Wybierz region

Wybierz miasto

  Artykuły Zdrowie Dąbrowa Górnicza

  Sortuj według:
  • Te 6 objawów może wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i przeszedłeś infekcję łagodnie

   Pandemia koronawirusa nadal rozprzestrzenia się po całym świecie, a liczba osób, u których wykryto chorobę COVID-19 rośnie z dnia na dzień. Upubliczniane przez Ministerstwo Zdrowia dane odnoszą się jednak do przypadków pacjentów przechodzących zakażenie z wystąpieniem typowych objawów, takich jak gorączka, zmęczenie, kaszel, duszności, a także zaburzenia smaku oraz węchu. Chorych było prawdopodobnie więcej! Wskazują to wyniki badań, świadczące o tym, że wiele osób mogło przejść już zakażenie, nawet o tym nie wiedząc.

  • Te 6 objawów może wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i przeszedłeś infekcję łagodnie

   Pandemia koronawirusa nadal rozprzestrzenia się po całym świecie, a liczba osób, u których wykryto chorobę COVID-19 rośnie z dnia na dzień. Upubliczniane przez Ministerstwo Zdrowia dane odnoszą się jednak do przypadków pacjentów przechodzących zakażenie z wystąpieniem typowych objawów, takich jak gorączka, zmęczenie, kaszel, duszności, a także zaburzenia smaku oraz węchu. Chorych było prawdopodobnie więcej! Wskazują to wyniki badań, świadczące o tym, że wiele osób mogło przejść już zakażenie, nawet o tym nie wiedząc.

  • Najlepsze przepisy na placki z jabłkami. Tak pysznych nie jadłeś! Sprawdź, jak zrobić placki bezglutenowe, bez jajek i mleka czy racuchy!

   Placki z jabłkami sprawiają, że momentalnie cofamy się myślami do czasów beztroskiego dzieciństwa. Wspominamy ich cudowny aromat roznoszący się po mieszkaniu, a ich smak wywołuje uśmiech na twarzy i rozmarzenie. Na szczęście placków z jabłkami nie trzeba sobie odmawiać, bez względu na to, jaką dietę stosujemy. Bez większego trudu można przygotować je w wersji odchudzonej lub gluten free, a także bez jajek, mleka i drożdży. Polecamy najlepsze przepisy na placki z jabłkami, którymi może delektować się każdy! Są kruche z zewnątrz, miękkie w środku, aromatyczne. Po prostu przepyszne!

  • Dzikie owoce dla zdrowia – właściwości i zastosowania darów jesieni. Jak działa dereń, rokitnik, pigwowiec, kalina? Które owoce są trujące?

   Jesień to czas zbioru nie tylko owoców handlowych, ale też tych rosnących dziko i uprawianych w ogrodach. Mało popularne dary natury takie jak dereń, rokitnik, tarnina, pigwowiec, dzika róża czy głóg nadają się do przygotowania przetworów, suszów i nalewek. Dzięki bogactwu związków aktywnych mają one właściwości witaminizujące, przeciwzapalne, wspomagające profilaktykę współczesnych chorób, a nawet lecznicze! Sprawdź, które dzikie owoce są najbardziej polecane, jak działają i jak je przetwarzać, a także których z nich lepiej nie zbierać!

  • Test na koronawirusa. Kiedy lekarz rodzinny może go zlecić? Od 23.09 obowiązują nowe zasady

   23 września w ręce wszystkich polskich lekarzy rodzinnych trafiły nowe algorytmy zlecania testów na koronawirusa dla pacjentów. Wśród nich znajdują się konkretne zasady postępowania z pacjentem samodzielnym i niesamodzielnym z objawami wskazującymi na zakażenie, oraz bez nich. Zmiany mają usprawnić cały proces diagnostyczny. Co postanowiło Ministerstwo?

  • Osoby zakażone wirusem grypy i SARS-CoV-2 mają poważne kłopoty!

   Grypa i COVID-19 to dwie poważne choroby wirusowe. W bieżącym roku sezon grypowy, przypadający na okres od stycznia do kwietnia, częściowo pokrył się z rozprzestrzenianiem się panującej do dziś pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W obawie o swoje zdrowie, wiele osób zastanawia się, która choroba jest groźniejsza dla nich i dla bliskich.

  • Chrapanie jest zdrowe i świadczy o głębokim śnie. Przekonaj się, w jakie jeszcze mity na temat chrapania wierzysz!

   Chrapanie jest dolegliwością bardzo powszechną. Ze świecą szukać osoby, która nie została obudzona podczas snu z powodu chrapania, lub nie doświadczała trudności z zaśnięciem z powodu głośnego koncertu dawanego przez domownika, albo gościa tego samego pensjonatu, podczas wakacyjnego wyjazdu. Należy wiedzieć, że chrapanie jest tylko z pozoru błahą dolegliwością, gdyż w rzeczywistości to poważny problem natury medycznej. Przedstawiamy najczęściej powielane mity dotyczące chrapania, aby uzmysłowić wagę problemu i skłonić do wizyty u specjalisty.

  • Jak przetrwać jesień? Dobre sposoby na złe samopoczucie

   Coraz krótsze dni, sezon chorobowy i niedobór słońca to komponenty, które mogą składać się na jesienną chandrę. Jak ją rozpoznać i jak jej przeciwdziałać? Oto sprawdzone sposoby na poprawę samopoczucia.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa ryzyko cukrzycy typ 2. Wyniki badania sugerują, że powodem jest zapalne podłoże obu chorób

   Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłym i postępującym schorzeniem. Ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm z nieznanych przyczyn zaczyna traktować własne tkanki jako obce, przyczyniając się do ich zniszczenia. Jak pokazują wyniki badań, stan zapalny towarzyszący artretyzmowi jest związany z wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

  • Otwarcie szpitala współfinansowanego przez BGK

   • mat. informacyjny

   Żywiec ma nowy szpital. Udział w jego realizacji ma Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – który udzielił finansowania w kwocie 140 mln zł, co stanowi 60 proc. kosztów całej inwestycji. Szpital powstał na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu i spółką InterHealth Canada. To pierwszy i dotychczas jedyny taki projekt w Polsce.

  • Czym zastąpić cukier? Najlepsze naturalne słodziki oraz szkodliwe sztuczne zamienniki sacharozy, których lepiej unikać

   Cukier nie cieszy się dobrą reputacją i coraz więcej osób zastępuje go innymi środkami słodzącymi. Na temat zamienników cukru panuje jednak tak wiele sprzecznych opinii, że trudno wywnioskować, które z nich są najlepsze, a które szkodliwe. Sprawdź, co na temat popularnych substytutów sacharozy mówią naukowcy i lekarze – i które z nich są najbardziej polecane.

  • Szczepionki na grypę towarem deficytowym! Rząd podjął decyzję i objął szczepienie przeciwko grypie zakazem wywozu z kraju

   Szczepionka na grypę uzupełniła listę leków i środków medycznych, których nie wolno wywozić z kraju. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że szczepienia nie są celem mafii. Deficyt wynika z niespodziewanie dużego zainteresowania przyjęciem szczepionki na grypę i ogólną małą jej dostępnością.