Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodzimierz Goleniowski uhonorowany pośmiertnie tytułem Dąbrowianina Roku [ZDJĘCIA]

PAS
Tytuł i statuetkę Dąbrowianina Roku dla Włodzimierza Goleniowskiego odebrali jego najbliżsi
Tytuł i statuetkę Dąbrowianina Roku dla Włodzimierza Goleniowskiego odebrali jego najbliżsi PAS, materiały TPDG
Włodzimierz Goleniowski, działacz społeczny, dąbrowski radny Rady Miejskiej i wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, uhonorowany został pośmiertnie zaszczytnym tytułem Dąbrowianina Roku. Uroczystość odbyła się w Klubie Osiedlowym PKZ Helikon, gromadząc liczne grono przyjaciół i znajomych tego zasłużonego dla naszego miasta dąbrowianina.

Włodzimierz Goleniowski uhonorowany pośmiertnie tytułem Dąbrowianina Roku [ZDJĘCIA]


Przed oficjalnym przekazaniem pamiątkowej statuetki na ręce żony Włodzimierza Goleniowskiego oraz jego dzieci Pawła i Adrianny, delegacja członków TPDG złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze na grobie dąbrowianina, który mieści się na cmentarzu przy ul. 11 Listopada. Jego sylwetkę i dorobek zaprezentował wszystkim obecny prezes TPDG, Arkadiusz Rybak. Nie zabrakło też programu okolicznościowego w wykonaniu artystów i członków TPDG: Marty Gabryś, Janiny Barbary Sokołowskiej, Henryki Cechy, Doroty Kirsz, Halina Nikiel, Irena Imiołek, przy akompaniamencie Jerzego Kołodzieja.

– Mąż był dobrym człowiekiem, oddanym rodzinie, pracy. Zależało mu na tym, by miasto zmieniało się na lepsze. Dziękuję za to wyróżnienie. Statuetka będzie zajmowała w naszym domu honorowe miejsce – mówiła Danuta Goleniowska. – Pewnie gdyby tata żył, to będąc w tym miejscu stwierdziłby, że przed nim jest wielu innych, którzy bardziej zasłużyli na to wyróżnienie. Taki właśnie był – przyznał syn Paweł.

A tak wspomina Włodzimierza Goleniowskiego prezydent miasta, Zbigniew Podraza: – To bardzo dobra i ważna decyzja, by tytuł ten przypadł właśnie Włodzimierzowi Goleniowskiemu. Pamiętam go od ponad 20 lat, kiedy byliśmy w Radzie Miejskiej wspólnie. Był jednym z inicjatorów wyboru Dąbrowianina Roku. Byliśmy sąsiadami, mieszkaliśmy w jednym bloku. Często spotykaliśmy się, rozmawialiśmy o mieście. Był z nim związany, zależało mu na jego rozwoju. Był spokojnym i wyważonym człowiekiem. Za to spokojne podejście do problemów go ceniłem. Interesowały go m.in. finanse miasta, sprawy związane z zabezpieczeniem energetycznym w mieście. Potem troszkę nam się drogi rozeszły, zostałem posłem, ale Włodzimierz zaglądał do mojego biura poselskiego, rozmawialiśmy o przyszłości miasta. Jak to zrobić, by w Dąbrowie Górniczej było fajnie. Był oddany miastu i rodzinie. Kiedy wiedziałem, że jest ciężko chory, mówiłem mu, że trzeba walczyć, trzeba siły, ale niestety taki czas przychodzi, że trzeba się pożegnać. Myślę, że to duża strata dla Dąbrowy. Poświęcał się temu co robił, także pracy zawodowej, autentycznie. Takich ludzi jest dzisiaj niezbyt wielu.

Włodzimierz Goleniowski 1951 – 2015

Po zdobyciu wykształcenia technicznego związał się zawodowo z Hutą Bankową. W latach 90. XX wieku zainteresował się także działalnością społeczną i wstąpił do Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Z ramienia komitetu wyborczego Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej wziął udział w wyborach samorządowych. Został radnym kadencji 1994 – 1998, gdzie TPDG zdobyło 3 mandaty w radzie miasta. Ponownie uzyskał mandat radnego w wyborach 2002 – 2006, kiedy to TPDG uzyskało aż 7 mandatów w radzie miasta.
W 1997 roku Włodzimierz Goleniowski został prezesem TPDG i pełnił tę funkcję do 2007 roku. W tym okresie rozwinął inicjatywę honorowania zasłużonych obywateli miasta tytułem Dąbrowianin Roku. Od 2000 roku wręczał oryginalną statuetkę, której autorem był artysta rzeźbiarz Zygmunt Brachmański. W trakcie kadencji prezesa Goleniowskiego uhonorowano tytułem Dąbrowianina Roku takie postaci jak: Waldemar Kolasa, Ryszard Wandasiewicz, Janina Barbara Sokołowska, Tomasz Byjos, Grzegorz Kuśpiel, Bożena Trzaska – Dąbrowska oraz Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej. Ponadto zainicjował serię wydawniczą pod nazwą Dąbrowski Magazyn Historyczny. Pierwszy jego numer ukazał się w 2001 roku i była to monografia Gołonoga autorstwa Włodzimierza Starościaka. Ta seria wydawnicza jest kontynuowana do dziś. Ponadto w 1999 roku TPDG i Włodzimierz Goleniowski włączyli się aktywnie w sprawę przywrócenia pełnej nazwy dla Pałacu Kultury Zagłębia.
Okres prezesowania Włodzimierza Goleniowskiego zaznaczył się także szeregiem wydarzeń o wydźwięku historycznym. Były to m.in. w 2000 roku odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Ziembie oraz ustawienie przy Muzeum Miejskim Sztygarka zabytkowego młota parowego z huty Bankowej. W 2003 roku odsłonięto tablicę pamiątkową Zygmunta Różyckiego w Łęce, a w 2005 roku odsłonięto w budynku ZSZ Sztygarka tablicę poświęconą Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.

Włodzimierz Goleniowski był także osobą, dzięki której do Muzeum Miejskiego Sztygarka trafiło szereg eksponatów związanych z Hutą Bankową.

W Towarzystwie Przyjaciół Dąbrowy Górniczej poznaliśmy go także jako inicjatora i realizatora kolejnych wydań kalendarzy. Jedyne w swoim rodzaju wydawnictwa, gdzie zamieszczono m.in. legendy dąbrowskie w opracowaniu plastycznym twórców Zespołu Szkół Plastycznych w Gołonogu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto