18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Gónicza: Osiedle Staszic dzielnicą willową [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
fot. Materiały Muzeum Miejskiego Sztygarka
Osiedle zaczerpnęło swoją nazwę od byłej kopalni. Powstało dla inteligencji, inżynierów i urzędników. Zygmunt Cieplak i Cezary Uthke zapisali się w historii

Osiedle Staszic należy do tych miejsc, które dziś chętnie wybierane są do zamieszkania. Położone jest bowiem na uboczu, z dala od dużych blokowisk, a historyczny układ zabudowy sprawił, że dominują tutaj domy jednorodzinne.

Osiedle przylega do dzielnic Centrum i Reden, od południa graniczy z Sosnowcem (dzielnica Zagórze). Od wschodu otacza go las, a od północy droga krajowa 94.

Rozróżnia się Stary i Nowy Staszic, a obie nazwy pochodzą od nieistniejącej kopalni. Stary Staszic stanowi zwartą zabudowę domów indywidualnych w obrębie nieistniejącej już Huty Szkła Gospodarczego im. Stanisława Staszica (jako jedyna w Polsce produkowała balony szklane) i Spółdzielni Usług Transportowych.

Nowy Staszic to zabudowa willowa, która powstała w 1933 r. według planów Zygmunta Cieplaka i inżyniera architekta Cezarego Uthke (jedna z ulic na Staszicu nosi jego imię). Cezary Uthke był też m.in. dowódcą Gwardii Ludowej WRN w Zagłębiu, zastępcą komendanta Śląskiego Okręgu Armii Krajowej.

Osiedle powstało dla inteligencji Dąbrowy Górniczej, głównie pracujących na tych terenach inżynierów górnictwa i hutnictwa, przedstawicieli wolnych zawodów oraz urzędników. Każdy dom posiadał przydomowy ogródek, a działki budowlane miały po 1000-1100 m kw. Metraż budynku zbliżał je do zabudowy willowej (średnio 110 m kw.). Działki wyposażone były we wszystkie instalacje sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz energię elektryczną.

Obecnie oprócz domów pochodzących z dawnej kolonii powstało wiele nowych budynków jednorodzinnych, głównie w latach 60. i 70. minionego wieku. Po drugiej stronie drogi krajowej nr 94 znajduje się hipermarket Real, ogródki działkowe oraz kościół pw. Chrystusa Króla. W miejscu, gdzie obecnie funkcjonuje CH Real znajdowały się stawy i glinianki oraz cegielnia braci Bilewiczów. Podczas II wojny światowej Niemcy nazywali to osiedle Neue Kolonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto