Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyburzą biurowiec, by powstało nowe sródmieście. Nie ma chętnych na prowadzenie lokalnego browaru

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dawny biurowiec DEFUM ma zostać w kwietniu 2020 roku rozebrany
Dawny biurowiec DEFUM ma zostać w kwietniu 2020 roku rozebrany PAS
W tym tygodniu mamy poznać firmę, która zajmie się wyburzeniem liczącego sobie ponad 50 lat biurowca dawnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM przy ulicy Kościuszki 3. To kolejny krok, który ma przybliżyć władze Dąbrowy Górniczej oraz mieszkańców do nowego śródmieścia, jakie powstaje na postindustrialnym terenie za Pałacem Kultury Zagłębia.

Do przetargu stanęło dziewięć firm, które chcą zająć się rozbiórką biurowca, który przez lata wpisał się w krajobraz centrum miasta. To m.in. firmy z Gliwic, Wisły, Zabrza, Mikołowa oraz Dąbrowy Górniczej. Miasto zamierza przeznaczyć na to przedsięwzięcie nieco ponad 600 tysięcy złotych, a oferty zaczynają się od niecałych 200 tysięcy złotych do ponad 1,3 mln zł. Rozbieżność jest więc ogromna.

- Większość ofert oscyluje w granicach 250-350 tysięcy złotych, co i tak jest kwotą znacznie niższą niż zakładaliśmy. Musieliśmy więc do niektórych firm wysłać dodatkowe pytania, związane z ich ofertą i kalkulacją kosztów – mówi Wojciech Czyżewski, prezes zarządu spółki Fabryka Pełna Życia, która odpowiedzialna jest za budowę nowego śródmieścia Dąbrowy Górniczej i zagospodarowanie terenów byłej fabryki DEFUM. Jak dodaje z pewnością uda się więc w najbliższych dniach wyłonić wykonawcę tego przedsięwzięcia. - Będziemy chcieli zrealizować to przedsięwzięcie w kwietniu. Tak, by cały budynek w maju był już rozebrany, a teren posprzątany – podkreśla Wojciech Czyżewski.

Zamówienie obejmuje m.in. prace obejmujące rozbiórkę dachu, ścian, stropów, ogrodzenia murowanego oraz nawierzchni z kostki brukowej. Miasto zamierza stworzyć w tym miejscu tymczasową strefę wypoczynku i rekreacji, tak zwany zielony plac, otwarty dla mieszkańców. Powstanie obok byłych warsztatów elektrycznych, gdzie dziś w całkowicie odnowionym budynku działa już multimedialne centrum wystawowo-konferencyjne.

Jako pierwsza w lutym 2020 roku odeszła w niebyt stara hala fabryczna z charakterystycznym muralem Emila Škody, czeskiego współwłaściciela Dąbrowskiej Fabryki Maszyn, istniejącej od roku 1882 i znanej później jako Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM.

Nie udało się natomiast rozstrzygnąć przetargu na budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego, który ma powstać w pofabrycznej hali DEFUM, przylegającej do dawnego budynku Telekomunikacji Polskiej. Miasto czekało na oferty do dziś (poniedziałek 16 marca), ale w tym terminie nie wpłynęła żadna. - Niestety, faktycznie nie wpłynęła żadna oferta, ale można się było tego spodziewać, bo w obecnej sytuacji to nie jest dobry czas na podejmowanie takich decyzji, związanych z działalnością gastronomiczną – podkreśla Wojciech Czyżewski. - Co prawda mówimy tutaj o długiej perspektywie czasu, ale niepewność w tej branży jest teraz dość duża. Rozmawiałem z wieloma restauratorami i przedstawicielami branży gastronomicznej, którzy zgodnie podkreślają, że ten sezon będzie bardzo trudny. Będziemy próbować dalej, ogłosimy pewnie drugi przetarg, ale wszystko wskazuje na to, że musimy się po prostu na razie uzbroić w cierpliwość – dodaje.

Zgodne z planami na terenie po byłej Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek DEFUM ma powstać nowe śródmieście, ze strefami wypoczynku, gastronomii, ale też biurowcami i budynkami mieszkalnymi.

Nowa koncepcja architektoniczna zwycięskiej w konkursie pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto