Wiemy, kiedy finał projektów z budżetu obywatelskiego 2021 w Dąbrowie Górniczej? Czeka nowy amfiteatr, zielone przystanki i sprzęt dla OSP

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zielone przystanki są już m.in. w Białymstoku i Tychach. Wkrótce pojawią się także w Dąbrowie Górniczej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zielone przystanki są już m.in. w Białymstoku i Tychach. Wkrótce pojawią się także w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Tychy/Anatol Chomicz
Udostępnij:
Sprawdziliśmy, co dzieje się z projektami wybranymi przez mieszkańców Dąbrowy Górniczej w 2021 roku w ogólnomiejskim budżecie obywatelskim. Było ich w sumie aż pięć. Czy któryś został już zrealizowany? Co z pozostałymi? Spieszymy z odpowiedziami.

Tak wybrali mieszkańcy Dąbrowy Górniczej

W internetowym głosowaniu, które trwało od 13 do 19 września 2021 roku uczestniczyło 7106 mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Do wyboru było 13 projektów, które przeszły pozytywną weryfikację. Najwięcej osób (3007) wskazało na projekt Bezpieczny Strażak – Bezpieczna Dąbrowa Górnicza, przyznając mu w sumie 6527 punktów. To o prawie 1300 punktów więcej od projektu, który zajął drugie miejsce.

Ponieważ zwycięski projekt nie wyczerpał puli 4,7 mln zł, przeznaczonej na budżet obywatelski w 2022 roku, do realizacji trafiły jeszcze cztery inne projekty. W ich przypadku o wyborze nie decydowała zgromadzona liczba punktów, lecz wartość, co pozwoliło efektywnie wyczerpać przeznaczoną na budżet obywatelski kwotę. W sumie wartość pięciu wybranych do realizacji projektów opiewa na 4 mln 370 tys. zł.

Nierozdysponowanych pozostaje 330 tys. zł, które nie pokrywają kosztów żadnego z pozostałych 8 projektów. Będą one stanowiły rezerwę na pokrycie ewentualnych dodatkowych kosztów, które wynikną w trakcie realizacji.

Jeden projekt gotowy, na efekty pozostałych jeszcze poczekamy

Bezpieczny strażak - Bezpieczna Dąbrowa Górnicza.

6527 punktów; 3007 głosujących; kwota projektu: 2,6 mln zł
Projekt polega na doposażeniu 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Dąbrowy Górniczej w sprzęt ratowniczy niezbędny podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, zabezpieczeń imprez kulturalnych, sportowych I innych imprez miejskich oraz zakup materiałów szkoleniowych i promujących bezpieczeństwo wśród mieszkańców.

- Została powołana komisja przetargowa. Trwają prace w Wydziale Zamówień Publicznych, związane z przygotowaniem SIWZ na zakup pojazdów specjalnych do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ogłoszenie powinno ukazać się około 17 maja br. Po 30 dniach nastąpi otwarcie ofert. Wyłonienie wykonawcy powinno nastąpić do końca czerwca br. Termin realizacji zadania powinien się zakończyć do 30 września 2022 roku. Znając kwotę ostateczną realizacji tego zadania przystąpimy do drugiego etapu - zakupu sprzętu pożarniczego, przygotowując drugie postępowanie przetargowe, które powinno zakończyć się 30 listopada 2022 roku – informuje Ireneusz Ryl, naczelnik Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Górniczej.

Amfiteatr Pełen Życia w Ząbkowicach

3780 punktów; 1895 głosujących; kwota projektu: 890 tys. zł

Projekt dotyczy doposażenia terenu z wieloletnią tradycją kulturalno-rekreacyjną o tężnię solankową wraz z elementami małej architektury (siedziska, stojaki na rowery), oświetlenie terenu, wykonanie pochylni ułatwiającej dotarcie do tego terenu. W ramach zadania planuje się również wykonanie przyłącza energetycznego umożliwiającego organizację wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych.

- Zadanie obecnie jest na etapie projektowania. W maju planowane jest spotkanie z mieszkańcami, by uwzględnić ewentualne sugestie w przedstawionej przez projektanta koncepcji. Potem powstanie projekt budowlany – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

- Po wykonaniu dokumentacji dla tego zdania zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe na roboty budowlane. Planowany termin wykonania tego projektu to trzeci lub czwarty kwartał tego roku – dodaje.

Zielone Przystanki

3015 punktów; 1824 głosujących; kwota projektu: 550 000 zł

Projekt zakłada zakup i montaż 10 całkowicie nowych ekologicznych przystanków, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową, energię słoneczną i przyczynia się do zwiększania ilości tlenu w atmosferze.

- W kwestii projektu „Zielone przystanki” trwają ustalenia, co do zakresu tego przedsięwzięcia. Potem wyłoniony zostanie wykonawca tego zadania – mówi Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

Street Workout Park - Pogoria III

2066 punktów; 1232 głosujących; kwota projektu: 160 tys.zł

Projekt dotyczy montażu urządzeń i przyrządów do wykonywania ćwiczeń z masą własnego ciała (street workout, kalistenika), który uzupełni istniejącą infrastrukturę sportową, znajdującą się w obszarze zbiornika Pogoria III.

- Zaproponowany przez projektanta w ramach zadania zestaw do treningu oporowego opartego na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała, w tym rodzaj nawierzchni pod urządzenia, został skonsultowany z autorem projektu. Podczas uzgodnień została również wybrana docelowa lokalizacja obiektu. Będzie to obszar zieleni po północnej stronie obiektu CSiR, w sąsiedztwie chodnika i drogi rowerowej przy Pogorii III. Obecnie opracowywany jest projekt na podstawie, którego zostaną wykonane roboty budowlane – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Całość ma być gotowa w trzecim lub czwartym kwartale tego roku.

Zielona Dąbrowa

1256 punktów; 883 głosujących; kwota projektu: 170 tys. zł

Projekt zakłada nasadzenia roślinności w trzech lokalizacjach: jednej przy ulicy Krasińskiego oraz dwóch przy ulicy Wojska Polskiego.

- Prace związane z realizacją projektu p.n.: „Zielona Dąbrowa” zostały zakończone. W ramach tego zadania zostało nasadzonych 1870 krzewów oraz 23 drzewa. Wśród wymienionej roślinności można zaobserwować graby, klony, brzozy, kasztanowce, forsycje, tawuły, trzmieliny, jaśminowce, derenie, pęcherznice, lilaki. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do rozliczenia tego projektu – wyjaśnia Agnieszka Raus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie