Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP zagrała w Dąbrowie Górniczej. Ponad 300 wolontariuszy z puszkami, koncerty, licytacje i wiele innych atrakcji

PAS
Finał WOŚP w Dąbrowie Górniczej 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Finał WOŚP w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB UM Dąbrowa Górnicza
Za nami 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dąbrowie Górniczej. Dąbrowskie sztaby WOŚP przygotowały przez cały dzień mnóstwo atrakcji, dzięki którym można było włączyć się w orkiestrowe granie. Na ulice miasta wyruszyło 310 wolontariuszy, którzy zbierali do puszek datki. Wszystko pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.

W ciągu 30. finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 tys. 300 urządzeń. Przykładowo Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej od 2018 r. otrzymało od Fundacji WOŚP darowizny rzeczowe o wartości około 700 tys. zł, m.in. respiratory, kardiomonitory, łóżka szpitalne, inkubatory zamknięte oraz USG.

Najwięcej atrakcji czekało w mieście na mieszkańców i gości nad Pogorią III i w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia. To koncerty, atrakcyjne licytacje i tradycyjnie już wspólne morsowanie dla WOŚP. Miejskie instytucje i firmy przygotowały niezwykłe niespodzianki do wylicytowania przed i w trakcie finału. Nie zabrakło mnóstwa przeróżnych licytacji, z których dochód zasili konto WOŚP.

W Fabryce Pełnej Życia ulokował się największy sztab w mieście (ok. 100 wolontariuszy i 32 osoby obsługujące sztab – młodzieżowi radni, urzędnicy, aktywiści). W warsztacie zostały rozlokowane stoiska uczestników akcji, można było wziąć udział w licytacjach.

Od godz. 10 trwała tam loteria fantowa, zorganizowana przez Forum Kobiet i radną Bożenę Kozak, sprzedaż rękodzieła, przygotowanego przez stowarzyszenie Civitas, można było zarejestrować się w DKMS jako dawca szpiku kostnego, czy wziąć udział w warsztacie z pierwszej pomocy, prowadzonym przez klasy mundurowe z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa lub w warsztacie zorganizowanym przez Manufakturę Gier Szkoleniowych.

WOŚP i wolontariuszy wspierają też firmy z Dąbrowy Górniczej, m.in. So Coffee w CH Pogoria, Cafe Kamienica, Zagłębie Smaku w Holiday Inn, Domino’s Pizza w CH Pogoria.

Na scenie zaprezentowali się wokaliści Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, Ola Michalska – dąbrowska artystka; zadebiutowała raperskim „Kierunek na wschód”, a szczególnie doceniona została za balladę „Can’t Give You More”, Miejska Orkiestra Dęta, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Ksenia Słaboń, Happy Choir Skłodowska, Gabi Foksa, Maja Cembrzyńska, uczestniczka V edycji programu The Voice Kids, Liliana Ibulajeva, Voice of Ekonomik.

Morsowanie dla WOŚP na Pogorii rozpoczęło się o godz. 11:00. Organizatorzy, jak co roku zaprosili w przebraniach, a przygotowaniem poczęstunku w postaci gorącego żurku zajęło się stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska. Były mobilne sauny i banie oraz licytacje (od 12:00) z rękodziełem, podarunkami i gadżetami.

Pozostałe dąbrowskie sztaby to: Sztab nr: 3770 - Szkoła Podstawowa nr 10, Sztab nr: 4968 - Szkoła Podstawowa nr 7 w Dąbrowie Górniczej, Sztab nr: 4740 -Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych, Sztab nr: 6165 - Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza, Sztab nr: 1864 - I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego.

W tym roku fundusze zbierane są na walkę z sepsą. To zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto