Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima nadal trzyma, koszty odśnieżania będą większe

Anna Polewiak, WIAN
Śnieżyca i śliska nawierzchnia, to częsta przyczyna wypadków. Tutaj dwa auta zderzyły się przy ulicy Granicznej
Śnieżyca i śliska nawierzchnia, to częsta przyczyna wypadków. Tutaj dwa auta zderzyły się przy ulicy Granicznej fot. arc
Zasypane ulice i śliskie chodniki. Tak dziś wygląda miasto. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo to środek zimy. Siarczysty mróz sprawia jednak, że zamarzają wodomierze, pękają rurociągi, a mieszkańcy muszą sobie radzić bez wody i ogrzewania. Na szczęście nawet w zielonych dzielnicach oblodzone, połamane drzewa nie były przyczyną wypadków. Drogowcy czekają na wiosnę.

Duże mrozy nie ominęły mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Nie trzeba czytać prognoz Centrum Zarządzania Kryzysowego, zamieszczonych na miejskiej stronie, by efekty ostrej zimy odczuć na własnej skórze. I nie tylko. Zamarzają np. wodomierze. Dąbrowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaapelowało do odbiorców wody o zabezpieczanie instalacji. Od początku zimy zgłoszono już dziesięć zamarzniętych wodomierzy.

- To skutkowało brakiem wody w wewnętrznej instalacji odbiorcy - poinformował Mirosław Janicki, dyrektor ds. handlowych w PWiK.

Nie obeszło się także bez licznych awarii. Odnotowano ich około 45.

- Najpoważniejsza okazała się ta, przy ulicy Konstytucji, na wodociągu. Spowodowana była przez silnym mrozem - przyznał dyrektor ds. handlowych PWiK.

Pracownicy próbują przeciwdziałać skutkom niskich temperatur.

- Przedsiębiorstwo zabezpieczyło przed skutkami zimy elementy infrastruktury narażone na bezpośrednie działanie mrozu i śniegu. Ujęcia wody, przepompownie, hydrofornie, studnie z węzłami zasuw - dodał dyrektor Janicki.

Za odśnieżanie zielonych dzielnic miasta częściowo odpowiadają podwykonawcy spółki ALBA, w tym Spółdzielnia Kółek Rolniczych. Zajmuje się rejonem Błędowa, Okradzionowa,Rud, Kuźniczki, Łęki i Łośnia. Ma pod sobą około 61 km dróg.

- Utrzymujemy drogi w drugim, trzecim i czwartym standardzie - poinformował Kazimierz Woźniczka, prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Spółdzielnia dysponuje dwoma samochodami z pługoposypywarkami, czterema ciągnikami z pługami, do których można podpiąć rozsiewacze soli oraz dwiema koparko-ładowarkami. Ten ostatni sprzęt jeszcze nie był tego tym roku w użyciu. Spółdzielnia odbiera interwencje od mieszkańców, dotyczące dróg czy dojazdów nie objętych Akcją Zima. Przykładem są domy przy ulicy Zagórcze w Błędowie.

- Chodzi o posesje znajdujące się na uboczu. Takich domostw, daleko od głównych dróg jest więcej i nie znajdują się w zimowym utrzymaniu. Są to przeważnie drogi będące dojazdem do posesji. Przecieramy je tylko w przypadku telefonicznej interwencji - dodał Woźniczka.

ALBA MPGK, zajmująca się dąbrowskimi drogami, nie odnotowuje wielu interwencji odnośnie przejezdności dróg czy śliskich chodników.

- Są one w zasadzie znikome, prawie żadne. Najbardziej newralgiczne pozostają drogi szybkiego ruchu oraz centrum miasta, będące pod ciągłym nadzorem naszych służb - poinformowała Jolanta Jankowska z Biura Obsługi Zarządu ALBA MPGK.

Ulice w Dąbrowie Górniczej zostały podzielone na kilkanaście rejonów. Standard pierwszy, czyli utrzymanie jezdni czarnej i przejezdności całodobowej posiada tylko cztery procent łącznej długości dróg obsługiwanych w ramach miejskiej Akcji Zima. Obecnie posiadany przez przedsiębiorstwo sprzęt w pełni wystarcza na tegoroczną akcję. Pracuje na bieżąco w przypadku trudnych warunków. ALBA nie odnotowuje też awarii sprzętu spowodowanej mrozami. - Cały sprzęt pozostaje w stałej gotowości technicznej, a wszelkie awarie zgłaszane przez kierowców usuwane są na bieżąco przez naszych mechaników, pozostających w całodobowej dyspozycji na czas trwania akcji zima. W razie konieczności w teren wyjeżdżają jednostki rezerwowe - dodała dyrektor Biura Obsługi Zarządu.

Od początku trwania Akcji Zima zużyto już prawie 2,5 tysiąca ton soli drogowej.

- Co prawda, z uwagi na panujące warunki pogodowe i większe zapotrzebowanie branży na sól, dostawy tego surowca do naszego magazynu nie są w ostatnim czasie zbyt regularne. Zgromadzone zapasy gwarantują jednak, że poradzimy sobie nawet w przypadu zwiększonego zapotrzebowania na sól - zapewniła Jankowska.

Miasto zapewnia, że nie zabraknie w tym roku pieniędzy na odśnieżanie dróg i chodników.

- Mamy odpowiednie fundusze. W przypadku obfitych opadów śniegu czy niskich temperatur i konieczności prowadzenia czynnej akcji zimowej, jej koszty będą wyższe - poinformował Bartosz Matylewicz z UM.

Na razie nie doszło w mieście do wypadków, zakłócających komunikację. Jedynie przy ul. Zagrabie połamały się gałęzie, z powodu oblodzonych koron drzew. - Gałęzie połamane i zalegające na drodze szybko zostały usunięte. Trwa usuwanie tych nadłamanych, zalegających w koronach drzew - dodała Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Noclegownia Caritas przy ul. Łącznej z powodu ostrej zimy wydłużyła godziny pracy. Jest czynna od 16 do 10 rano. Przygotowała też dodatkowe miejsca.

- Nie wszyscy bezdomni chcą jechać do noclegowni. Twierdzą, że sobie poradzą. Wtedy kilka razy monitorujemy miejsca, gdzie się chronią. Sprawdzamy, czy wszystko w porządku. Nikogo jednak nie przewozimy do nolcegowni bez jego zgody - przyznał Robert Siciarek, kierownik Referatu Dzielnicowych Straży Miejskiej.

W mieście stoi też dziesięć koksiaków, przy najbardziej uczęszczanych przystankach, m.in. przed Pałacem Kultury Zagłębia, Domem Handlowym Centrum, Zespołem Szkół Technicznych, po obu stronach ul. Królowej Jadwigi, na Placu Bema w Gołonogu oraz przy skrzyżowaniu ul. Legionów Polskich i Szpitalnej. Grzeją w godzinach porannych i wieczornych.


Gdzie szukać pomocy

* ALBA MPGK,ulica Starocmentarna 2, tel. całodobowy 032 262-50-13. Dyspozytorzy Akcji Zima pracują całodobowo. Można tutaj zgłaszać uwagi, dotyczące stanu ulic.

* Straż Miejska, ul. Graniczna 21, tel.alarmowy 986 lub 0 32 264-91-28 całodobowy. Strażnicy przyjmują zgłoszenia dotyczące bezdomnych i nietrzeźwych przebywających na mrozie. Pozostawienie tych osób bez pomocy może zagrażać ich życiu. Można też zgłaszać zaniedbania w zakresie odnieżania chodników czy usuwania sopli lub nawisów śnieżnych z dachów. Straż kontroluje zarówno poczynania służb miejskich jak i obowiązki właścicieli czy administratorów budynków.

* Centrum Zarządzania Kryzysowego, ul. Graniczna 21, tel. 0 32 262-44-10. Można też interwencje zgłaszać drogą elektroniczną pod adresem e-mailowym [email protected].

* Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ul. Powstańców 13, tel. bezpłatny 994. Można dzwonić w sytuacji, kiedy dojdzie do zamarznięcia wody w wodomierzu i wycieku wody. Przedsiębiorstwo przypomina o zabezpieczeniu wodomierza, jeżeli znajduje się on w nieogrzewanej piwnicy, klatce schodowej czy garażu. W przypadku umieszczenia wodomierza w studni, jej strop powinien być ocieplony, a sama studnia zamknięta.

* Noclegownia Caritas ul. Łączna 3, tel. 0 32 268-89-82, od 16 do 10 rano. Przystosowano świetlicę pod miejsca noclegowe.

* Dom dla Bezdomnych Caritas, Ząbkowice, Aleja Zwycięstwa 6, tel. 0 32 268-92-69.

* Państwowa Straż Pożarna, ul. Podlesie 2, tel. alarmowy 998. Strażacy przypominają o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych przy użytkowaniu urządzeń grzewczych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto