Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań przyjacielem dzieci i przekaż 1 proc. swojego podatku

Katarzyna Łęgowska
fot. Archiwum
A Stowarzyszenie "Przyjaciele Dzieci" w Sztumie należy do organizacji pożytku publicznego, czyli można je wesprzeć przekazując 1 procent podatku podczas rocznego rozliczenia, sporządzając tzw. PIT. Aby tego dokonać, wystarczy w odpowiednim miejscu formularza zeznania podatkowego wpisać nazwę stowarzyszenia (jak wyżej) oraz najważniejsze - numer, pod jakim jest ono wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Ten numer to - 0000277270.

Jak powstało stowarzyszenie Przyjaciele Dzieci?
Jako stowarzyszenie istniejemy od 2007 roku. Od tamtej pory udało nam się zrobić całkiem sporo fajnych rzeczy. Początkowo chcieliśmy zrobić coś ciekawego dla naszych dzieci jako przedszkole. Zgłosiliśmy swój projekt do konkursu organizowanego przez fundację Komeńskiego. Pomysł się spodobał i otrzymaliśmy pieniądze na jego realizację, ale pojawił się problem z przelaniem tych środków. Jesteśmy jednostką samorządową, która ma określony budżet i trudno było umieścić w nim te pieniądze. Chcieliśmy ten problem rozwiązać jak najrozsądniej, a wiedzieliśmy już, że będziemy chcieli brać udział w kolejnych projektach, dlatego zrodził się pomysł utworzenia stowarzyszenia przy przedszkolu. Wyszliśmy z tą propozycją do rodziców i uzyskaliśmy ich aprobatę. Początkowo nasza grupa liczyła około piętnastu osób, w większości byli to nauczyciele, jednak w ciągu kilku lat zyskaliśmy wielu nowych członków, którzy bardzo angażują się w działania na rzecz stowarzyszenia.

Co sprawia, że stowarzyszenie jest wyjątkowe?
Jesteśmy jedynym takim stowarzyszeniem na naszym terenie. W powiecie sztumskim mamy do czynienia z dużym bezrobociem, w związku z tym wychodzimy naprzeciw potrzebom edukacyjnym dzieci z darmową ofertą. Nasz program kierujemy szczególnie do rodzin ubogich czy dysfunkcyjnych, w których często brakuje środków na zapewnienie dzieciom dodatkowych atrakcji, a nierzadko sami rodzice potrzebują wsparcia. Naszym celem jest szeroko pojmowane wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci.

Kim są ludzie działający w stowarzyszeniu?
To na prawdę wspaniała ekipa. Przyjaciółmi Dzieci są nie tylko nauczyciele i rodzice, ale również dziadkowie, ciocie, wujkowie i osoby, które nie są bezpośrednio związane ze społecznością przedszkolną, ale chcą z nami współpracować. Członkowie stowarzyszenia są ludźmi, którzy chcą coś robić dla dzieci i sprawia im to ogromną przyjemność. Są chętni do podejmowania wyzwań i niezwykle aktywni. Dzięki nim i ich postawie udało nam się wiele zrobić.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przekaż 1 procent podatku i uczyń z niego dar serca

Jakie projekty realizują Przyjaciele Dzieci?
Organizujemy bardzo dużo różnych projektów. Nasze działania nie skupiają się na jednej formie zajęć. Jedną z ważniejszych inicjatyw naszego stowarzyszenia jest organizacja popołudniowych zajęć w przedszkolu, dla dzieci, które nie uczęszczają do przedszkola. Ma to na celu oswojenie dzieci z systemem, jaki panuje w placówkach edukacyjnych oraz wyrównanie ich szans poprzez działania edukacyjne. Kolejnym ciekawym projektem były zajęcia dla dzieci i ich rodziców, podczas których uczono ich nowych form wspólnej zabawy.
Organizujemy też forum dla nauczycieli, również spoza naszego powiatu, na które zapraszamy ciekawych prelegentów, dzięki temu pośrednio oddziałujemy na inne placówki. Staramy się, by każdego roku plan przeprowadzanych zajęć był inny, ponieważ nie chcemy poddać się rutynie. Są jednak takie przedsięwzięcia, z których nie chcemy rezygnować, jak na przykład Festyn Rodzinny, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród sztumian. Jest to co roku duże wyzwanie, ponieważ zorganizowanie i zgranie w czasie wszystkich atrakcji wymaga wiele pracy jeszcze na długo przed imprezą. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale również liczni wolontariusze, w tym wielu gimnazjalistów, których już teraz zapraszamy do współpracy.

Jakie znaczenie dla stowarzyszenia ma 1 procent podatku przekazywany na stowarzyszenie Przyjaciele Dzieci?
Ten jeden procent ma dla nas bardzo dużą wagę. Przygotowujemy szereg zajęć edukacyjnych, które są bezpłatne dla uczestników, ale organizacja takich zajęć niestety sporo kosztuje. Często jednorazowe warsztaty dla przedszkolaków to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Każdą złotówkę staramy się wydać jak najlepiej. Nie czekamy też na to, że ktoś nam da pieniądze za nic, wciąż staramy się o dotacje, jednak ten procent podatku jest dla nas wielką pomocą.

Rozmawiała
Katarzyna Łęgowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto