Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie najlepsze do inwestowania w branży automotive [ZDJĘCIA]

PAS
Konferencja w PKZ potwierdziła, ża przyszłość należy do branży automotive
Konferencja w PKZ potwierdziła, ża przyszłość należy do branży automotive PAS
Zagłębie, a w szerszym kontekście całe woj. śląskie to dziś wspólnie z województwem dolnośląskim najlepsze tereny inwestycyjne dla branży motoryzacyjnej i sektora automotive w Polsce. To właśnie nasz region ma największy potencjał, a potwierdzeniem tego, że branża motoryzacyjna ma się tu bardzo dobrze, są chociażby potężne inwestycje, jak ta NGK Ceramics w Dąbrowie Górniczej.

Zagłębie najlepsze do inwestowania w branży automotive [ZDJĘCIA]

Japończycy otwarli tutaj w tym roku, na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Tucznawa, nowy zakład produkujący filtry cząstek stałych z węglika krzemu do silników diesla. Drugi zakład działa od lat z powodzeniem w Gliwicach. W Dąbrowie ulokowała się również m.in. firma Brembo Poland, produkująca układy hamulcowe (także stale się rozbudowuje), oraz firma Ficomirrors. Produkuje lusterka samochodowe i inne komponenty do aut, które trafiają do fabryk w całej Europie. A w Sosnowcu mamy dziś m.in. Magneti Marelli, wytwarzające akumulatory, akcesoria samochodowe i chemię motoryzacyjną. W sumie na terenie Sosnowiecko-Dąbrowskiej Podstrefy KSSE funkcjonuje dzisiaj już dwanaście firm reprezentujących branżę motoryzacyjną, a chcą dołączyć do nich kolejne.

Wątpliwości, co do tego, że Zagłębie i Śląsk powinny wykorzystywać dalej dobrą koniunkturę, a także duże zasoby ludzie, nie mają specjaliści w branży automotive i inwestycji. Potwierdzili to podczas niedawnej konferencji branżowej pod nazwą „Dąbrowa Górnicza – Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive – Kierunek Dąbrowa Górnicza” w Pałacu Kultury Zagłębia.

Jak się okazało Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi obecnie 40 projektów z branży automotive. - Ten rok potwierdza silne wzrosty w tym sektorze i potrzebę wspólnego inwestowania w tereny inwestycyjne - mówi Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. - Jest ogromne zainteresowanie automotive. Obecnie mamy zakontraktowane inwestycje na kwotę 1,5 miliarda złotych, z czego około 60 procent stanowią nakłady na branżę motoryzacyjną - przyznaje Mateusz Rykała, wiceprezes zarządu KSSE. Yasukazu Hijikata, prezes zarządu NGK Ceramics Polska przyznaje, że Polska nie jest już tanim miejscem do inwestycji, ale z kolei najlepszym miejscem dla sektora automotive.

Co może zatem wpłynąć na zahamowanie dynamiki regionu? – Najbardziej obawiamy się braku stabilności prawnej. To jest jedyny mankament i inwestorzy podchodzą do niego bardzo ostrożnie - mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Czekamy na nowe uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania stref ekonomicznych – dodaje Mateusz Rykała.

Dużym atutem Zagłębia i Śląska jest też dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry oraz starania o jeszcze lepszą edukację przyszłych pracowników dla sektora automotive. Programy studiów inżynierskich, dualnych – pozwalające studentom na równoczesne pogłębianie wiedzy akademickiej i nabywanie praktyki w przemyśle stają się coraz częściej ofertą uczelni w regionie. Oferuje je między innymi Politechnika Śląska i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. – Jeżeli będziemy szli w kierunku kształcenia dualnego, praktycznego, to jest to dobry kierunek - podkreśla Paweł Kopijera, członek Centrum Jakości i Innowacji, WSB w Dąbrowie Górniczej.

Co ważne, NGK Ceramics podjął już decyzję o budowie drugiej hali produkcyjnej na swojej działce w Tucznawie. Tam również będą produkowane filtry DPF do silników diesla. Inwestycja ma pochłonąć 22 mld jenów, czyli około 750 mln zł.

- Uruchomienie produkcji w drugiej hali planowane jest na kwiecień 2019 roku. Zatrudnienie w obecnym zakładzie na koniec 2017 r. osiągnie poziom 450 osób, a po rozbudowie zakładu powinno się podwoić – mówi Bartłomiej Leszczyński z działu marketingu Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE. W tym roku Ficomirrors Polska też rozbudowała swój zakład przy ul. Koksowniczej 30. Powstała tam nowa hala produkcyjno-magazynowa z zapleczem socjalno-biurowym. Firma Ficomirrors obecna jest w Dąbrowie Górniczej od 2006 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto