Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowskie śpiewanie

Regina Gowarzewska-Griessgraber
Gołowianie prezentują folklor różnych regionów, ale ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia Dąbrowskiego.
Gołowianie prezentują folklor różnych regionów, ale ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia Dąbrowskiego.
Najmłodsi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie mają po 3 lata, najstarsi przekroczyli 80. Zdobywają nagrody na konkursach, prezentując folklor różnych regionów, ale ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia ...

Najmłodsi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie mają po 3 lata, najstarsi przekroczyli 80. Zdobywają nagrody na konkursach, prezentując folklor różnych regionów, ale ze szczególnym uwzględnieniem Zagłębia Dąbrowskiego.

- Przez dwa lata zbieraliśmy materiały do programu "Wesele Zagłębiowskie". To rekonstrukcja obrzędu weselnego z przełomu XIX i XX wieku - opowiada Małgorzata Kurtyka, założyciel, choreograf i kierownik artystyczny zespołu. - Między innymi wyszukiwaliśmy w zbiorach wielkiego badacza folkloru Oskara Kolberga materiały dotyczące poszczególnych siedlisk z Zagłębia. Chcemy przekazać kolejnym pokoleniom ich tradycję i historię. Tyle że na naszym terenie niewiele go już zostało, bo wcześniej został wyparty przez kulturę przemysłową.

"Wesele Zagłębiowskie" zostało nawet sfilmowane w XVI-wiecznej karczmie w Sławkowie. Teraz trwają przygotowania do nowego programu "Kulig - polskie zapusty". Będzie to widowisko szlacheckie obejmujące tereny południowej Polski, ale ze szczególnym uwzględnieniem kolęd z regionu. Piękne nowe kostiumy zespół Gołowianie zawdzięcza Urzędowi Miasta, który zawsze wspiera grupę. A ta ma się czym pochwalić. Tylko w mijającym roku zdobyli nagrody na: VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Obrzędów Weselnych w Kadzidle, IX Regionalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Kapel, Śpiewaków w Szczekocinach i XII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Obrzędowych "Kalendarz Obrzędowy" w katowickim MDK "Szopienice-Giszowiec". Zostali również zakwalifikowani do prestiżowego 41. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą oraz reprezentowali Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Bałkańskim "Balkan Folk Fest" w Bułgarii. Co ciekawe, w zespole wystąpił wówczas dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, w którym działają Gołowianie, Grzegorz Perz. Z jego strony zespół zawsze może liczyć na wsparcie, nie tylko wokalne.

Mimo sukcesów i wyjazdów, niełatwo jest teraz wciągnąć do zespołu folklorystycznego młodzież i dzieci. - Bo mazur to nie "Taniec z gwiazdami" - wzdycha Małgorzata Kurtyka. - Staramy się jednak do nich dotrzeć, przygotowując "ścieżki edukacyjne" o naszym regionie, współpracując z nauczycielami w szkołach - tłumaczy. Obecnie w zespole występuje około 100 osób, w grupach: dziecięcej, dwóch młodzieżowych i dorosłej. - Moją córka, Paulinka, jest w zespole już od 2 lat, a ma teraz 6 lat - opowiada Ilona Ślęzak. - Bardzo zawsze podobały mi się występy Gołowian, a córkę w pierwszym momencie zachwyciły ich niezwykle piękne stroje. Sama chciała zapisać się do zespołu.

Oficjalny pokaz "Kuligu - polskich zapustów" odbędzie się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej 25 stycznia, z okazji 50-lecia placówki. Wcześniej, bo 6 stycznia, o godz. 17.00 zespołu Gołowianie, w repertuarze kolędowym, posłuchać będzie można w kościele pw. św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto