Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamki i warownie

spgw
Krajobraz Dolnego Śląska obfituje w średniowieczne budowle warowne. W okresie rozbicia dzielnicowego miały zabezpieczać posiadłości książąt piastowskich przed najazdem z Czech.

Krajobraz Dolnego Śląska obfituje w średniowieczne budowle warowne. W okresie rozbicia dzielnicowego miały zabezpieczać posiadłości książąt piastowskich przed najazdem
z Czech. Poniżej przedstawiamy te najbardziej godne obejrzenia – najlepiej zachowane albo szczególnie malowniczo położone

Chojnik
Sobieszów koło Jeleniej Góry
Ruiny zamku, wybudowanego w XIV wieku, położone na szczycie wznoszącej się 627 m n. p. m. góry o tej samej nazwie, której strome zbocza tworzą urwiska opadające w dół pionowymi ścianami, o wysokości do 150 m.
Przy ruinach jest schronisko z noclegami i restauracja (noclegi ok. 25 zł). W samym zamku można wysłuchać z głośnika legend związanych z jego historią oraz postrzelać sobie z kuszy i arbaletu.

Czocha
koło Leśnej, 35 km od Jeleniej Góry
Zamek wznosi się na granitowej skale nad Jeziorem Leśniańskim. Powstał w pierwszej połowie XIII wieku, potem kilkakrotnie go przebudowywano, po raz ostatni w 1914 roku – rekonstruując wygląd budowli według osiemnastowiecznej ryciny. Dzięki tym zabiegom jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku.
Obecnie działa tam ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy z hotelem (wcale niedrogim, noclegi na podzamczu kosztują od 30 zł), dla gości jest sauna i siłownia. W zamku można też smacznie zjeść – w restauracji albo w tańszym barze, działa również kawiarnia. Zwiedzić zaś, oprócz zamkowych wnętrz, można salę tortur.

Grodno
Zagórze Śląskie, ok. 15 km od Wałbrzycha
Zamek górujący nad okolicą wybudowany został na szczycie góry Choina (450 m n. p. m.). Tradycja przypisuje wybudowanie zamku księciu Bolesławowi Wysokiemu w 1198 roku, a rozbudowę pod koniec XIII wieku księciu Bolkowi I. Zamek był częściowo odbudowany w XIX wieku, prace restauratorskie prowadzono również po wojnie.
Oprócz samego zwiedzania zamku turyści mogą liczyć na obejrzenie krypty z narzędziami tortur i wejście na wieżę widokową. Można sobie zorganizować ognisko na dolnym dziedzińcu (kosztuje 30 złotych).
Uwaga! Zamek jest nieczynny dla zwiedzających w poniedziałki. Warto pamiętać także, że z Grodna niedaleko jest do pięknego zalewu w Zagórzu Śląskim.

Grodziec
wieś Grodziec, ok. 13 km od Złotoryi
Najstarsza wzmianka o kasztelanii w Grodźcu pochodzi z bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku. Mimo burzliwej historii zamek dotrwał do czasów obecnych w bardzo dobrym stanie. Obecnie Grodziec aktywnie udziela się w mediach. Zagrał w „Wiedźminie”, a do 24 lipca będzie zamknięty dla zwiedzających, ponieważ kręcony jest tam reality show dla telewizji holenderskiej. Dzięki zastrzykom finansowym zamek wciąż pięknieje. Wyremontowano most wiodący na zamek, sale w górnej części pałacu, kapliczkę.
Na zamku można zjeść i przenocować (ok. 30 zł od osoby). Atrakcje: zwiedzanie z przewodnikiem, strzelanie z armaty.

Książ k. Wałbrzycha
Należy do największych zamków w Polsce. Przez 400 lat był w rękach niemieckiej rodziny von Hochbergów. Podczas II wojny światowej wywieziono z niego wszystkie wartościowe dzieła sztuki, dalszej dewastacji dokonały w 1945 roku wojska radzieckie. Już w powojennej Polsce był restaurowany, prace remontowe trwają do dziś i zamek odzyskuje powoli dawną świetność. Ponieważ jest naprawdę spory, przygotowano kilka tras dla turystów. Można go zwiedzać przez pół godziny, ale też i przez godzinę, a nawet półtorej. Za nocleg zapłacimy od 170 zł, posiłek zjeść można w restauracji lub karczmie, działa również herbaciarnia zamkowa. Z atrakcji przygotowano strzelanie z kuszy. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto