Wielka inwestycja

Piotr Sobierajski
Prezes zarządu Mittal Steel Poland S.A. Vijay Kumar Bhatnagara i prezydent miasta Jerzy Talkowski podpisali porozumienie w sprawie nowej inwestycji.
Prezes zarządu Mittal Steel Poland S.A. Vijay Kumar Bhatnagara i prezydent miasta Jerzy Talkowski podpisali porozumienie w sprawie nowej inwestycji.
Urząd Miejski wydał pozwolenie na budowę trzeciej Linii Ciągłego Odlewania Stali w Mittal Steel Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej. Będzie to jedna z największych inwestycji w polskim hutnictwie w ciągu ostatniej ...

Urząd Miejski wydał pozwolenie na budowę trzeciej Linii Ciągłego Odlewania Stali w Mittal Steel Poland S.A. Oddział w Dąbrowie Górniczej. Będzie to jedna z największych inwestycji w polskim hutnictwie w ciągu ostatniej dekady. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek prezydent miasta Jerzy Talkowski oraz prezes zarządu stalowego potentata Vijay Kumar Bhatnagara.

Same korzyści
— W budowę i uruchomienie nowej linii ciągłego odlewania stali zostanie zaangażowanych wielu specjalistów, między innymi ze Stanów Zjednoczonych. Przedsięwzięcie to pozwoli na powstanie jednej z najnowocześniejszych linii produkcyjnych na świecie, a jednocześnie najnowocześniejszej w swojej klasie.

Linia powstanie w miejscu wydziału walcowni i zgniatania stali, który zostanie zamknięty. — Nie planowaliśmy tego przedsięwzięcia, ale udało nam się wygospodarować dodatkowe fundusze. Dzięki temu chcemy zwiększyć asortyment wyrobów i obsługiwać szeroki rynek. Nie tylko zagraniczny, ale także krajowy — podkreślił prezes Bhatnagara.

Zadowolenie z nowej inwestycji wyraziły władze miasta, licząc, że przyczyni się ona nie tylko do wzrostu produkcji, ale także zwiększenia zatrudnienia w dąbrowskim oddziale Mittal Steel Poland. — Zależy nam na tym, żeby nasze wzajemne kontakty owocowały zrozumieniem i dobrą współpracą, a całe przedsięwzięcie było także przyjazne dla środowiska naturalnego — zaznaczył prezydent Talkowski. — Mittal Steel jest ważnym elementem w życiu lokalnej społeczności, która dużo spodziewa się po nim w dziedzinie rynku pracy. To już przekłada się ma współpracę w dziedzinie kultury, a mam nadzieję, że wkrótce podobnie będzie w sporcie. Jako Rada Miejska będziemy się starać kreować takie prawo miejscowe, które będzie sprzyjać powstawaniu nowych inwestycji — dodał Robert Koćma, przewodniczący Rady Miejskiej.

Zwiększą produkcję
Kontrakt na budowę trzeciej lini odlewania stali w dąbrowskim oddziale Mittal Steel Poland został podpisany 18 lipca 2005 r. z niemiecką firmą SMS Demag. Wartość tej inwestycji sięga 431 mln zł.

— Nowa linia będzie w pełni współpracowała z budowaną nową walcownią blach gorących w Krakowie — poinformował Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy Mittal Steel Poland SA.

Procedura uzyskiwania wszystkich pozwoleń na na budowę LCOS trwała wyjątkowo krótko, bo od 7 października do 23 listopada tego roku, podczas gdy średnio cały proces trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

Mittal Steel Poland dysponuje obecnie pięcioma wielkimi piecami, trzema w dąbrowskim oddziale i dwoma w Krakowie. Po ekspertyzach zrezygnowano na razie z planowanego remontu kapitalnego wielkiego pieca nr 1 w Dąbrowie Górniczej. W przyszłości kosztem 8 mln zł zostanie zmodernizowany, co wydłuży o rok jego jego działanie. Załamanie koniunktury na rynku stalowym sprawiło, że ten piec oraz wielki piec nr 3 w Krakowie zostały na razie wyłączone z produkcji.

Remontują dwójkę
Trwa natomiast remont kapitalny wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskim oddziale koncernu, którego zakończenie zaplanowano na marzec przyszłego roku. Koszt tego przedsięwzięcia wyceniono na 219,8 mln zł.

— Remont połączony jest z modernizacją, by piec mógł pracować przez kolejnych 15-17 lat. Zakładane jest też osiągnięcie dobowej produkcji surówki w wysokości 7,5 -7,7 tysiąca ton. Kolejną inwestycją będzie tam zamontowanie instalacji do wdmuchiwania pyłu węglowego do pieca — stwierdza Andrzej Krzyształowski.


Będą budowali LCOS
SMS Demag zawarł już najważniejsze umowy na wykonanie prac przy nowej LCOS. Polskie przedstawicielstwo firmy Hochtief wykona roboty naziemne, Mostostal Kraków zrealizuje montaż konstrukcji stalowych, a niemiecka firma Bamag wykona stację przygotowania wody. Segmenty maszyny ciągłego odlewania stali dostarczy chińska firma CMMP, firma Vitcovice z Czech dostarczy wieżę obrotową, wyposażenie elektryczne wykona polska filia ABB, a suwnice przyjadą z Finlandii z firmy Kone Cranes.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie