Wojewódzki finał Turnieju Debat Historycznych IPN. Po raz drugi zwyciężyła drużyna z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się finał regionalny VII Turnieju Debat Historycznych IPN. Najlepsza okazała się drużyna reprezentująca I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. 


Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się finał regionalny VII Turnieju Debat Historycznych IPN. Najlepsza okazała się drużyna reprezentująca I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Muzeum Śląskie w Katowicach było gospodarzem regionalnego finału VII Turnieju Debat Historycznych IPN. W czwartek 28 kwietnia wystąpiły w nim cztery najlepsze drużyny województwa śląskiego, które wygrały etap eliminacyjny. W stojącej na bardzo wysokim poziomie rywalizacji, najlepsza okazała się drużyna reprezentująca I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie tej szkoły drugi raz z rzędu wygrali etap wojewódzki, dzięki czemu w czerwcu pojadą do Warszawy, aby wziąć udział w ogólnopolskim finale konkursu.

VII Turniej Debat Historycznych IPN

W siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach o godzinie 9.00 spotkały się cztery najlepsze drużyny województwa śląskiego, które wygrały etap eliminacyjny. Wśród nich znalazły się zespoły reprezentujące I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu, Technikum TEB Edukacja w Tychach oraz I LO im. M. Kopernika w Będzinie.

W wojewódzkim finale turnieju drużyny dyskutowały nad dwiema tezami: "Jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pozostałbym na emigracji zamiast wrócić do Polski" oraz "Pułkownik Kukliński nie zdradził ojczyzny".

- Bardzo podobały mi się tegoroczne tezy, bo nie były tak mocno historyczne, a bardziej społeczne. Dobrze jest debatować – przekonuje Jacek Lewicki z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Staramy się zwracać uwagę na te tematy, które stanowią element dyskusji społecznej, stąd też teza dotycząca pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, której sedno leżało w uchwyceniu tego, czym jest ojczyzna. Czy ojczyzna to struktura polityczna i państwo, czy ojczyzną jest społeczeństwo i naród, czyli byty, które w tym przypadku były przez niego chronione? To nie był łatwy temat do debaty, ale uczestnicy świetnie sobie poradzili, byliśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób młodzież budowała argumenty i próbowała przekonać oponentów do swojej wersji zdarzeń – mówi Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

W przypadku tezy finałowej trzeba było się wczuć w sytuację żołnierza polskich sił zbrojnych we Włoszech bądź Wielkiej Brytanii i odpowiedzieć na pytanie, co mógł zrobić w tej sytuacji w 1945 roku.

- Trudność polegała tu na tym, że można było „utonąć” w faktach historycznych i statystykach przywoływanych przykładów, a tak naprawdę to serce w wielu wypadkach kierowało tymi wyborami oraz to, czy w ojczyźnie się kogoś zostawiło i miało się do czego wracać – dodaje Ryszard Mozgol.

I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej ponownie najlepsze

Z zaproponowanymi do dyskusji tematami najlepiej poradziła sobie drużyna z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej w składzie: Wiktoria Mazur, Paulina Paszewska, Kinga Klimosz i Jacek Lewicki, przygotowywana przez Małgorzatę Hat. Było to już drugie zwycięstwo z rzędu w Turnieju Debat Historycznych IPN odniesione przez drużynę reprezentującą I LO z Dąbrowy Górniczej. Kolejne miejsca zajęły zespoły z Sosnowca, Tychów i Będzina. Wyróżnieniem dla najlepszego mówcy nagrodzony został Antoni Kiszka z IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu.

Zobacz zdjęcia:

- Warto debatować, dlatego, że to niesamowicie rozwija. Nabiera się umiejętności swobodnego mówienia, wypowiadania się i argumentowania swoich racji, a to jest niezwykle trudne. Debaty umożliwiają płynną komunikację i pozwalają na otwarcie się – tłumaczy Paulina Paszewska, reprezentantka zwycięskiej drużyny.

- Ważne jest to, że w debatach nie mamy określonej strony. Musimy być elastyczni i umieć dostosować się do każdej sytuacji, w jakiej jesteśmy, nie ograniczając się tylko do jednego sposobu myślenia i własnych przekonań. Debaty pokazują, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – przekonuje Kinga Klimosz z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

Turniej Debat Historycznych IPN to największy i najbardziej prestiżowy projekt edukacyjny, popularyzujący historię najnowszą w oparciu o debatę oksfordzką, w którym uczestniczą najlepsze zespoły debatanckie z całej Polski. Zwycięska drużyna katowickiego finału weźmie udział w ogólnopolskim Turnieju w Warszawie w czerwcu 2022 roku.

- Poziom tegorocznych debat był naprawdę bardzo wysoki. Sędziowałem w dwóch z nich i w każdej młodzież była wyśmienicie przygotowana. Jestem przekonany, że mamy drużyny, które bez najmniejszych problemów mogą stać się finalistami na poziomie centralnym – kończy Ryszard Mozgol.

Projekt na etapie regionalnym jest realizowany z Muzeum Śląskim w Katowicach we współpracy z katowicką Fundacją Altiorem.

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie