W WOPR niewesoło

Renata Cius
Ratownicy WOPR ostro ćwiczyli na Pogorii III przed sezonem. Od lewej Marek Morawski, Stanisław Stachowiak i Marta Ulman.
Ratownicy WOPR ostro ćwiczyli na Pogorii III przed sezonem. Od lewej Marek Morawski, Stanisław Stachowiak i Marta Ulman.
Dąbrowscy ratownicy wodni rozpoczynają sezon bez sprzętu. Wypoczywający mogą liczyć wyłącznie na cud. Tymczasem miasto szczyci się największą liczbą kąpielisk w województwie. Jesteśmy społecznikami.

Dąbrowscy ratownicy wodni rozpoczynają sezon bez sprzętu. Wypoczywający mogą liczyć wyłącznie na cud. Tymczasem miasto szczyci się największą liczbą kąpielisk w województwie.

Jesteśmy społecznikami. Naszym jedynym funduszem są składki członkowskie, w tej chwili mamy na koncie 400 złotych, co wystarczy nam na bak paliwa do motorówki. Za własne pieniądze musimy kupić materiały opatrunkowe do ratowania ludzi i niezbędny sprzęt - mówi Andrzej Latosik, prezes oddziału miejskiego WOPR w Dąbrowie Górniczej.

W Dąbrowie na byłych piaskowniach powstały już trzy kąpieliska: Pogoria I, Pogoria II, która jest traktowana jak rezerwat przyrodniczy Pogoria III, ciesząca się największą popularnością. W planach miasto szykuje się do oddania kolejnej, Pogorii IV w rejonie piaskowni Kuźnica Warężyńska.

Ratownicy piszą prośby

Kłopoty dąbrowskich ratowników zaczęły się w marcu tego roku, gdy powstał samodzielny oddział w mieście. Do niedawna włączeni byli w struktury Będzina. Teraz są na swoim. Okazało się, że nie mają siedziby i sprzętu. Biuro zarządu mieści się w prywatnym mieszkaniu prezesa.

Andrzej Latosik, prezes miejskiego oddziału WOPR dzwoni po szpitalach i pyta, czy okazyjnie może zdobyć środki opatrunkowe. Ratownicy składają się na zakup motorówki. Wystąpili do wojewódzkiego zarządu WOPR o przydział łodzi motorowej, ale nie wiadomo czy otrzymają ją.

- Oddział w Dąbrowie nie ma odpowiedniej bazy na przechowanie sprzętu. Łodzi nie możemy wydać i koło się zamyka. Ratownicy mieli łódź, ale ktoś podziurawił ją - mówi Wiktor Zajączkowski, prezes wojewódzkiego zarządu WOPR.

Kto ma zapewnić ratownikom sprzęt?

- Samorządy są zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa na kąpieliskach i powinny partycypować w kosztach zakupu sprzętu - uważa prezes Zajączkowski.

Woprowcy zwrócili się o pomoc do dąbrowskich władz.

- Udało nam się wywalczyć etaty dla trzech ratowników na Pogorii III oraz dwa na Pogorii II. To za mało. Według naszych wyliczeń w wakacje nad Pogorią III wypoczywa 6-8 tys. ludzi - zauważa Latosik. Na więcej etatów zabrakło pieniędzy.
Ustalono, że ratownicy otrzymają tymczasową siedzibę w kempingu w rejonie Pogorii III. Na nic więcej na razie nie mogą liczyć. - Prezydent wyjaśnił, że miasto nie jest w stanie wspomóc w tym roku finansowo oddziału, ale obiecał pozyskać sponsorów, którzy mogliby zakupić oddziałowi niezbędny sprzęt do działań ratowniczych: łodzi motorowej do szybkiej interwencji i dwóch łodzi wiosłowych - dodaje Kocjan. Władze zapowiedziały, że w projekcie budżetu na przyszły rok znajdą się pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu dla woprowców.

W dąbrowskim oddziale jest 80 ratowników. Podkreślają wszyscy, że mimo trudności zapewnią mieszkańcom bezpieczeństwo. Podpisali już z policją umowę o współpracy w czasie sezonu. Nad jeziorami pojawią się wspólne patrole.


Ile kosztuje bezpieczeństwo

* fantom do ćwiczeń 9 tys. zł

* profesjonalna torba ratownicza z apteczką,
inhalatorem i aparatem do sztucznego oddychania 5 tys. zł

* godzina pracy motorówki 100 zł

* łódź ratownicza 40 tys. zł

* łódź wiosłowa kilkanaście tysięcy zł

* miesiąc pracy ratownika 1000 zł brutto


Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe istnieje od 1962 roku. Jest organizacją społeczną. Do zadań WOPR należy m. in. organizowanie wodnej służby ratowniczej, udział w akcjach ratowniczych. Od kwietnia tego roku WOPR podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Włączony został do Krajowego Systemu Ratowniczego. Woprowcy będą uczestniczyli w akcjach ratunkowych na zasadzie podobnej do ochotniczej straży pożarnej. za każdą akcję będą mieli zapłacone.

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała małe budowy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie