Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariat - sposób na życie młodych ludzi

von sadow
von sadow
Przed młodymi ludźmi korzystającymi z programu Wolontariat Europejski świat stoi otworem. Wędrują po Europie, aby pracować, poznawać i uczyć się.

Młodzi ludzie wyjeżdżają, by poznać inne kultury, stawić czoła wielkiemu wyzwaniu i zdobyć doświadczenie społeczne i zawodowe.

Aby zostać wolontariuszem trzeba znaleźć odpowiedni projekt.

W tym celu należy zajrzeć do internetowej bazy danych, gdzie znajdziemy organizacje i opisy projektów dla wolontariuszy z zagranicy. Teraz należy znaleźć tzw. organizację wysyłającą - może nią być każda instytucja, której działalność nie jest nastawiona na zysk, ma osobowość prawną i posiada akredytację. Następnie wystarczy zgłosić swoją kandydaturę, wysyłając życiorys oraz list motywacyjny i czekać na odpowiedź. Jeżeli zostaliśmy zaakceptowani, wypełniamy wniosek na sfinansowanie projektu.

Od momentu wypełnienia wniosku do wyjazdu muszą upłynąć minimum 3 miesiące. Decyzję o finansowaniu wyjazdów wolontariuszy podejmują Narodowe Agencje Programu „Młodzież w działaniu”.

Od momentu zakwalifikowania do chwili wyjazdu upływa co najmniej sześć tygodni, podczas których należy załatwić wszelkie formalności m.in. paszportowe, wizowe. Przed wyjazdem każdy wolontariusz przechodzi też obowiązkowe szkolenie międzykulturowe.

Wolontariat Europejski - European Voluntary Service evs.org.pl to akcja umożliwiająca wolontariuszom podjęcie pracy społecznej w wielu krajach. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy.

W programie może uczestniczyć każda osoba w wieku od 18 do 30 lat. Nie wyklucza się też ludzi młodszych - w szczególnych sytuacjach wyjazd możliwy jest także dla osób w wieku 16 - 17 lat. Każdy pobyt w zagranicznej organizacji trwa od dwóch do dwunastu miesięcy.

Wolontariat Europejski jest szansą dla każdego młodego człowieka.
I nieważna jest tu pleć, rasa, pochodzenie czy wyznanie. Wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia. Nie musi także znać języka obcego na określonym poziomie - o ile nie wymaga tego żadna ze stron projektu. Jedynymi kryteriami są natomiast silna motywacja, wiek i obywatelstwo jednego z krajów należących do programu. Nikt też nie ma prawa pobierać żadnej opłaty od wolontariusza EVS za jego udział w projekcie.

Młodzi ludzie wynoszą wiele korzyści z udziału w projekcie.

Mają szansę poznać nie tylko nowych ludzi, ale przede wszystkim siebie samych. I to od podszewki. Stawiają czoła nowym wyzwaniom, poznają świat i języki obce. Służą też pomocą innym – jak na wolontariuszy przystało.

Młody człowiek może uczestniczyć w projekcie EVS tylko jeden raz. Wyjątek stanowią projekty krótkoterminowe – po ich zrealizowaniu, można wziąć udział w projekcie o dłuższym zakresie czasowym. Każdy wolontariusz musi przejść szkolenie przed wyjazdem za granicę i kolejne – już na miejscu oraz po zakończeniu projektu.

Podczas zajęć młodzi ludzie uczą się języka obcego i zdobywają wiedzę praktyczną. Wszystkie koszty pobytu wolontariusza za granica są pokrywane za niego, nie musimy się więc martwic o ubezpieczenie, koszty podróży, wyżywienie i zakwaterowanie, ani nawet o kieszonkowe. Ponadto wolontariusz może liczyć na pomoc merytoryczną. Każdy otrzyma także certyfikat z Komisji Europejskiej zaświadczający o udziale w Programie Wspólnotowym Młodzież w Działaniu – Wolontariat Europejski EVS.

von sadow


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto