Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza ma wodę dobrej jakości

Redakcja
Dla pracowników PWiK w Dąbrowie Górniczej dbałość o dostarczanie odbiorcom wody dobrej jakości to priorytet.

Pochodząca niemal w całości z ujęć głębinowych woda jest smaczna i stale poddawana kontroli m.in. przez akredytowane laboratorium przedsiębiorstwa.

- Ponad 90 proc. wody dostarczanej odbiorcom przez nasze przedsiębiorstwo pochodzi z ujęć głębinowych, własnych oraz hurtowego dostawcy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. Jakość wody dostarczanej do naszych klientów możemy porównać ze średnio zmineralizowaną wodą stołową. Woda pochodzi z ujęć wód podziemnych, gdzie jest ujmowana za pomocą pomp głębinowych z odwiertów w warstwie triasowej na terenie obszaru jurajskiego. Jest to smaczna woda bogata w magnez i wapń. Jest również stabilna zarówno pod względem fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznie, nie wymaga więc skomplikowanych procesów uzdatniania, których intensywność jest uzależniona od warunków atmosferycznych, czy pór roku tak jak woda z ujęć powierzchniowych - wyjaśnia Adam Łonak, Inspektor ds. Eksploatacji Sieci Wodociągowej PWiK w Dąbrowie Górniczej.

W języku potocznym taką wodę nazywamy - twardą. Twarda woda zawiera większe ilości pierwiastków, może być zdrowsza od miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność na choroby układu krążenia. Przykładem są mieszkańcy Gruzji, którzy pijąc wodę twardą, w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe i dożywają sędziwego wieku. Inaczej jest w Finlandii, której obywatele mający do dyspozycji wodę polodowcową, częściej zapadali na choroby serca i umierali nawet w młodym wieku.

Zwrócił na to uwagę polski uczony - prof. Julian Aleksandrowicz, pisząc w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii Urho Kekkonena. Władze fińskie zleciły opracowanie kompleksowego programu zaradczego. Tak powstał projekt profilaktyczny pod nazwą Nord Kareliia, w którym uwzględniono również m.in. suplementowanie wody składnikami mineralnymi. W ciągu 25 lat trwania kampanii liczba zgonów z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych w Północnej Karelii zmniejszyła się o 75 proc.

- Aby prawidłowo funkcjonować, organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych. Niezbędne do życia są makroskładniki typu: sód, potas oraz wapń i magnez. Popularne w ostatnim czasie domowe filtry do wody, zwłaszcza te bardzo wysoko zaawansowane technologicznie, na zakończenie procesu ponownie mineralizują wodę. Dla organizmu człowieka woda całkowicie pozbawiona związków mineralnych jest szkodliwa - dodaje Adam Łonak.

Twarda woda w urządzeniach grzewczych i czajnikach, garnkach - wykonanych z plastiku i stali nierdzewnej powoduje pojawienie się na dnie biało-kremowego osadu. Naczynia emaliowane sprawiały, że wytrącany osad trwale wiązał się na ściankach naczynia w postaci kamienia kotłowego, przez co nie przedostawał się dalej. Twarda woda jest uciążliwa dla urządzeń grzewczych. Pogarsza ich sprawność i wymaga częstszych czynności eksploatacyjnych. Jest jednak zdrowa dla człowieka. Wapń i magnez są łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywienia. Magnez zawarty w wodzie do picia jest ok. 30-krotnie łatwiej wchłaniany w porównaniu z magnezem pochodzącym z żywności. Wiele publikacji podaje, np. "Magnez w praktyce klinicznej" Jeana Durlacha i "Magnez w organizmie człowieka" Jerzego Krzewickiego, że dla człowieka istotnym źródłem magnezu jest woda pitna, szczególnie woda twarda. Dzienne spożycie magnezu z wodą to 2,3 mg/l i 52,1 mg/l, odpowiednio na obszarach występowania wód miękkich i twardych (dane na podstawie spożycia 2 litrów wody dziennie przez osoby dorosłe). Jerzy Nawrocki w publikacji "Uzdatnianie wody. Procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne", wydanej w 2010 roku podaje, że w wodzie do picia najkorzystniejsze są stężenia wapnia od 30 do 80 mg/l i taką wodę dostarczamy mieszkańcom Dąbrowy Górniczej.


Nowoczesne laboratorium
PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej dostarcza swoim odbiorcom wodę, która spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zgodność parametrów wody z wymaganiami jest potwierdzana przez laboratorium analityczne PWiK, które posiada kompetencje techniczne do wykonywania analiz wody (łącznie z pobieraniem próbek) potwierdzone certyfikatem akredytacji (Nr AB 709), wydanym w 2006 roku przez Polskie Centrum Akredytacji. Oprócz akredytacji laboratorium posiada system jakości badań wody, zatwierdzony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej.

W każdym miesiącu, wyniki badań parametrów wody pochodzącej z różnych źródeł dostaw wody, a także wartości dopuszczalne określone w rozporządzeniu są przedstawiane w tabeli jakości wody. Tabela jest przekazywana do PPIS w Dąbrowie Górniczej i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz jest publikowana na stronie internetowej PWiK.

Dla odbiorców wody tabela stanowi ważne źródło informacji odnośnie fizykochemicznej, sensorycznej oraz mikrobiologicznej jakości wody w poszczególnych dzielnicach Dąbrowy Górniczej. Dane w niej zawarte są obiektywnym dowodem na to, że woda dostarczana przez PWiK jest bezpieczna, zdrowa i zdatna do picia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto