Zima ich nie zaskoczy?

Piotr Sobierajski
Krzysztof Iwański i Stefan Piasecki w bazie Alby MPGK przygotowują do wyjazdu w teren ciągnik, wyposażony w pług.
Krzysztof Iwański i Stefan Piasecki w bazie Alby MPGK przygotowują do wyjazdu w teren ciągnik, wyposażony w pług.
Tegoroczna Akcja Zima jest ostatnią, kiedy za odśnieżanie dróg w mieście odpowiedzialna jest firma Alba MPGK. W przyszłym roku kończy się trzyletnia umowa na realizację tych usług, podpisana przez firmę z miastem.

Tegoroczna Akcja Zima jest ostatnią, kiedy za odśnieżanie dróg w mieście odpowiedzialna jest firma Alba MPGK. W przyszłym roku kończy się trzyletnia umowa na realizację tych usług, podpisana przez firmę z miastem.

Nauczeni doświadczeniem fachowcy, wprowadzili tym razem kilka istotnych zmian, które mogą okazać się w zimie przydatne.

W sumie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Alba odpowiada za utrzymanie w okresie zimowym ponad 373 km dróg na terenie Dąbrowy Górniczej.

Większość z tych tras jest w drugim i trzecim standardzie odśnieżania (prawie 200 i ponad 110 km), co w praktyce oznacza konieczność dość szybkiej reakcji na zmienne warunki atmosferyczne.

- Założyliśmy, że w tym roku będziemy mieć do czynienia z normalną zimą, z przeciętną aurą, mrozami i opadami. Nie mogliśmy się sugerować poprzednią, kiedy to aura okazała się dość łaskawa, bo mogłoby to zakończyć się nie najlepiej - przyznaje Janusz Nowiński, kierownik działu realizacji usług w Albie.

O większość zleconych do odśnieżenia ulic i chodników dąbrowska spółka jest w stanie zadbać sama, ale tym razem zabezpieczyła się dodatkowo i ma w odwodzie aż czterech podwykonawców: Spółdzielnie Kółek Rolniczych w Okradzionowie oraz firmy Hydromont, Ofi i Jolbro.

- Już w zeszłym roku nasze samochody były wyposażone w system nawigacji satelitarnej GPS, dzięki czemu wiedzieliśmy w każdej chwili dokładnie, gdzie się znajdują. W tym roku objęte nim zostały także pojazdy podwykonawców, co ułatwi nam dodatkowo pracę. Będziemy mogli je łatwiej kierować w najbardziej potrzebne rejony, a poza tym nikt nam się nie ukryje. Od razu będzie wiadomo, czy samochody z pługami są w ruchu i czy w ogóle wyjechały na trasy - podkreśla Janusz Nowiński.

Drugą nowością jest zwiększona do dwóch liczba dyspozytorów w weekendy, bo dyżury jednoosobowe nie zawsze się sprawdzały.

Alba MPGK ma także nowy sprzęt, czyli cztery dodatkowe pługoposypywarki. Na razie do walki z lodem i gołoledzią przygotowanych zostało 1600 ton soli oraz 300 ton piasku, wykorzystywanego przede wszystkim na chodnikach.

- Sami wytwarzamy także solankę, którą zmiękczamy potem sól. Natomiast dzięki temu, że nasze pojazdy mają elektroniczny system dawkowania soli, w razie potrzeby większa ilość może zostać rozsypana na przykład na skrzyżowaniach. Na razie prognozy z naszej stacji meteorologicznej są optymistyczne, ale w każdej chwili coś się może zmienić. Pełnimy już całodobowe dyżury, a w razie opadów śniegu, czy mrozu kierowcy od razu mogą wyruszyć na drogi - podkreśla kierownik działu realizacji usług w Albie.

Akcja Zima potrwa do końca marca przyszłego roku, a umowa z Albą kończy się kilka miesięcy później, 14 listopada. Jest tak skonstruowana, że miasto nie płaci spółce za samą gotowość do odśnieżania.

To kwota zryczałtowana, ale odpowiednio pomniejszana w każdym miesiącu w razie bezczynności sprzętu i personelu, kiedy nie ma potrzeby wyjazdu na trasy.

- Przewidywany przez na poziom finansowania w okresie obowiązywania umowy, czyli trzech lat, nie przekroczy kwoty nieco ponad 19 milionów i 300 tysięcy złotych - informuje Piotr Jędrusik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UM.

Za stan zimowego utrzymania ulic i chodników odpowiada też Miejski Zespół ds. Koordynacji Akcji Zima 2007-2008, powołany zarządzeniem prezydenta. Właśnie do niego mieszkańcy mogą zgłaszać interwencje związane z pracami głównego wykonawcy, czyli firmy ALBA MPGK pod numerami telefonów: 032 262-50-13 lub 0600-405-627.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie