MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wraca Dąbrowski Budżet Partycypacyjny. W marcu spotkania w dzielnicach. Mieszkańcy sami zadecydują, co ma powstać w ich dzielnicach

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowski Budżet Partycypacyjny jest doceniany przez mieszkańców. Na zdjęciach widać zmiany, jakie zaszły na terenie placów zabaw oraz stref rekreacji

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowski Budżet Partycypacyjny jest doceniany przez mieszkańców. Na zdjęciach widać zmiany, jakie zaszły na terenie placów zabaw oraz stref rekreacji Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Dąbrowski Budżet Partycypacyjny powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną. W marcu 2022 roku zaplanowane zostały w Dąbrowie Górniczej spotkania z mieszkańcami 18 dzielnic, w trakcie których wypracowane zostaną priorytety do VIII edycji tego przedsięwzięcia.

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny to projekt, w którym to sami dąbrowianie co roku decydują o tym, na co przeznaczyć wydzieloną kwotę z budżetu miasta. Jest to osobne przedsięwzięcie od Dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego, kiedy to w formie głosowania mieszkańcy wybierają do realizacji co roku ważne propozycje, ale o charakterze ogólnomiejskim. W przypadku DBP są to bardziej lokalne potrzeby, ale te wybierane są w trakcie wspólnej dyskusji, na zasadzie propozycji, kompromisów. W tym przypadku wyznacznikiem tego, co ma zostać zrobione, co jest potrzebne, nie jest głosowanie. Do niego dochodzi tylko w takich przypadkach, kiedy nie udaje się osiągnąć wspólnego zdania w danej dzielnicy, ale takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Obecnie Dąbrowski Budżet Partycypacyjny będzie funkcjonował w układzie 36 osiedli, ale projekty, które będą mogły być w nim realizowane, będą wyznaczone przez priorytety dzielnicowe. Dlatego, co zaznacza miasto, warto uczestniczyć w marcowych spotkaniach.

Spotkania w formie warsztatowej zostaną zainaugurowane 7 marca, a zakończą się 28 marca 2022 roku. We wrześniu i październiku ubiegłego roku na terenie wszystkich 36 osiedli odbyły się tzw. spotkania osiedlowe. Poszerzono je o wywiady indywidualne z mieszkańcami i w ten sposób powstały tzw. Obywatelskie Raporty Otwarcia wraz z diagnozami dla każdej z dzielnic. Zaprezentowane zostaną podczas zaplanowanych na marzec spotkań.

Warto zwrócić uwagę, że podział miasta na 18 dzielnic składających się z 36 osiedli, to ciągle nowość. Warto zatem sprawdzić, którą dzielnice tworzy nasze osiedle. Można to zrobić za pomocą mapy: TUTAJ

Informacje na temat dzielnic i przyszłości ich rad również będą tematem marcowych spotkań.
Harmonogram marcowych spotkań:

  • 7 marca 2022 r. godz. 17:00, dzielnica: Trzebiesławice, Osiedle: Trzebiesławice. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 35, ul. Uczniowska 24. Dzielnica: Błędów, Osiedla: Błędów, Łazy Błędowskie. Miejsce spotkania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Żołnierska 188
  • 9 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Łosień. Osiedle: Łosień. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Łośniu, ul. Pocztowa 3. Dzielnica: Mydlice. Osiedla: Mydlice Północne, Mydlice Południowe. Miejsce spotkania: Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza 6a.
  • 10 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Gołonóg Północny. Osiedla: Broadway, Stary Gołonóg, Gołonóg. Miejsca spotkania: III Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Władysława Andersa, ul. Bolesława Prusa 3. Dzielnica: Tucznawa-Bugaj-Sikorka. Osiedle: Tucznawa-Bugaj-Sikorka. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 23 im. Fryderyka Chopina, ul. Idzikowskiego 139.
  • 14 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Gołonog Południowy. Osiedla: Kasprzak, Manhattan, Podlesie. Miejsce spotkania: Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora, ul. Kosmonautów 8. Dzielnica: Gołonóg Wschodni. Osiedla: Tworzeń, Górka Gołonoska. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 11, al. Józefa Piłsudskiego 103.
  • 15 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Antoniów. Osiedle: Antoniów. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Antoniowie, ul. Spacerowa 4. Dzielnica: Strzemieszyce Małe. Osiedle: Strzemieszyce Małe. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Strzemieszycach Małych, ul. Główna 61.
  • 16 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Reden. Osiedla: Reden, Reden-Adamieckiego, Aleje, Staszic. Miejsce spotkania: Klub Osiedlowy „Helikon”, ul. Wojska Polskiego 45. Dzielnica: Strzemieszyce Wielkie. Osiedle: Strzemieszyce Wielkie. Miejsce spotkania: Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Ofiar Katynia 93.
  • 17 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Zielona-Pogoria. Osiedla: Zielona-Korzeniec-Dziewiąty, Łęknice, Piekło, Marianki, Ratanice. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Konopnickiej 56. Dzielnica: Ujejsce. Osiedle: Ujejsce. Miejsce spotkania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Mieszka I 20.
  • 21 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Ząbkowice. Osiedle: Ząbkowice, Osiedle Młodych Hutników. Miejsce spotkania: Dom Kultury Ząbkowice, ul. Chemiczna 2.
  • 22 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Okradzionów. Osiedla: Okradzionów, Rudy, Kuźniczka Nowa. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Okradzionowie, ul. Białej Przemszy 23. Dzielnica: Śródmieście. Osiedla: Śródmieście, Stara Dąbrowa. Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kościuszki 25.
  • 28 marca 2022 r. godz. 17.00. Dzielnica: Łęka. Osiedle: Łęka. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa, ul. Przelotowa 185 a.

W 2021 roku nadrabiali zaległości, efekty cieszą

Wybuch pandemii sprawił, że w 2020 roku nie doczekaliśmy się kolejnej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

– Istotą naszego budżetu partycypacyjnego są spotkania z mieszkańcami, podczas których zapadają decyzje na jaki cel przeznaczyć pieniądze w ramach osiedli. Pandemia uniemożliwiła nam ich organizację – mówiła wówczas Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Z powodu epidemii części inwestycji z ostatniej edycji DBP nie udało się zrealizować w 2020 roku. – Gdy wybuchała pierwsza fala tak naprawdę nie wiedzieliśmy z czym mamy do czynienia i czy pieniądze na inwestycje nie będą potrzebne do walki z epidemią – wyjaśniała Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik.

Problemy dotknęły także firmy. Zdarzało się, że przetargi – z powodu braku wykonawców – trzeba było nawet kilkukrotnie powtarzać. Ostatecznie zaległości z VII edycji DBP udało się nadrobić w 2021 roku. Zmieniło się wiele na placach zabaw I w strefach rekreacji, co możecie zobaczyć w galerii zdjęciowej.

Od 2013 roku było już VII edycji DBP, z czego trzy w formule DBP 2.0, która opiera się o dialog i dyskusję podczas forów mieszkańców. Wspólnie udało się wypracować w ciągu 7 lat do realizacji 522 projekty na kwotę ok. 51,4 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto