MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej panie dostają specjalny poradnik. To „Przewodnik dla mam”

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dr n. med. Justyna Surnik, lekarka kierująca Oddziałem Noworodkowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, opracowała nowy przewodnik

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dr n. med. Justyna Surnik, lekarka kierująca Oddziałem Noworodkowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, opracowała nowy przewodnik Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG/ZCO
Nowość w Szpitalu Specjalistycznym ZCO w Dąbrowie Górniczej. „Przewodnik dla mam” to specjalny poradnik, który każda mama otrzyma bezpłatnie przy wypisie z Oddziału Noworodkowego Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Praktyczne informacje w "Poradniku dla mam"

- Pojawienie się na świecie małego człowieka to lawina emocji, mnóstwo pytań i dylematów, które często pojawiają się dopiero po powrocie do domu. Tworząc „Przewodnik dla mam” chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej, a jak najwięcej radości z pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem – wyjaśnia dr n. med. Justyna Surnik, lekarka kierująca Oddziałem Noworodkowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, która opracowała przewodnik.

W poradniku znalazły się m.in. informacje na temat techniki karmienia piersią, prawidłowego przyrostu masy ciała noworodka, korzystania z leżaczków i bujaczków, ćwiczeń, które mogą wykonywać rodzice z dzieckiem

– Zależało mi na przekazaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania w jasnej, przejrzystej formie i mam nadzieję, że to się udało. W przypadku pojawienia się różnych wątpliwości, zaglądamy do internetu, aby uzyskać informacje. W przypadku opieki nad noworodkiem nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, bo w sieci roi się od danych, które nie są prawdziwe i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przewodnik napisany przez neonatologa powinien lepiej spełniać rolę informacyjną, w końcu pojawienie się noworodka w naszym życiu to naprawdę podróż w nieznane – dodaje dr Justyna Surmik.

Każdego roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej na świat przychodzi około pół tysiąca dzieci. Przekazanie każdej mamie – wraz z wypisem ze szpitala – takiego przewodnika, będzie „informacyjną wyprawką”, z której po powrocie do domu zawsze będzie można skorzystać.

Blok porodowy w całkowicie nowej odsłonie

W 2021 roku otwarty został w ZCO zmodernizowany blok porodowy. Przekształcenie to dotyczyło pomieszczeń i wyposażenia oraz kadry. Zatrudniony został nowy zespół doświadczonych położnych, które przejmują opiekę nad pacjentkami podczas porodów fizjologicznych i współpracują z lekarzami na równych zasadach. Najważniejszą osobą na sali porodowej jest rodząca. Pacjentki szpitala są obdarzane jak najlepszą opieką, otrzymują odpowiedzi na wszystkie pytania oraz dostają wsparcie emocjonalnie w tym często trudnym procesie stawania się mamą.

Na oddziale noworodkowym zatrudniono doradców laktacyjnych, którzy pozytywnie wpłynęli na stosunek liczby mam karmiących piersią. Poszerzono zakres badań diagnostycznych po porodzie, dzięki czemu u większości dzieci wykonywane jest USG głowy, jamy brzusznej oraz stawów biodrowych. Co ważne, w zakres podstawowych badań noworodków wprowadzony został przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni tzw. SMA.

Wprowadzono również możliwość planowanych konsultacji kardiologicznych, a także wdrożono prostą profilaktykę przeciwbólową przed wykonywaniem procedur nieprzyjemnych dla noworodka. Porodówka doposażona została w sprzęt i aparaturę medyczną, który zdecydowanie zwiększył bezpieczeństwo wykonywanych procedur medycznych.

Bardzo ważne jest również podejście personelu szpitala do kontaktu rodzica z dzieckiem, szczególnie w pierwszych chwilach po porodzie. Dlatego niemal w każdym przypadku narodzin praktykowany był kontakt skóra do skóry. Duże znaczenie w tym procesie miały również porody rodzinne, które udało się bezpiecznie przeprowadzić pomimo pandemii i obowiązujących procedur sanitarnych.

Dużym atutem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zagłębiowskim Centrum Onkologii jest jego usytuowanie w placówce. ZCO jako szpital wielospecjalistyczny może oferować młodym mamom opiekę pod kątem innych dolegliwości np. diagnostyki i l­eczenia cukrzycy ciążowej, w jednym z dwóch w województwie śląskim Oddziałów Diabetologii.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto