Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyszkubek w Dąbrowie Górniczej [ZDJĘCIA]

mat. PKZ
Wyszkubek w Dąbrowie Górniczej to już tradycja. Nic więc dziwnego, że w tym roku także mieliśmy okazję zobaczyć w Domu Kultury PKZ w Ząbkowicach, jak wygląda darcie pierza.

Wyszkubek w Dąbrowie Górniczej [ZDJĘCIA]


Wyszkubek to dawniej obowiązkowe zajęcie w każdym domostwie, gdzie gospodynie spotykały się, by wspólnie oddzielać puch, a następnie po pracy w formie wdzięczności gościły się i zabawiały przy jedzeniu, śpiewie oraz tańcu.

Dąbrowski Wyszkubek to impreza podtrzymująca tę tradycyjną formułę, jednak nastawiona na zabawę, a samo darcie pierza ma charakter konkursu dla uczestniczących w imprezie pań z jedenastu kół gospodyń wiejskich, reprezentujących takie dzielnice jak: Strzemieszyce Wielkie, Ujejsce, Antoniów, Strzemieszyce Małe, Kuźniczke Nową, Rudy, Błędów, Tucznawę, Okradzionów, Łękę oraz Łosień.

Oficjalne otwarcie imprezy zostało zainaugurowane przez prezydenta miasta Zbigniewa Podrazę oraz dyrektor PKZ Małgorzatę Majewską. Na Wyszkubku pojawili się również inni honorowi goście, przedstawiciele firmy Arcellor Mittal Poland oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Po otwarciu przyszedł czas na prezentację każdego z zebranych kół, a uczestniczki po kolei składały przygotowane przez siebie potrawy na „stole szczodrości” oraz śpiewały przygotowaną przez siebie piosenkę ludową.

Spotkanie odbywało się w Tłusty Czwartek a więc na stołach oczywiście królowały pączki oraz faworki, nie zabrakło jednak miejsca na ciasta czy sałatki. Gdy na stołach mieliśmy pełną paletę potraw, w tradycyjnych strojach gospodyń mogliśmy odnaleźć niezwykłe wzory i pełną paletę kolorów - każde koło w swoim charakterystycznym ludowym stroju.

Po prezentacji nadszedł czas na gwóźdź programu, czyli konkurs w darciu pierza. Przedstawicielki poszczególnych kół z sitkami w dłoni dały się ponieść rywalizacji i zabrały się do walki o tytuł Mistrza Szkubania. Po komisyjnym ważeniu zebranego pierza, zwycięzcą okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Tucznawy. W czasie trwania konkursu pozostali chętni mogli wziąć udział w warsztatach, gdzie własnoręcznie mogli ozdobić świece.

Potem nadszedł czas na wręczanie nagród i upominków, specjalnie przygotowanych na tę okazję. Na scenie zaprezentował się zespół Swojaki. Roztańczeni goście nie zauważyli upływającego czasu i znikających pączków, cała impreza przebiegła w iście rodzinnej atmosferze

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto