Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o nawilżenie swojej skóry

abcZdrowie.pl
by sunshinecity / CC BY 2.0 (flickr)
Masz problem z suchą skórą? Sprawdź jak nawilżyć ją od wewnątrz i jakie kosmetyki stosować, aby o nią zadbać.

Z problemem suchej skóry boryka się coraz więcej osób po 25 roku życia, które stanowią już 15–20% populacji. Zazwyczaj około 30 roku życia rozpoczynają się przejściowe problemy ze skórą, na które największy wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno czy nieodpowiednie kosmetyki. Z czasem jednak, suchość skóry zaczyna mieć inne podłoże. Wraz z brakiem nawilżenia od wewnątrz, pojawiają się bardziej dokuczliwe objawy, takie jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienia czy podrażnienia.

Czym jest sucha skóra?

Najpowszechniejszymi objawami suchej skóry, które powinny nas zaniepokoić, są zaczerwienienia, nadmierne zmatowienie, a często nawet pęknięcia. Skóra traci swoją elastyczność i gładkość, staje się dużo cieńsza, a co za tym idzie – bardziej podatna na podrażnienia, a także na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, między innymi zmian temperatury czy promieniowania UV. Najczęściej staje się bardzo jasna z widocznymi naczyniami krwionośnymi.

Co może wpływać na suchość skóry?

Na suchość skóry mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, zwane endogennymi, jak i zewnętrzne – egzogenne. Do negatywnych czynników endogennych zaliczyć możemy przede wszystkim nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Nie bez znaczenia okazują się być także wszelkiego typu choroby, np. cukrzyca, problemy z tarczycą, astma, atopowe zapalenie skóry. Problemy z przesuszoną skórą mogą dotykać także osoby mające do czynienia z czynnikami egzogennymi – po intensywnym opalaniu, przy częstym stosowaniu nieodpowiednich preparatów myjących, a także tych, które mają styczność z silnymi środkami chemicznymi. Nie bez znaczenia dla naszej skóry jest środowisko, w którym przebywamy – zdecydowanie źle wpływają na nią niskie temperatury i niewystarczające nawilżenie powietrza. Przy wrażliwej skórze zgubne może okazać się także noszenie nieodpowiedniej odzieży wykonanej z włókien syntetycznych czy wełny.

Nawilżajmy od wewnątrz!

Jak radzić sobie z tym problemem? Należy przede wszystkim rozpocząć od nawilżenia skóry od wewnątrz. Zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz:
- Wypijaj dziennie około 2 litrów wody lub innych napojów, takich jak gorzka kawa i herbata (ogranicz do minimum słodkie soki i napoje gazowane – to one wypłukują z organizmu najwięcej wody!). Ważne jest również to, aby pić małymi łykami, tak, aby nerki wolniej filtrowały, a co za tym idzie, aby woda była jak najdłużej w naszym organizmie.
- Stosuj zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby i pełnoziarniste produkty zbożowe.
- Zwróć uwagę, aby produkty, które spożywasz, były bogate w witaminę A – wspomaga ona regenerację naskórka, ogranicza szorstkość i złuszczanie skóry. Najłatwiej znaleźć ją w produktach, takich jak tuńczyk, szpinak, pietruszka czy morele.
- Stosuj w posiłkach oleje roślinne, np. kukurydziany, słonecznikowy czy sojowy, które bogate są w witaminę E, odpowiadającą za ochronę przed utlenianiem i niszczeniem warstwy lipidowej naskórka. Nie bez powodu witamina E nazywana jest także „witaminą młodości” – przeciwdziała zmianom starczym, zwiększa elastyczność i poprawia ukrwienie skóry. Można ją też znaleźć w jajach, maśle, wątrobie, kapuście, sałacie.
- Ogranicz spożywanie fast foodów, potraw smażonych i przetworzonych.
- Unikaj picia alkoholu.
- Proces nawilżania skóry od wewnątrz możesz wspomóc suplementami diety, które w swoim składzie zawierają witaminę A i E.

Jak pielęgnować skórę od zewnątrz?

Niezmiernie ważne jest także nawilżanie skóry od zewnątrz. Warto pamiętać o kilku zasadach:
- Kontakt wody i suchej skóry nie wpływa na nią korzystnie. Zamiast długiej kąpieli wybierz szybki prysznic.
- Zwróć uwagę na to, jakimi kosmetykami myjesz ciało. Wybierz te przeznaczone dla skóry suchej i przesuszonej.
- Do demakijażu i mycia twarzy stosuj mleczka i delikatne płyny micelarne.
- Osuszając twarz, nie pocieraj jej – raczej delikatnie osusz miękkim ręcznikiem.
- Regularnie, po każdej kąpieli, wmasuj w ciało balsam, krem lub mleczko. Zwróć uwagę na jego skład – warto, aby kosmetyk zawierał w sobie emolienty, alantoinę, mocznik, kwas mlekowy czy aminokwasy.

W przypadku poważniejszych problemów z suchą skórą, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS), warto udać się po poradę do lekarza dermatologa. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób o podłożu alergicznym. Łatwo ją rozpoznać – objawia się występowaniem grudek, wybroczyn czy rumienia, a także widocznym zgrubieniem skóry, szczególnie w zgięciach łokci i kolan, na wierzchu dłoni i stóp. Towarzyszy im dokuczliwy świąd. Drapanie swędzącej skóry często prowadzi do tworzenia się ran i otarć.

Najważniejsza w leczeniu suchej skóry jest regularność oraz stosowanie kosmetyków dostosowanych do skóry z taką przypadłością. Na co dzień, do mycia, warto stosować kosmetyk z pH obojętnym. Pamiętajmy, że kiedy poświęcimy naszej suchej skórze odpowiednio dużo uwagi, to odwdzięczy się nam ona pięknym, zdrowym i młodzieńczym wyglądem.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto