Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej odbyło się czepkowanie (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Redakcja
Ponad 80 studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa wzięło udział w uroczystości czepkowania. Wydarzenie miało miejsce w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Czepkowanie w tej uczelni to już tradycja. - To piękna uroczystość, a my czuliśmy się podczas niej szczególnie wyróżnieni - opowiadali studenci.

Studentki podczas czepkowania otrzymały czepki, a studenci metalowe broszki przypinane do munduru. - Na pierwszym roku pielęgniarstwa studiuje u nas kilkunastu panów - mówiła Urszula Mizerska, kierownik Zakładu Praktyk Studenckich Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. - Albo otrzymać dyplom trzeba zaliczyć sześć semestrów nauki. Każdy student ma, oprócz zajęć praktycznych, także obowiązkowe praktyki. Warto dodać, że jest to bardzo przyszłościowy kierunek. Dzisiaj pielęgniarki są mocno poszukiwane na rynku, pracę dostają dosłownie "od ręki" - dodaje.

Jedna ze studentek, Kinga Dym z Olkusza, wybrała ten zawód m.in. ze względu na rodzinne tradycje. - Moja mama jest pielęgniarką, cały czas pracuje w zawodzie - opowiadała Kinga. - Ja jestem z tych studiów bardzo zadowolona, naprawdę podoba mi się tutaj. Odbyłam już pierwsze praktyki. Dla mnie ogromne znaczenie ma również to, że dzisiaj pielęgniarki nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy - przyznała.

Taką samą opinię ma Agnieszka Zielińska z Myszkowic. - Gdy wybierałam ten kierunek studiów, znaczenie miała dla mnie sytuacja na rynku pracy - mówiła Agnieszka Zielińska. - Moja siostra też jest pielęgniarką, teraz studiuje na studiach magisterskich. Jest zadowolona z tego robi, mnie też się podoba na studiach. Miałam praktyki w szpitalu i poradni w Dąbrowie Górniczej i w Piekarach Śląskich. Co ciekawe, ja już mam jeden zawód, jestem po gastronomii. Ale postanowiłam się przebranżowić - dodała.

Podczas czepkowania kierownik Zakładu Praktyk Studenckich WSPS Urszula Mizerska mówiła m.in. o początkach zawodu, także na ziemiach polskich, symbolach zawodu pielęgniarki i o tym, jakie znaczenie w historii miał czepek. - W 1999 roku Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zdecydowała o zniesieniu czepka. W 2000 roku zastąpiono go metalową broszką przypinaną do munduru - mówiła.

Z kolei Joanna Świerczek, opiekunka pierwszego roku i wykładowczyni WSPS, wygłosiła wykład "Pielęgniarstwo. Zawód, profesja, sztuka". - Ten zawód to także misja. Nie każdy może go wykonywać, a tylko ci, którzy mają chęć niesienia pomocy innym osobom - mówiła Joanna Świerczek. - Przez wieki był to rodzaj posłannictwa, a bez tego trudno jest pracować w zawodzie - podkreśliła.

W czasie dąbrowskiej uroczystości studentki nie tylko otrzymały czepki, a studenci metalowe broszki, ale i wszyscy odśpiewali hymn pielęgniarski oraz złożyli przyrzeczenie. Podczas czepkowania obecne były także rodziny i przyjaciele studentów.

- Chciałabym, żeby ten zawód przyniósł wam wiele satysfakcji, żeby była to dla was misja, bo najważniejsze jest, by robić to co lubimy - tłumaczyła Danuta Szopa, kanclerz Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. - Chciałabym także, żebyście - wykonując ten najbardziej poszukiwany dziś zawód - po latach powiedzieli: "O, to jest to, co zawsze chciałam robić w życiu" - dodała.
Tymczasem już w październiku, studenci kierunku pielęgniarstwa będą mogli korzystać z supernowoczesnego Centrum Symulacji przeznaczonego dla tego kierunku.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto