Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkile. Licealiści upamiętnili 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim

OPRAC.:
Anna Borowiak
Anna Borowiak
Licealiści grodziskiego "Słowaka" przyłączyli się do akcji "Żonkile", by upamiętnić 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W dniu 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim społeczność Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim włączyła się w ogólnopolską akcję, której symbolem są żonkile. To była lekcja trudnej historii dla młodzieży.

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Uczniowie i nauczyciele "Słowaka" po raz kolejny włączyli się w obchody rocznicy powstania. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka przypominająca historię zrywu. Społeczność szkoły wysłuchała krótkiego wykładu na temat powstania w getcie warszawskim, który przygotowały Zuzanna Skrzypczak i Julita Kempa z klasy III A. Młodzież dowiedziała się również o idei akcji "Łączy nas pamięć", obejrzała film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall.

Po projekcji uczniowie udali się do lokalnych instytucji, by również i tam przypomnieć o wydarzeniach sprzed lat. Młodzież odwiedziła starostwo, ratusz, CK Rondo i pobliskie szkoły, a podczas wizyt wręczano żółte żonkile i przygotowaną na tę okoliczność gazetę z historią grodziskiego cadyka Eliasza Guttmachera, którą zredagowały Dominika Kostańska i Aleksandra Owsiana.

Młodzież złożyła też symboliczne żółte żonkile na miejscu byłego cmentarza żydowskiego. Ostatnim punktem akcji „Łączy nas pamięć” były wykłady Jana Skrzypczaka na temat mniejszości narodowych w Polsce oraz Aleksandry Owsianej i Dominiki Kostańskiej na temat grodziskich miejsc związanych z Żydami i cadykiem Eliaszem Guttmacherem. W wykładach uczestniczyli uczniowie klas rozszerzających historię: IA, II A, III A oraz IC i zaproszona klasa 3DT z Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, która wspólnie z licealistami z klasy III A realizuje projekt poświęcony cadykowi Eliaszowi Guttmacherowi.

Akcja Żonkile. Licealiści upamiętnili 81. rocznicę powstania...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto