Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie Niepodległości w Pałacu Kultury Zagłębia

OPRAC.: PAS
Jaką rolę pełnili mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i miast ościennych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Jakie wydarzenia miały wpływ na odrodzenie się państwa polskiego? Chcąc poznać odpowiedzi na te pytania, warto wziąć udział w projekcie „Zagłębie Niepodległości”, realizowanym od 24 września przez Pałac Kultury Zagłębia.

Odpowiadając na potrzebę zwiększenia świadomości mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego o udziale ich przodków w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Pałac Kultury Zagłębia wraz z Kinem Kadr przygotowały specjalny projekt „Zagłębie Niepodległości”. Organizatorzy zaplanowali wielopłaszczyznowe działania dla odbiorców w różnym wieku. Cel jest jeden – budowa wspólnotowości poprzez odkrywanie lokalnej i narodowej historii w kontekście walki o wolność.

Projekt rozpocznie się od projekcji niemego filmu „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo zespołu Czerwie, który odbędzie się 24 września o 19 na Placu Wolności (przed PKZ) lub w pałacowej Sali Teatralnej – miejsce wydarzenia jest uzależnione od pogody. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców, a uczestniczyć w nim można na podstawie darmowych wejściówek.

W ramach projektu przewidziano również warsztaty filmowe, skierowane do wychowanków Stowarzyszenia „Przyjazny Dom”, którzy będą mieli za zadanie stworzyć film animowany stop motion o Józefie Piłsudskim. Dzieci zostaną podzielone na grupy, z których każda realizować będzie jedną scenę filmową o konkretnym wątku dot. wojny polsko-bolszewickiej i postaci marszałka.

W programie znajdzie się także coś dla uczniów lokalnych szkół. Młodzież oraz ich nauczyciele będą mieli okazję wziąć udział w wykładzie pt. „Dawid i Goliat. Sowiecka Rosja kontra rodząca się Polska”, który poprzedzi projekcję filmu „Piłsudski”. Założeniem wykładu jest przybliżenie różnic światopoglądowych i kulturowych oraz motywacji politycznych walczących ze sobą stron.

Organizatorom „Zagłębia Niepodległości” zależy, by nie pokazywać jednego z najważniejszych dla polskiej historii wydarzeń jedynie w skali makro, jak to ma miejsce podczas lekcji w szkole, dlatego w klubach osiedlowych i świetlicach środowiskowych PKZ oraz w PKZ Domu Kultury Ząbkowice odbędą się warsztaty plastyczne, których głównym tematem będzie lokalna historia bezpośrednio związana z latami 1918-1920. Prace, które powstaną podczas warsztatów, będą następnie prezentowane podczas wystawy realizowanej w różnych częściach miasta. Dzięki temu zagłębiowską historię, która pobudzi tożsamość narodową i tożsamość z regionem, uda się opowiedzieć wielu odbiorcom.

Projekt „Zagłębie Niepodległości” dofinansowany został z funduszy Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Udział w wydarzeniach na podstawie zapisów oraz bezpłatnych wejściówek.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto