Związkowa wojna o socjal

Maciej Wąsowicz, Piotr Sobierajski
Hanna Szotowska i Jolanta Ptaś twierdzą, że Aspen podejmuje działania, które szkodzą pracownikom.
Hanna Szotowska i Jolanta Ptaś twierdzą, że Aspen podejmuje działania, które szkodzą pracownikom.
Aspen to krakowska firma, która zajmuje się porządkowaniem i sprzątaniem. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” twierdzą, że firmie najlepiej wychodzi jednak czyszczenie kieszeni swoich pracowników.

Aspen to krakowska firma, która zajmuje się porządkowaniem i sprzątaniem. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” twierdzą, że firmie najlepiej wychodzi jednak czyszczenie kieszeni swoich pracowników.

Jakie korzyści?
Ostatnio Związek Zawodowy Pracowników Aspen złożył wniosek o likwidację Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych od 1 stycznia przyszłego roku. Niepokój NSZZ budzi zwłaszcza podpis pod tym dokumentem Tomasza Fołty, przewodniczącego ZZPA. Pełni on jednocześnie funkcję dyrektora w krakowskiej firmie.

— To się nie mieści w głowie — mówi Hanna Szotowska, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Ochrony Zdrowia w czeladzkim szpitalu. — Wniosek o likwidację funduszu socjalnego jest oburzający.
W jego uzasadnieniu czytamy, że pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Aspen, uważają fundusz za niepotrzebny oraz że jego likwidacja przysporzy im samych korzyści.

— Twierdzą, że likwidacja umożliwi podniesienie pensji, ale nigdzie nie pisze, o ile i na jakich warunkach. To wszystko powinno być dokładnie uregulowane. Pracownik powinien wiedzieć, że jeśli fundusz zostanie zlikwidowany, to dostanie do pensji np. 200 zł. W tym konkretnym przypadku nie wiadomo dosłownie nic — przekonuje Hanna Szotowska.

W NSZZ „Solidarność” zapisana jest większość pracowników Aspen, zatrudnionych w czeladzkim szpitalu. Wszyscy boją się likwidacji funduszu, bo choć do tej pory nic z niego nie mieli, to wiedzieli przynajmniej, że istnieje.

— Moja koleżanka była w trudnej sytuacji materialnej i złożyła wniosek o zapomogę — mówi Jolanta Ptaś, pracownica firmy Aspen. — Niestety, nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Ani pisemnej odmowy, ani nawet ustnej informacji i uzasadnienia. Nam nie wolno kontaktować się z krakowskim kierownictwem firmy. Wszystkie uwagi mamy zgłaszać do kierownika, który jest na miejscu.

Kto i na co wziął?
W uzasadnieniu wniosku o likwidację funduszu, pod którym podpisało się trzech pracowników Aspenu, czytamy że jest kilka powodów. Jednym z nich jest uznaniowy system wypłacania świadczeń.

— Pracownicy często mają pretensje, że ktoś otrzymał wsparcie, inny zaś nie — czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Hanna Szotowska ripostuje, że wszystkiemu winien jest regulamin, a właściwie jego nieprzestrzeganie. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że Aspen wielokrotnie podejmował działania niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Nieprawidłowości te miały polegać na przyznawaniu środków z funduszu socjalnego na inne cele, niewyszczególnione w regulaminie gospodarowania funduszem. Aspen nie zwrócił także wykorzystanych niezgodnie z ustawą środków.

Wnioskiem o likwidację funduszu zbulwersowani są także pracownicy Aspenu w dąbrowskim szpitalu.

— To dla nas całkowite zaskoczenie. Ten kilkunastoosobowy związek powstał wyłącznie dla potrzeb Aspenu, by zgłosić taki właśnie projekt. W firmie zatrudnionych jest ponad ośmiuset pracowników, więc by związek był reprezentatywny, powinien zrzeszać choćby dziesięć procent załogi, a tak nie jest. To nie do przyjęcia, bo znów straci na tym najuboższa grupa pracowników. Poza tym takie działania są niezgodne z ustawą. Pracodawca ma obowiązek stworzyć taki fundusz. Będziemy protestować i zaskarżymy wniosek — deklaruje Elżbieta Żuchowicz, szefowa NSZZ „Solidarność” w dąbrowskim szpitalu.

Wszystkim po równo
Jak podkreśla Tomasz Fołta, zastępca dyrektora ds. higieny szpitalnej w firmie ASPEN i jednocześnie przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Aspen, związek ten nie jest nową organizacją i istnieje już od dłuższego czasu. Związek zrzesza sporo pracownikůw i jego zdaniem jest reprezentatywny w stosunku do ogólnej liczby wszystkich pracownikůw firmy.

— Złożony został wniosek stanowiący propozycję likwidacji Zakładowego Funduszu Zwiadczeń Socjalnych. Intencją wnioskodawców jest poprawa gospodarowania środkami finansowymi firmy na korzyść pracowników. Wnioskodawcy doszli do wniosku, że ZFSS nie spełnia podstawowych kryteriów sprawiedliwości oraz gospodarności. Wniosek nie oznacza, że pracownicy firmy zostaną pozbawieni należnych im funduszy. Wręcz przeciwnie. Chodzi nam przede wszystkim o to, by personel we wszystkich oddziałach był równomiernie wynagradzany i za wykonanie takich samych obowiązków otrzymywał podobną zapłatę. Niektóre oddziały Aspen nie maj tak poważnego wsparcia w organizacjach związkowych, które bronią ich interesůów, a przez to mają mniejszą siłę przebicia. Skutkuje to różnym podziałem śodków z funduszu, który nie jest do końca sprawiedliwy — wyja śnia Tomasz Fołta.

Dodaje jednocześ nie, że rozbieżności w wynagradzaniu pracowników w różnych regionach kraju są duże, stąd próba ujednolicenia całego systemu.

— O wniosku o likwidacji funduszu poinformowane zostały wszystkie pozostałe organizacje związkowe. Teraz od nich zależy, czy będą się starały rozpocząć konsultacje na temat tej propozycji, czy też na przykład zaproponują inne rozwiązanie — stwierdza przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Aspen.


Uwagi po kontroli
Niedawno Państwowa Inspekcja Pracy kontrolująca Aspen wykazała w tej firmie sporo nieprawidłowości. Kontrolując losowo wybrane akta pracowników inspektorzy stwierdzili, że pracodawca nie dopełniał obowiązku przedłożenia pracownikom treści umowy na piśmie w celu jej podpisania, a osoby zatrudnione na umowę-zlecenie realizują zakres zadań tego samego rodzaju co osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. PIP przeanalizował także prawidłowość naliczania płacy, po czym stwierdził, że sposób, w jaki robi to Aspen, skutkuje obniżeniem należnych pracownikom wynagrodzeń.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie