samochodów, odpady remontowe. A przecież te śmieci w ogóle nigdy nie powinny się znaleźć nad wodą. Dlatego mamy nadzieję, że kampanie, takie jak ta, uświadomią mieszkańcom, jak bardzo niewłaściwe jest zanieczyszczanie wód, a ustawiczne działania podejmowane w tym kierunku przez Wody Polskie i sprzymierzeńców, włączających się w akcje porządkowe, sprawią że śmieci nad wodą zacznie w końcu ubywać, nie przybywać - podkreśla Mirosław Kurz.

Tony śmieci nad wodą, jest co sprzątać

W minionym roku na terenie dwóch przykładowych zbiorników: Turawa (woj. opolskie) i Przeczyce (woj. śląskie) w czasie społecznych akcji sprzątania wolontariusze i służby RZGW w Gliwicach zebrali ponad 10 ton śmieci.

Ponadto, spotkanie nad zbiornikiem Pogoria IV będzie też okazją dla jego administratora do podsumowania sezonu letniego i działań podjętych w celu większego bezpieczeństwa dla jego użytkowników.

W sprzątanie Kuźnicy Warężyńskiej zaangażowali się przedstawiciele wszystkich podmiotów, z udziałem których w tym sezonie letnim Wody Polskie po raz pierwszy wprowadziły na terenie zbiornika odpowiedni regulamin. Także Wojska Obrony Terytorialnej, jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, kluby żeglarskie: Pogoria IV, Stowarzyszenie POLER, Na Fali, koła wędkarskie i PZW, a także zagłębiowskie WOPR, Fundacja Nowe Zagłębie, Leroy Merlin w Sosnowcu oraz lokalne szkoły podstawowe włączą się w tę akcję, by unaocznić problem zaśmiecania środowiska.

W kwietniu 2019 roku zorganizowana została spontaniczna akcja sprzątania Pogorii IV. W sześć godzin ponad 200 osób zebrało około 50 metrów sześciennych śmieci. Sprzątający oprócz „zwykłych” śmieci i butelek po alkoholu znaleźli także opony, fragmenty ubikacji, wersalki czy materace. Posprzątano około 30 hektarów terenów. W sprzątaniu pomogły wówczas także OSP Wojkowice Kościelne, OSP Siewierz-Piwoń, firma Mar-car, A.K. Wolf Agencja Eventowa oraz Stowarzyszenie Art Eco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto