MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarta została pracownia mammografii z ultranowoczesnym mammografem

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Oficjalne otwarcie pracowni mammograficznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Oficjalne otwarcie pracowni mammograficznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W poniedziałek 18 września oficjalnie otwarta została nowa pracownia mammograficzna w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Nowoczesne urządzenie zostało zakupione dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland SA, które przekazało na ten cel ponad milion złotych. Pacjentki dąbrowskiego szpitala od sierpnia korzystają już z nowoczesnego sprzętu, umożliwiającego pełną diagnostykę raka piersi.

Ultranowoczesny mammograf w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

ArcelorMittal Poland i Fundacja Ochrony Zdrowia od wielu lat wspierają szpitale i placówki medyczne w naszym regionie. Ochrona zdrowia to jeden z filarów strategii odpowiedzialnego biznesu ArcelorMittal. W marcu tego roku największy producent stali w Polsce i FOZ przekazali na rzecz Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO) Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej darowiznę w wysokości 1 mln 188 tys. zł. Kwota trafiła do działającej przy szpitalu Dąbrowskiej Fundacji Medycznej i w całości została przeznaczona na zakup nowoczesnego mammografu cyfrowego. Miasto wyasygnowało natomiast z budżetu 123,5 tysiąca złotych na remont i modernizację pomieszczeń pracowni mammografii w lecznicy.

Mammograf cyfrowy to wysokospecjalistyczne urządzenie umożliwiające przeprowadzenie pełnej diagnostyki piersi. Zastosowano w nim technologię gwarantującą wysoką czułość i swoistość badania. Urządzenie posiada najnowszej generacji detektor cyfrowy, pozwalający na dostosowanie badania do budowy anatomicznej piersi, co zwiększa bezpieczeństwo kobiety i optymalizuje dawkę promieniowania. Personelowi, który będzie go obsługiwał, zapewni natomiast ergonomię pracy.

Nowy mammograf w dąbrowskim szpitalu pozwoli zbadać rocznie ponad 3000 kobiet

- Jesteśmy nie tylko producentem stali. To oczywiście nasza podstawowa działalność, ale jesteśmy również odpowiedzialnymi obywatelami miast, w których działamy. Chcemy aktywnie włączać się w życie społeczności lokalnych, wspierając szereg inicjatyw służących mieszkańcom. Robimy to od wielu lat - od początku naszej obecności w Polsce wydaliśmy na tego typu projekty ponad 24 miliony złotych – podkreśla Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią projektu, który służy zdrowiu i przyczyni się do poprawy dostępności sprzętu onkologicznego w regionie. Regularne badania kontrolne, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, mają fundamentalne znaczenie w profilaktyce nowotworu. Mam nadzieję, że nowy sprzęt, dostępny już w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, będzie dobrze służył wszystkim kobietom. Jestem bardzo dumny ze współpracy, jaką nawiązujemy z miastem Dąbrowa Górnicza, dzięki której wspólnie poszukujemy sposobów wspierania potrzeb lokalnych społeczności – dodaje.

Podniesienie dostępności do pełnej diagnostyki piersi, jakie daje zakupiony mammograf, to jeden z priorytetów Zagłębiowskiego Centrum Onkologicznego w Dąbrowie Górniczej.

- ZCO specjalizuje się w leczeniu chorób nowotworowych. Dlatego jakość sprzętu, w tym diagnostycznego, ma dla nas ogromne znaczenie. W onkologii bowiem szybka i precyzyjna diagnostyka, poprzedzająca proces decyzyjny, terapeutyczny jest wielece istotna. Ten darowany nam mammograf doskonale usprawni ten proces - podkreśla Marzena Kula, dyrektor ZCO.

- Nasz szpital niedawno został zakwalifikowany do grupy Breast Cancer Unit, czyli ośrodków kompleksowo leczących raka piersi. To zobowiązuje nas do szczególnej dbałości o dobrej jakości sprzęt, który pozwala ratować życie kobiet. Niestety koszt takiego nowoczesnego mammografu jest olbrzymim wyzwaniem dla placówek, takich jak nasza, które mają wielkie potrzeby inwestycyjne. Wsparcie okazane przez ArcelorMittal Poland jest dla nas bardzo cenne. Cieszymy się, że firma spoza branży medycznej jest świadoma, że tego typu sprzęt jest ogromnie potrzebny. Będzie mógł służyć dużej liczbie pacjentek, w szczególności mieszkanek Dąbrowy Górniczej – dodaje.

Nowy mammograf pozwoli zbadać rocznie ponad 3000 kobiet. Warto zaznaczyć, że to urządzenie wyposażone w najnowszej generacji detektor cyfrowy pozwala dostosować badanie do budowy anatomicznej piersi kobiety. To skutkuje nie tylko większym bezpieczeństwem badania, ale i zoptymalizowaniem dawki promieniowania.

- Zakup sfinansowany przez ArcelorMittal Poland wraz z Fundacją Ochrony Zdrowia w Dąbrowie Górniczej jest odpowiedzią na zgłaszane przez miasto oraz szpital coraz większe potrzeby i stale rosnące koszty napraw działających sprzętów. Nowy mammograf trzeba było kupić pilnie – wyjaśnia Katarzyna Karcz-Mączka, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia.

– Wierzę, że wiadomość o otwarciu nowej pracowni mammograficznej ucieszy nie tylko pacjentki leczone onkologicznie w tej placówce. To dla nich szansa na ocalenie zdrowia i życia. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania choroby pozwala na szybsze i skuteczniejsze podjęcie leczenia. Ale to też dobra wiadomość dla członków ich rodzin i wszystkich świadomych tego, jak ważna jest profilaktyka i szybki czas diagnozowania – podsumowuje.

Rak piersi nadal ogromnym zagrożeniem

Obecnie z powodu raka piersi leczy się 140 tysięcy kobiet. Dziennie 20 tysięcy kobiet w wyniki diagnozy słyszy, że zachorowało na raka piersi, a 6 tysięcy kobiet umiera z tego powodu.

- W Dąbrowie Górniczej zameldowanych jest ponad 45 tysięcy dorosłych kobiet. ZCO swoją opieką obejmuje miejscowości, w których łącznie mieszka ponad 600 tysięcy osób. W naszym mieście pracuje kilka tysięcy kobiet z innych miast i miejscowości. Jako kobieta, która regularnie wykonuje mammografię, bardzo się cieszę, że zarówno ja, jak i inne mieszkanki Dąbrowy Górniczej oraz okolicznych miejscowości, będziemy mogły wykorzystywać najnowocześniejszy sprzęt do tego kluczowego badania w profilaktyce raka piersi. Da to możliwość zarówno wykrywania, jak i skutecznego leczenia raka we wczesnym stadium – podkreśla Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Pierwsze pacjentki mogły skorzystać z nowego sprzętu już pod koniec sierpnia. Urządzenie zostało zainstalowane w wyremontowanej w ostatnich miesiącach pracowni mammograficznej.

W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści RP, przedstawiciele lokalnego samorządu, darczyńcy - ArcelotMittal Poland SA, przedstawiciele NFZ i zaproszeni goście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto