MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona energia. Śląskie i Małopolska liderem. Już 30 procent mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce w sieci Taurona

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Do sieci Taurona przyłączonych było na koniec 2022 roku 378,5 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,9 GW

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do sieci Taurona przyłączonych było na koniec 2022 roku 378,5 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,9 GW Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. Tauron
Grupa Tauron podsumowała rozwój sieci zielonej energii, jaka wytwarzana jest w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Jak się okazało do sieci Taurona przyłączonych było na koniec 2022 roku 378,5 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,9 GW. Oznacza to przyrost o ponad 105 tysięcy w całym ubiegłym roku. Największą popularnością mikroinstalacje cieszyły się w województwach śląskim i małopolskim.

- W skali całej Polski na koniec zeszłego roku do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji o mocy przekraczającej 9,25 GW. Ponad 30 procent z nich pracuje w naszej sieci. To efekt nie tylko programów wsparcia dla prosumentów, ale też rosnącej świadomości ekologicznej i przedsiębiorczości naszych klientów. Cieszę się, że nasi klienci realizują razem z nami Zielony Zwrot Taurona inwestując w odnawialne źródła energii - mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona Polska Energia.

W przypadku mikroinstalacji proces przyłączenia do sieci w większości przypadków odbywa się w uproszczony sposób, na tzw. zgłoszenie. Procedura ta nie wymaga występowania do operatora sieci o warunki przyłączenia. Warto pamiętać, że najkorzystniejszym dla klientów rozwiązaniem jest zgłoszenie mikroinstalacji co najmniej 30 dni przed planowanym jej uruchomieniem.

- Średni czas obsługi zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji w Tauron Dystrybucja w 2022 roku wyniósł 7 dni i taki czas utrzymuje się również w 2023 roku. Uzyskanie tak krótkiego terminu realizacji jest możliwe dzięki uruchomieniu elektronicznego kanału komunikacji dla klientów zgłaszających mikroinstalacje. 80 proc. zgłoszeń obsługiwanych jest poprzez zautomatyzowane i zrobotyzowane procesy - mówi Radosław Pobol, prezes Tauron Dystrybucja.

W inny sposób kształtuje się jednak procedura przyłączania instalacji, której moc zainstalowana jest większa niż moc przyłączeniowa dla samego obiektu. Wówczas konieczne jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci, a czas realizacji zlecenia wydłuża się.

Przydomowe magazyny energii

Coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się też magazyny energii, które przy nowych zasadach rozliczeń pozwalają korzystniej zagospodarować wyprodukowaną w mikroinstalacji energię. W tym przypadku ważnym jest, by moc i pojemność magazynu energii były odpowiednio dobrane do mocy samej instalacji.

Zgodnie z rekomendacją Taurona moc magazynu energii elektrycznej powinna być nie większa niż moc zainstalowana mikroinstalacji. Tak dobrany magazyn może poprawić pracę instalacji w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna wyłącza się z powodu przekroczeń dopuszczalnego poziomu napięcia.

Strategiczny Zielony Zwrot

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych - do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto