Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu upamiętnili 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka

PAS
W czwartek 29 lipca uczestnicy spotkania w Sosnowcu upamiętnili 20/ rocznicę śmierci Edwarda Gierka

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W czwartek 29 lipca uczestnicy spotkania w Sosnowcu upamiętnili 20/ rocznicę śmierci Edwarda Gierka Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów
W czwartkowe popołudnie 29 lipca na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Zuzanny, przy grobie Edwarda Gierka, odbyło się jak co roku spotkanie na okoliczność przypadającej w tym roku 20. rocznicy jego śmierci.

Do Sosnowca zjechali w tę rocznice przedstawiciele różnych środowisk górniczych i hutniczych, stowarzyszeń i organizacji z wielu regionów kraju w tym z Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Warszawy, Poznania, większości miast śląskich i Zagłębia Dąbrowskiego. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego, a następnie współorganizator spotkania, Maciek Gadaczek, scharakteryzował postać i osiągnięcia przerwanej dekady lat 70, zwracając między innymi na znaczeni hasło „Polak Potrafi” w dobie współczesnych czasów, w okresie odbudowy gospodarki po pandemii, w tym podjęcie wszelkich działań służących odbudowie systemu opieki zdrowotnej i walki o czyste powietrze, czy obronę wartości historycznych.

- To wówczas rozpoczął się proces zmian przyjaznych dla milionów Polaków. Był to początek reform we wszystkich niemal wymiarach naszego życia i rozwoju, a szczególnie dla wchodzącego w dorosłe życie wielomilionowego wyżu demograficznego tamtego okresu czasu. Mieliśmy świadomość, że nasi ojcowie odbudowywali nasz zniszczony powojenny kraj, a teraz przyszedł czas na nas. Czas, by rozpocząć marsz nacechowany naszym młodzieńczym entuzjazmem, zaangażowaniem i wiarą, że coś dobrego robimy dla siebie i dla następnego pokolenia - mówił Maciek Gadaczek.

- Należy utrwalać w społeczeństwie, szczególnie w młodym pokoleniu słowa Edwarda Gierka "że tylko na drodze wzajemnego szacunku i w poszanowaniu ludzkich wartości można tworzyć trwałe fundamenty rozwojowe dla całego społeczeństwa polskiego” - dodał.

Wśród obecnych znalazły się: delegacje Zarządu Wojewódzkiego Śląskiego Stowarzyszenia „Pokolenia” i delegacje jego struktur z: Katowic,Będzina, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Ustronia, Bytomia ,Zabrza, Rozbarku. Nie zabrakło delegacji ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego Oddział Dąbrowa Górnicza, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Tradycji LWP im. gen. Berlinga, Polskich Drużyn Strzeleckich, Wielkopolskiego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych. Podczas spotkania zabrali głos m.in. prof. Paweł Bożyk i syn Edwarda Gierka - Adam Gierek oraz europarlamentarzysta Marek Balt, Jerzy Woźniak, Kazimierz Zgoła, Stanisław Guzik.

W czwartek po południu przy grobie Edwarda Gierka zebrali się także przedstawiciele Stowarzyszenia „Dąbrowskie Forum Inicjatyw”, składając biało-czerwony wieniec.

W tym roku w październiku planowana jest premiera filmu ”Gierek”, której producentem jest Global Studio, a część scen kręcona była m.in. w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia oraz w Zawierciu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto