Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o historycznych kotłach

(pat)
Arkadiusz Rybak, kustosz wzbogaconej wystawy, pokazuje  nowe dokumenty o rozwoju przemysłu w Zagłębiu.
Arkadiusz Rybak, kustosz wzbogaconej wystawy, pokazuje nowe dokumenty o rozwoju przemysłu w Zagłębiu.
Muzeum Miejskie "Sztygarka" wzbogaciło się o nowe, cenne eksponaty. Podarował je Andrzej Miodyński, dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego w Dąbrowie Górniczej.

Muzeum Miejskie "Sztygarka" wzbogaciło się o nowe, cenne eksponaty. Podarował je Andrzej Miodyński, dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego w Dąbrowie Górniczej. Kolekcję będzie można już niedługo oglądać w stałej ekspozycji "Dzieje przemysłu dąbrowskiego".

Pierwszy eksponat to Księga Rewizyjna dźwigu nr 6 do przewożenia chorych, ze specyfikacją zamówień z 1933 roku, należącego do Kasy Chorych w Sosnowcu.

Kolejnym ciekawym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z 28.08.1937 r. w sprawie przepisów o materiałach kotłowych oraz o budowie kotłów parowych. Na podstawie wyszczególnionych tam badań, wskaźników, przeliczeń i ilustracji dotyczących kotłów parowych, poznajemy jakie normy spełniały kotły dopuszczone w tych czasach do eksploatacji w kopalniach z terenu Zagłębia Dąbrowskiego.

Warto dodać, że Stowarzyszenie Dozoru Kotłów w Warszawie w latach 1926-1927 wskazywało okręg dąbrowski jako trzeci obszar przemysłowy, gdzie wykorzystuje się kotły. Ciekawostką jest fakt, że już w 1927 r. dokonano podziału kotłów według rodzaju przemysłu.

Innym interesującym eksponatem jest również Statut Stowarzyszenia Dozoru Kotłów w Warszawie z 1922 r. Statut określa w poszczególnych, pięknie zdobionych paragrafach m.in. cele, władze, zasady działania komisji rewizyjnej zobowiązania stowarzyszenia.

Cennym i pięknym dokumentem źródłowym jest również broszurka "Stowarzyszenia kotłowe", Warszawa 1910, wydana przez Towarzystwo Przemysłowe Guberni Królestwa Polskiego. Jest w niej wiele odnośników do państwa rosyjskiego i przepisów jakie tam obowiązywały.

W najbliższym czasie powstanie także dodatkowa gablota na temat działalności Urzędu Dozoru Technicznego. Będą to materiały dotyczące pracy urzędu, historii, tradycji i najważniejszych wydarzeń. Urząd Dozoru Technicznego powstał w 1910 roku i objął swoim działaniem ujednolicenie prawa górniczego, wcześniej odrębnego dla poszczególnych zaborów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto