Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: tak kandydaci na prezydenta Dąbrowy chcą walczyć ze smogiem [ANKIETY]

PAS, mat. Zagłębiowski Alarm Smogowy
Zagłębiowski Alarm Smogowy przygotował, a potem rozesłał krótkie i proste ankiety z prośbą o wypełnienie do siedemnastu kandydatów na burmistrzów i prezydentów głównych miast Zagłębia Dąbrowskiego (Będzina, Czeladzi Dąbrowy Górniczej i Sosnowca). Otrzymał 14 wypełnionych ankiet i jedną odpowiedz w formie oświadczenia, dwoje kandydatów nie zdecydowało się na odesłanie ankiety pomimo kontaktu i prośby o wypełnienie. Oto jak ze smogiem chcą walczyć kandydaci na prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Na pytanie „Jak bardzo ważny jest w mieście problem smogu?” wszyscy kandydaci, którzy wypełnili ankietę, jednogłośnie zakreślili odpowiedź „bardzo ważny”. Przy pytaniu „Co jest w mieście główną przyczyną smogu?” kandydaci nie byli tak jednomyślni. Dwunastu z nich zaznaczyło, że jest to „ogrzewanie domów węglem i drewnem”, jedna osoba zaznaczyła dodatkowo „spalanie odpadów” mimo że prosiliśmy o zaznaczenie tylko jednej odpowiedzi, jedna osoba zaznaczyła wszystkie odpowiedzi, a jedna tylko „emisje przemysłowe”. Tylko jeden z kandydatów nie widzi konieczności przeprowadzenia w swoim mieście kompleksowej inwentaryzacji kotłów na paliwa stałe. Odpowiadając na pytanie „które działanie najskuteczniej eliminuje smog”, kandydaci byli prawie jednomyślni (z jednym wyjątkiem) i zaznaczyli odpowiedź „likwidacja kopciuchów”. Natomiast na pytanie „Czy w pana/i mieście występuje problem ubóstwa energetycznego” tylko cztery osoby odpowiedziały, że nie występuje. Wśród zdrowotnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem kandydaci najczęściej podawali: choroby układu oddechowego, choroby nowotworowe, skrócenie długości życia, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz alergie.

Klikając w zdjęcia kandydatów na prezydenta Dąbrowy Górniczej przeczytają Państwo jak dany kandydat chce walczyć ze smogiem, gdy wygra wybory.

- Bardzo mile zaskoczyła nas jednomyślność kandydatów w podejściu do skali wagi problemu, jakim jest zła jakość powietrza - mówi Sebastian Wawrzyniak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. - W większości wydatki, jakie kandydaci zapowiadają na działania antysmogowe są niewystarczające do pozbycia się smogu w krótkiej perspektywie czasu. Według naszych analiz, wydatki miast na te działania powinny wymościć co najmniej 1 proc. ich budżetów corocznie, aby mieć możliwość likwidacji „kopciuchów” w terminach wymaganych obowiązującą uchwałą Antysmogową. Wygląda na to, że kandydaci nie dostrzegają również ważnej roli organów kontrolnych, jakim jest Straż Miejska, podległa prezydentom czy burmistrzom. Doskonale, że mieszkańcy zagłębiowskich miast mają w zwartej formie zestawione obietnice dotyczące działał dla poprawy ich jakości życia i korzystając z tego materiału świadomie wybiorą w dniu 21 października - dodaje.

Problem ze smogiem w Dąbrowie Górniczej jest bardzo duży, więc walka z nim będzie długotrwała A kolejnych pięć lat będzie w tej walce kluczowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto