Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Sportowych powstało Muzeum Sportu

PAS
W muzeum oglądać można m.in. puchary, medale, zdjęcia i wycinki prasowe
W muzeum oglądać można m.in. puchary, medale, zdjęcia i wycinki prasowe Piotr Sobierajski
Po kilku miesiącach zabiegów, przygotowań, zbierania eksponatów i pamiątek w Zespole Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków można było nareszcie zobaczyć po raz pierwszy bogate zbiory Izby Tradycji Dąbrowskiego Sportu, która będzie filią Muzeum Miejskiego Sztygarka.

- Sport wymaga wielu wyrzeczeń, ciężkiej pracy, reżimu treningowego. Dlatego w ten sposób chcieliśmy oddać hołd wszystkim sportowcom i działaczom, którzy przez minione dziesięciolecia przyczynili się do tego, że o dąbrowskich drużynach i sukcesach indywidualnych naszych zawodników było bardzo głośno w całej Polsce - podkreśla Andrzej Latosik, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych.

Pomysł utworzenia Muzeum Sportu zrodził się ponad rok temu, podczas spotkania Miejskiej Komisji Historycznej "Pokolenia".
- Nasze zbiory cały czas się poszerzały. Nieustannie szukaliśmy kolejnych, cennych eksponatów. Docieraliśmy do coraz bardziej ciekawych i unikatowych pamiątek oraz dokumentów - podkreślają Jarosław Moździerski i Maciej Gadaczek z Miejskiej Komisji Historycznej "Pokolenia". - Leżały gdzieś w domach, schowane, a teraz będą mogli je zobaczyć nie tylko ci, którzy byli uczestnikami tych wydarzeń, ale także młodzież. A ta żywo interesuje się sportowymi losami swojego miasta. Dotychczas udało się zgromadzić m.in. liczne puchary, medale, zdjęcia, dyplomy, wycinki prasowe, proporczyki oraz kroniki. Są też m.in. sztandary KS Zagłębianki i RKS Zagłębie z 1925 roku, a także kronika tego ostatniego klubu z lat 1925-29.

Ekspozycja przypomina wiele znamienitych postaci związanych z dąbrowskim sportem, takich jak m.in. Jerzy Janikowski, Zbigniew Żedzicki, Tadeusz Godyń, Arkadiusz Sowa. Nie można też zapomnieć o Zygmuncie Piekarskim. Dziś 87-letnim byłym sędzi piłkarskim, związanym przez całe życie z dąbrowskim RKS-em. To właśnie dzięki jego zbiorom udało się pozyskać wiele cennych zdjęć, dokumentów i wycinków prasowych.

- Udało nam się stworzyć coś z niczego. A to dopiero początek. Mamy nadzieję, że zbiory będą się stale powiększać. Czekamy na kolejne eksponaty - podkreśla Marek Walczak, były dąbrowski sportowiec.
Formalną stroną przejęcia eksponatów i ich skatalogowaniem zajął się Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka. Muzeum Sportu będzie miało swoją własną stronę internetową oraz prezentację multimedialną. W planach są tu nie tylko lekcje dla uczniów, ale także udostępnienie całych zbiorów wszystkim chętnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto