Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojkowice Kościelne: Zakaz wjazdu nad Pogorię IV. Szlaban powróci, będą też patrole policji

Katarzyna Kapusta, Piotr Sobierajski
M. Bugała-Azerko/Dziennik Zachodni
Zbliża się majówka i ciepłe weekendy. Nad Pogorią IV znów będą tłumy, ale od strony Wojkowic Kościelnych nie ma nawet parkingu. Wkrótce powróci tam zniszczony wcześniej szlaban.

Wojkowice Kościelne: Zakaz wjazdu nad Pogorię IV. Szlaban powróci, będą też patrole policji

Zbiornik „Kuźnica Warężyńska”, zwany potocznie Pogorią IV, od kilku lat przyciąga tłumy plażowiczów oraz amatorów jazdy na rowerach czy rolkach. Sprzyja temu asfaltowa droga, ciągnąca się wokół jeziora. W majówkę będzie tu pewnie też gwarno i tłoczno, ale wszystkich, którzy się tu wybiorą „przywita” szlaban, ustawiony znów przez gminę Siewierz.

Samochodów nie będzie więc gdzie zostawić. Na razie szlaban jest w naprawie, bo już ktoś zdążył go wyrwać, ale na majówkę wróci, a kontroli policyjnych ma być tutaj zdecydowanie więcej.

Brak parkingów i zagospodarowania tego terenu to m.in. konsekwencja braku porozumienia między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach, a władzami gminy Siewierz.

Dziś co prawda obowiązuje tu zakaz kąpieli, pływania i biwakowania, bo jezioro ma status zbiornika retencyjnego, ale systematycznie wszystko to miało się zmieniać. Tak, by wypoczywający mieli dostęp do zaplecza sanitarnego i socjalnego, a nad wodą pojawili się ratownicy. Niestety nic z tego nie wyszło. Zamiast tego mamy dziś szlaban.

– Mieliśmy wiele wniosków, by zagrodzić dojazd. Tak więc przy wspólnym uzgodnieniu gminy z policją w Będzinie został ustawiony znak zakazu wjazdu na drogę gminną niepubliczną w kierunku zbiornika – mówi Małgorzata Zdeb, kierownik referatu Gospodarki Komunalnej i Lokalowej w Urzędzie Miiasta i Gminy w Siewierzu. – Dla rowerzystów korzystających z drogi serwisowej wokół zbiornika zapewniony jest dostęp z boku szlabanu – dodaje.

Policja już dziś zapowiada więcej patroli w majówkę. – Będzie tam zdecydowanie więcej policjantów, a każdy, kto naruszy przepisy, musi liczyć się z konsekwencjami – mówi podkomisarz Paweł Łotocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Gmina Siewierz planowała powstanie tu parkingu, pola namiotowego, przystani, boisk, i sanitariatów.

– Nie mamy tam żadnego terenu. W 2007 r. opracowaliśmy koncepcję. Pieniądze, które można było pozyskać, przepadły. Nie doszliśmy do porozumienia z RZGW w Gliwicach, które zarządza tym zbiornikiem - mówi Dariusz Waluszczyk, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Siewierz.

– Wierzymy, że szansa na porozumienie nadal istnieje, bo np. współpraca z Dąbrową Górniczą układa się jak najlepiej – mówi Linda Hofman, rzecznik RZGW w Gliwicach. – Dzięki porozumieniu ze zbiornika od strony Dąbrowy mogą korzystać rolkarze, biegacze, rowerzyści. Proponowaliśmy gminie Siewierz inne rozwiązania, równie atrakcyjne, ale zarazem takie, które nie wpływały na zmianę podstawowej funkcji zbiornika, czyli ochrony przeciwpowodziowej. Entuzjastycznie reagowały na nie władze powiatowe i wojewódzkie, lokale stowarzyszenia i mieszkańcy. Każdą propozycję gmina jednak odrzucała – dodaje rzecznik RZGW.

O tym, że parkingi i zaplecze dla wypoczywających to podstawa wiedzą rzeczywiście w Dąbrowie Górniczej. Tam w 2018 r. ma powstać przy jeziorze Pogoria III, obleganym w lecie przez plażowiczów, nowy parking dla ok. 500 samochodów. Będzie też nowa, bezpieczniejsza droga wyjazdowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto