Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wędrują po Europie, aby pracować i uczyć się

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Wyjeżdżają, by poznać inne kultury, stawić czoła wielkiemu wyzwaniu i zdobyć doświadczenie zawodowe. Przed młodymi ludźmi korzystającymi z programu Wolontariat Europejski świat stoi otworem.

Wolontariat Europejski - European Voluntary Service to akcja umożliwiająca wolontariuszom podjęcie pracy społecznej w wielu krajach. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy.

Wolontariat Europejski to szansa także dla organizacji i instytucji, które chcą gościć i wysyłać wolontariuszy.

W programie może uczestniczyć każda osoba w wieku od 18 do 30 lat. Nie wyklucza się też ludzi młodszych - w szczególnych sytuacjach wyjazd możliwy jest także dla osób w wieku 16 - 17 lat. Każdy pobyt w zagranicznej organizacji trwa od dwóch do dwunastu miesięcy.

Młodzi ludzie wynoszą wiele korzyści z udziału w projekcie.

Mają szansę poznać nie tylko nowych ludzi, ale przede wszystkim siebie samych. I to od podszewki. Stawiają czoła nowym wyzwaniom, poznają świat i języki obce. Służą też pomocą innym – jak na wolontariuszy przystało. Tak było w przypadku Elizy Iwan, która przez pół roku pracowała jako wolontariuszka w Portugalii. Wyjazd przygotował ją do pracy, którą teraz wykonuje w Lublinie. - Pracowałam w organizacji pozarządowej w małym miasteczku pod Lizboną – opowiada Eliza. – Pomagałam dzieciom i młodzieży z uboższych rodzin – organizując dla nich wycieczki, gry integracyjne i edukacyjne. Wyjazd pozwolił mi przekonać się na własnej skórze, jak wygląda praca za granicą. Poznałam mnóstwo ciekawych ludzi, nauczyłam się języka. Zdobyłam także większą pewność siebie - podsumowuje.

Równie zadowolony jest Malte Koppe z Niemiec, który pracuje jako wolontariusz w Fundacji Nowy Staw.

Malte przyjechał do Lublina na rok. Zajmuje się przygotowywaniem filmów o tematyce młodzieżowej, a także internetowego Magazynu Międzynarodowego. Jak mówi Malte, wiele się tutaj uczy i cieszy go każda chwila spędzona w Lublinie.

Kto może zostać wolontariuszem EVS?

Wolontariat Europejski jest szansą dla każdego młodego człowieka. I nieważna jest tu pleć, rasa, pochodzenie czy wyznanie. Wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia. Nie musi także znać języka obcego na określonym poziomie - o ile nie wymaga tego żadna ze stron projektu. Jedynymi kryteriami są natomiast silna motywacja, wiek i obywatelstwo jednego z krajów należących do programu.

I co bardzo ważne, nikt nie ma prawa pobierać żadnej opłaty od wolontariusza EVS za jego udział w projekcie.

Młody człowiek może uczestniczyć w projekcie EVS tylko jeden raz. Wyjątek stanowią projekty krótkoterminowe – po ich zrealizowaniu, można wziąć udział w projekcie o dłuższym zakresie czasowym. Każdy wolontariusz musi przejść szkolenie przed wyjazdem za granicę i kolejne – już na miejscu oraz po zakończeniu projektu. Podczas zajęć młodzi ludzie uczą się języka obcego i zdobywają wiedzę praktyczną. Wszystkie koszty pobytu wolontariusza za granica są pokrywane za niego, nie musimy się więc martwic o ubezpieczenie, koszty podróży, wyżywienie i zakwaterowanie, ani nawet o kieszonkowe. Ponadto wolontariusz może liczyć na pomoc merytoryczną. Każdy otrzyma także certyfikat z Komisji Europejskiej zaświadczający o udziale w Programie Wspólnotowym Młodzież w Działaniu – Wolontariat Europejski EVS.

Jak zostać wolontariuszem?

Po pierwsze, trzeba znaleźć odpowiedni projekt. W tym celu należy zajrzeć do internetowej bazy danych, gdzie znajdziemy organizacje i opisy projektów dla wolontariuszy z zagranicy. Teraz należy znaleźć tzw organizację wysyłającą - może nią być każda instytucja, której działalność nie jest nastawiona na zysk, ma osobowość prawną i posiada akredytację. Teraz wystarczy zgłosić swoją kandydaturę-wysyłając życiorys oraz list motywacyjny i czekać na odpowiedź.

Jeżeli zostaliśmy zaakceptowani, wypełniamy wniosek na sfinansowanie projektu.

Od momentu wypełnienia wniosku do wyjazdu muszą upłynąć minimum 3 miesiące. Decyzję o finansowaniu wyjazdów wolontariuszy podejmują Narodowe Agencje Programu „Młodzież w działaniu”. Od momentu zakwalifikowania do chwili wyjazdu upływa co najmniej sześć tygodni, podczas których należy załatwić wszelkie formalności m.in. paszportowe, wizowe. Przed wyjazdem każdy wolontariusz przechodzi też obowiązkowe szkolenie międzykulturowe.

W Lublinie organizacją wspierającą wolontariat jest Europejski Dom Spotkań- Fundacja Nowy Staw, gdzie uzyskamy wszelkie niezbędne informacje i porady.

- Osoby z zagranicy bardzo chętnie do nas przyjeżdżają - mówi Anna Moskwa z Fundacji. – Miesięcznie zgłasza się około stu chętnych. Wszystkich, którzy chcieliby wyjechać jako wolontariusze, zapraszamy do siedziby Fundacji przy ul. Leszczyńskiego 14. Chętnie udzielimy im wszelkiej pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto