Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej. Ważne zmiany dla pieszych i kierowców. Zamknięty został ważny wiadukt, powstało tymczasowe rondo

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wjazd do Ząbkowic i wyjazd z dzielnicy możliwy jest dzięki nowym łącznicom oraz tymczasowemu rondu 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wjazd do Ząbkowic i wyjazd z dzielnicy możliwy jest dzięki nowym łącznicom oraz tymczasowemu rondu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/UM DG
Budowa nowej trasy S1 oraz wszystkich węzłów, wjazdów i zjazdów wkroczyła w kolejny etap. Od środy 24 stycznia zamknięty został dla kierowców wiadukt nad S1 na węźle Pogoria. Zarówno wjazd do dzielnicy Ząbkowice, jak i wyjazd możliwy jest przez tymczasowe rondo. Piesi nie będą mogli natomiast korzystać z wiaduktu nad S1 od poniedziałku 29 stycznia.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: wiadukt zamknięty, kierowcy jadą łącznicami

Duże, ważne zmiany dla kierowców na budowanej ekspresówce S1 w Dąbrowie Górniczej sprawiły, że teraz trzeba zachować szczególną ostrożność na wysokości wiaduktu na węźle Pogoria. W środę 24 stycznia wiadukt nad S1 w ciągu ulicy Armii Krajowej został zamknięty dla ruchu samochodowego.

Ruch samochodowy między Ząbkowicami a ulicą św. Antoniego odbywa się tertaz udostępnionymi już w zeszłym tygodniu nowo wybudowanymi łącznicami węzła Pogoria oraz poprzez specjalnie utworzone, tymczasowe rondo na S1.

Na razie z wiaduktu mogą jeszcze korzystać piesi, ale i to się zmieni. Zostanie on zamknięty całkowicie dla ruchu pieszego w poniedziałek 29 stycznia o godzinie 7.00. Wówczas piesi zostaną skierowani na nową trasę z wyznaczonym przejściem dla pieszych w ciągu S1. Tymczasowe przejście wyznaczone zostanie tuż za wiaduktem.

Ostatnio na budowanej trasie S1 w Dąbrowie Górniczej zaszło więcej istotnych dla kierowców zmian. Otwarty został bowiem częściowo całkowicie nowy, wybudowany od podstaw węzeł Ząbkowice.

Oddana do ruchu została też droga łącznikowa DŁ3, komunikująca ul. Ujejską i Kryniczną (część wschodnia) z węzłem Ząbkowice. Zlikwidowane zostało także skrzyżowanie z ruchem okrężnym w ciągu ul. Ujejskiej. Dopuszczona jako jednokierunkowa została łącznica wylotowa z kierunku Wojkowice Kościelne/Ząbkowice w kierunku na Tychy.

Od soboty 20 stycznia na stałą trasę wróciła również linia autobusowa 656, która kursuje ulicą Konstytucji i przez nowe rondo. Z kolei od poniedziałku 22 stycznia zwiększona została liczba kursów tej linii.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: koniec inwestycji w czerwcu 2024 roku

Na zlecenie GDDKiA firma Budimex przebudowuje do parametrów drogi ekspresowej 7-kilometrowy odcinek DK1 między Dąbrową Górniczą a Podwarpiem. Jak poinformowała oficjalnie GDDKiA, termin zakończenia prac to połowa 2024 roku. Termin ten nie dotyczy jednak części węzła Pogoria, gdzie do końca 2024 roku trwać będzie przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Armii Krajowej.

Zaawansowanie prac projektowych wynosi obecnie 98 procent, inwestycja wykonana została na razie w 79 procentach, natomiast zaawansowanie finansowe osiągnęło 95 procent kwoty kontraktowej.

Po przebudowie dotychczasowa DK1 stanie się „ekspresówką”. Będzie można przez nią przejechać węzłem Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego i Karsów, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Wykonawca przebudowuje odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Powstanie węzeł Ząbkowice oraz przebudowany będzie węzeł Pogoria.

W ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska. Powstanie także mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt. Powstaną także ekrany akustyczne, ekrany przeciwolśnieniowe oraz elementy naprowadzające - płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne, zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

Całkowita wartość projektu na dziś to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł. Kwota ta może jednak ulec zmianie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto