Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyburzyli halę DEFUM, wyburzą za chwilę biurowiec, a postawią browar. Zobaczcie zdjęcia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Na terenie byłego DEFUM został wyburzony właśnie pofabryczny budynek z muralem Emila Skody
Na terenie byłego DEFUM został wyburzony właśnie pofabryczny budynek z muralem Emila Skody Studio DG
Tereny dawnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM, gdzie powstaje nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej, zmieniają swój wygląd. Wyburzona została właśnie jedna z fabrycznych hal, a spółka Fabryka Pełna Życia ogłosiła już przetarg na wyburzenie drugiego niepotrzebnego obiektu.

Jako pierwsza odeszła w niebyt stara hala fabryczna z charakterystycznym muralem Emila Škody, czeskiego współwłaściciela Dąbrowskiej Fabryki Maszyn, istniejącej od roku 1882 i znanej później jako Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM.
Kolejnym budynkiem, który wkrótce zniknie z dąbrowskiego krajobrazu będzie nieczynny od wielu lat biurowiec, który powstał ponad 50 lat temu, a dziś widzimy go skręcając z ul. Kościuszki w stronę parkingów wokół Pałacu Kultury Zagłębia. W poniedziałek 24 lutego 2020 r. miejska spółka Fabryka Pełna Życia, zarządzająca terenem pod dawnym DEFUM, gdzie ma powstać nowe śródmieście, ogłosiła przetarg na wyburzenie tego niszczejącego obiektu. Przedmiotem zamówienia są m.in. prace obejmujące rozbiórkę dachu, ścian, stropów, ogrodzenia murowanego oraz nawierzchni z kostki brukowej. Miasto chce, aby całość prac zakończyła się do końca maja tego roku, a na oferty wykonawców czeka do 10 marca br.

Zamierza bowiem stworzyć w tym miejscu tymczasową strefę wypoczynku i rekreacji, tak zwany zielony plac, otwarty dla mieszkańców. Powstanie obok byłych warsztatów elektrycznych, gdzie dziś działa już multimedialne centrum wystawowo-konferencyjne. W pobliżu pojawi się również strefa gastronomiczna, bowiem do 4 marca tego roku spółka czeka na chętnych, którzy zdecydują się otworzyć w powstającym właśnie od podstaw śródmieściu Dąbrowy Górniczej nowe punkty gastronomiczne. Pięć z nich ma być stałych, a dwa przewidziane zostały dla food trucków.

Fabryka Pełna Życia: na początek browar rzemieślniczy

Na grudzień 2019 roku planowany był natomiast wstępnie przetarg na budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego, który ma powstać w pofabrycznej hali DEFUM, przylegającej do dawnego budynku Telekomunikacji Polskiej. Okazało się jednak, że wszystko się trochę przesunęło w czasie. Przetarg ogłoszony został 24 lutego 2020 roku, a spółka czeka na oferty do 16 marca br.

Spółka odda najemcy budynek wraz z przyległym terenem z przeznaczeniem na produkcję piwa w browarze rzemieślniczym oraz świadczenie usług gastronomicznych i cateringowych. Spółka oferuje 30-letni najem budynków. Spółka Fabryka Pełna Życia ze swojej strony zobowiązuje się do doprowadzenia wszystkich niezbędnych mediów oraz uporządkowania terenu w sąsiedztwie budynku. Nowy browar miałby być gotowy do końca 2021 roku. Zwycięzca przetargu z własnych funduszy będzie musiał przedstawić koncepcję przebudowy browaru rzemieślniczego z restauracją, obejmującą wizualizację zewnętrzną budynku, aranżację wnętrz, ogródka gastronomicznego oraz kosztorys budowlany, sporządzone na podstawie wymagań dotyczących standardu przedmiotu najmu oraz jego zgodności w zakresie wystroju, aranżacji i zastosowanych materiałów do „Szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji Centrum w Dąbrowie Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem Fabryki Pełnej Życia” autorstwa pracowni Analog.

Do postępowania zaproszono oferentów prowadzących działalność gospodarczą, którzy dysponują odpowiednim doświadczeniem w produkcji piwa w browarze rzemieślniczym i znajdują się w sytuacji ekonomicznej oraz finansowej pozwalającej na wykonanie prac przewidzianych umową, która ma zostać zawarta w wyniku rozstrzygnięcia postępowania, w tym na poniesienie zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych.

Fabryka Pełna Życia: oto nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej

Nowa koncepcja architektoniczna pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto