Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki finał Turnieju Debat Historycznych IPN. Po raz drugi zwyciężyła drużyna z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się finał regionalny VII Turnieju Debat Historycznych IPN. Najlepsza okazała się drużyna reprezentująca I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. 


Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się finał regionalny VII Turnieju Debat Historycznych IPN. Najlepsza okazała się drużyna reprezentująca I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Muzeum Śląskie w Katowicach było gospodarzem regionalnego finału VII Turnieju Debat Historycznych IPN. W czwartek 28 kwietnia wystąpiły w nim cztery najlepsze drużyny województwa śląskiego, które wygrały etap eliminacyjny. W stojącej na bardzo wysokim poziomie rywalizacji, najlepsza okazała się drużyna reprezentująca I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie tej szkoły drugi raz z rzędu wygrali etap wojewódzki, dzięki czemu w czerwcu pojadą do Warszawy, aby wziąć udział w ogólnopolskim finale konkursu.

VII Turniej Debat Historycznych IPN

W siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach o godzinie 9.00 spotkały się cztery najlepsze drużyny województwa śląskiego, które wygrały etap eliminacyjny. Wśród nich znalazły się zespoły reprezentujące I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu, Technikum TEB Edukacja w Tychach oraz I LO im. M. Kopernika w Będzinie.

W wojewódzkim finale turnieju drużyny dyskutowały nad dwiema tezami: "Jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pozostałbym na emigracji zamiast wrócić do Polski" oraz "Pułkownik Kukliński nie zdradził ojczyzny".

- Bardzo podobały mi się tegoroczne tezy, bo nie były tak mocno historyczne, a bardziej społeczne. Dobrze jest debatować – przekonuje Jacek Lewicki z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.

- Staramy się zwracać uwagę na te tematy, które stanowią element dyskusji społecznej, stąd też teza dotycząca pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, której sedno leżało w uchwyceniu tego, czym jest ojczyzna. Czy ojczyzna to struktura polityczna i państwo, czy ojczyzną jest społeczeństwo i naród, czyli byty, które w tym przypadku były przez niego chronione? To nie był łatwy temat do debaty, ale uczestnicy świetnie sobie poradzili, byliśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób młodzież budowała argumenty i próbowała przekonać oponentów do swojej wersji zdarzeń – mówi Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

W przypadku tezy finałowej trzeba było się wczuć w sytuację żołnierza polskich sił zbrojnych we Włoszech bądź Wielkiej Brytanii i odpowiedzieć na pytanie, co mógł zrobić w tej sytuacji w 1945 roku.

- Trudność polegała tu na tym, że można było „utonąć” w faktach historycznych i statystykach przywoływanych przykładów, a tak naprawdę to serce w wielu wypadkach kierowało tymi wyborami oraz to, czy w ojczyźnie się kogoś zostawiło i miało się do czego wracać – dodaje Ryszard Mozgol.

I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej ponownie najlepsze

Z zaproponowanymi do dyskusji tematami najlepiej poradziła sobie drużyna z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej w składzie: Wiktoria Mazur, Paulina Paszewska, Kinga Klimosz i Jacek Lewicki, przygotowywana przez Małgorzatę Hat. Było to już drugie zwycięstwo z rzędu w Turnieju Debat Historycznych IPN odniesione przez drużynę reprezentującą I LO z Dąbrowy Górniczej. Kolejne miejsca zajęły zespoły z Sosnowca, Tychów i Będzina. Wyróżnieniem dla najlepszego mówcy nagrodzony został Antoni Kiszka z IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu.

Zobacz zdjęcia:

- Warto debatować, dlatego, że to niesamowicie rozwija. Nabiera się umiejętności swobodnego mówienia, wypowiadania się i argumentowania swoich racji, a to jest niezwykle trudne. Debaty umożliwiają płynną komunikację i pozwalają na otwarcie się – tłumaczy Paulina Paszewska, reprezentantka zwycięskiej drużyny.

- Ważne jest to, że w debatach nie mamy określonej strony. Musimy być elastyczni i umieć dostosować się do każdej sytuacji, w jakiej jesteśmy, nie ograniczając się tylko do jednego sposobu myślenia i własnych przekonań. Debaty pokazują, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – przekonuje Kinga Klimosz z I LO im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

Turniej Debat Historycznych IPN to największy i najbardziej prestiżowy projekt edukacyjny, popularyzujący historię najnowszą w oparciu o debatę oksfordzką, w którym uczestniczą najlepsze zespoły debatanckie z całej Polski. Zwycięska drużyna katowickiego finału weźmie udział w ogólnopolskim Turnieju w Warszawie w czerwcu 2022 roku.

- Poziom tegorocznych debat był naprawdę bardzo wysoki. Sędziowałem w dwóch z nich i w każdej młodzież była wyśmienicie przygotowana. Jestem przekonany, że mamy drużyny, które bez najmniejszych problemów mogą stać się finalistami na poziomie centralnym – kończy Ryszard Mozgol.

Projekt na etapie regionalnym jest realizowany z Muzeum Śląskim w Katowicach we współpracy z katowicką Fundacją Altiorem.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto