Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza na weekend [PROGRAM IMPREZ]

PAS, mat. prasowe UM
Karaoke Summer Festiwal
Karaoke Summer Festiwal arc. Polska Press/Dawid Łukasik
Dąbrowa Górnicza zaprasza na weekendowe wydarzenia. A tych jest tym razem całkiem wiele, począwszy od literackich ciekawostek, na paradzie motocyklistów i występie zespołu Boys kończąc. A zatem, oby tylko dopisała nam pogoda.

Dąbrowa Górnicza na weekend [PROGRAM IMPREZ]

PIĄTEK 12.05.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 11.00. – 20.35.
Oblicza – Festiwal Literacki
Dzieło literackie może przybrać wiele form wyrazu. Część z nich poznamy od 12 do 14 maja w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej podczas Festiwalu Literackiego Oblicza, który pokaże różnice i pokrewieństwo literatury z innymi dziedzinami sztuki. Postaramy się o odpowiedź na pytanie: jaka przyszłość czeka książkę, w jej klasycznym rozumieniu, we współczesnym świecie przepełnionym mass mediami i wszechobecnymi ekranami?
Oblicza Festiwal Literacki to trzy dni pełne kultury. Każdy z nich będzie obfitował w spotkania autorskie, koncerty, konkursy, dyskusje panelowe oraz wydarzenia towarzyszące. Będzie to okazja do pokazania odmiennych sposobów funkcjonowania słowa pisanego w przestrzeni społecznej - różne metody jego działania w kanałach medialnych, infrastrukturze miejskiej, performansie, happeningu czy graffiti.

Celem festiwalu jest badanie i promowanie różnych dróg, za pomocą których dzieło literackie dociera do odbiorcy, to także próba odpowiedzi na pytanie o przyszłość słowa pisanego. Festiwal Literacki Oblicza zgłębi stosunki pomiędzy słowem a innymi formami sztuki. Próbuje naświetlać i wizualizować wspólne cechy literatury z muzyką, filmem, malarstwem i grafiką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny, za wyjątkiem czytania w ciemnościach, koncertów i rodzinnych seansów filmowych.

Ramowy program festiwalu – piątek:
09:30 - Lierackie Graffiti - performance + wystawa
11:00 - Czytanie w ciemnościach Piwnicy Teatralnej (dla grup zorganizowanych)
17:00 - Cytaty na wolności - finał gry miejskiej
18:00 - Marek Bieńczyk - spotkanie autorskie z laureatem nagrody Nike 2012
19:15 - Wojaczek, Bursa, Ciechowski - koncert zespołu Fonetyka Akustycznie (bilet w cenie: 10 zł).
Koncert zespołu Fonetyka otworzy muzyczną odsłonę Festiwalu Literackiego - Oblicza! 12 maja o godzinie 19:15 w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia usłyszymy melodyjne, proste, alternatywne kompozycje oparte na wierszach legendarnych poetów pokroju Rafała Wojaczka, Andrzeja Bursy i Grzegorza Ciechowskiego.

FONETYKA - to melodyjne granie wypełnione genialnymi polskimi tekstami. Fonetykę trudno zaklasyfikować do konkretnego gatunku muzycznego. Jeśli byłyby konieczne jakieś ramy, z definicji zespołowi najbliżej do polskiej alternatywy. W muzyce Fonetyki nie ma rockowego hałasu, nie ma tu kalkomanii i obliczonych z rzemieślniczą precyzją hitów – to muzyka do słuchania i do myślenia. Priorytetem grupy jest przekaz, teksty muszą być wybitne.

FONETYKA akustycznie to kameralna forma naszego zespołu, skrojona na małe klubowe miejsca. To jest też eksperyment. Dotychczas zawsze graliśmy z perkusją, teraz to jest rodzaj prostego sound systemu. Dzięki minimalizmowi instrumentalnemu tekst, który i tak zawsze był w naszym zespole bardzo ważny wyszedł jeszcze bardziej do przodu. W Dąbrowie Górniczej zagramy utwory z wszystkich naszych trzech płyt. W tej minimalistycznej formule, to będzie pierwszy taki koncert, mogę powiedzieć, że jest przygotowany na zamówienie Pałacu Kultury Zagłębia. Jeśli FONETYKA akustycznie zostanie dobrze odebrana możliwe, że pokażemy się w tej formule na innych scenach. – mówi Przemysław Wałczuk, producent albumów i wokalista Fonetyki.

W grudniu 2016 r. FONETYKA wydała swój najnowszy album zatytułowany CIECHOWSKI. Płyta składa się z dziewięciu utworów, do których Obywatel G.C. nie skomponował nigdy muzyki. Artyści głównie poruszają tematy metafizyczne i komentują współczesną polską rzeczywistość.

... wiersze Wojaczka ożyły, przemawiając współczesnym językiem kaskaderów serca. - Zwierciadło

...Album Fonetyki ma szanse, by powtórzyć sukces albumów Kultu z piosenkami Stanisława Staszewskiego... - Rzeczpospolita

...poeta zapewne byłby dumny! - uwolnijmuzyke.pl

Skład zespołu:

Przemysław Wałczuk (wokal)

Daniel Zaklikowski (gitara)

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 12.00.
Klub Malucha
Do Klubu Malucha nie trzeba zapraszać. Jego uczestnicy, czyli dzieci w wieku od 2 do 5 lat, najlepiej wiedzą, że w Klubie czekają na nie gry i zabawy. Będzie można też coś narysować lub pokolorować. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: 32 262 49 14.

Klub Osiedlowy Krąg godz. 16.30.
Majówka na O-KRĄG-ło
Na Placu Aktywności Mieszkańca (obok klubu) odbędą się otwarte warsztaty plastyczne, manualne oraz gry, zabawy i animacje. Do zabawy zapraszamy wszystkie dzieci, które nie chcą się nudzić.
Twórcze plany pokrzyżować nam może tylko ulewa.

Klub Osiedlowy Helikon godz. 17.00.
Męski wieczór
Interesująco zapowiada się majowy wieczór w Klubie Osiedlowym Helikon, podczas którego swoje artystyczne umiejętności zaprezentują wyłącznie panowie. Na scenie pojawią się: Leszek Wierzchowski (literat), Krzysztof Zięcik (malarstwo, poezja) oraz duet Łukasz Baruch i Rafał Kozieł (wokal). W programie nie zabraknie atrakcji nawiązujących do tytułu imprezy, a także, już tradycyjnych, niespodzianek dla publiczności.

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 17.30.
Lego Mindstrom
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 9-15 lat na warsztaty z robotyki i programowania.

Dziwne Drogi Fotografii godz. 18.00.
Warsztaty dla wszystkich, dla których robienie zdjęć stało się pasją.

Gala Czytelników godz. 18.00.
O tym, że czytanie książek to prawdziwa przyjemność, która w dodatku się opłaca, nie trzeba przekonywać czytelników dabrowskiej biblioteki. Najbardziej aktywni z nich zostaną uhonorowani podczas piątkowej Gali. Imprezę uświetni recital „Nad dachami Paryża” w wykonaniu Beaty Marczewskiej.

SOBOTA 13.05

Parking Główny CH Pogoria godz. 10.00.-22.00.
IX Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa MOTOSERCE 2017
Zaczynamy o 10.00. zbiórką krwi i programem animacyjnym dla najmłodszych. Dzieci na pewno przyciągnie plac zabaw i program animacji, przygotowany specjalnie dla nich. O 13.00. nastąpi oficjalnie otwarcie imprezy. O 13.40. ulicami miasta, do hotelu Holiday Inn przejedzie parada motocykli. Potem nastąpią pokazy artystyczne, które o 17.40. zwieńczy pokaz tańca Rafała Maseraka. Imprezę zakończy o 20.00. występ zespołu Boys.

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 11.00.-15.00.
Odjazdowy Bibliotekarz
Rajd rowerowy czytelników, wszystkich miłośników książek, zaczytywania się bez pamięci oraz bibliotekarzy. Oczywiście wszyscy równie gorącym uczuciem muszą darzyć rowery. Na mecie przejażdżki, czyli przy siedzibie głównej Biblioteki, przy ulicy Kościuszki 25, odbędzie się piknik. Trudno sobie wyobrazić imprezy, ktorej głównym bohaterem jest książka, bez wspólnego czytania. Nie zabraknie także pojedynków sportowych. Dla artystycznych dusz będą warsztaty ceramiczne „W glinie zapisane”, będzie można zatańczyć z ulubioną książką, a dla łasuchy będą mogły rozkoszować się smakiem słodyczy w czekoladowym kąciku. Zaczytani będą mieli okazać wykazać się wiedzą podczas konkursu wiedzy literackiej. Uczestnikom przyda się nieco szczęścia podczas losowania nagród. Szczegóły: http://www.biblioteka-dg.pl/index.php/aktualnosci/258-dolacz-do-odjazdowego-rajdu

Pałac Kultury Zagłębia godz. 10.00.-16.00.
Książkowy Szafing
Posiadasz w domu książki, których jedynym przyjacielem jest kurz? Twoja półka ugina się pod ciężarem po stokroć przeczytanych pozycji literackich? Weź je ze sobą do Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie będziesz mógł zwrócić im wolność podczas Książkowego Szafingu, który odbędzie się w ramach Festiwalu Literackiego - Oblicza.
Wydarzenie ma na celu bezgotówkową wymianę książek przyniesionych przez uczestników bądź ich sprzedaż (jeśli oboje uczestnicy nie znajdą u siebie nawzajem interesujących książek do wymiany). Każdy, kto chce wziąć udział w szafingu i wystawić swoje stoisko z książkami, powinien przeczytać regulamin, wypełnić kartę zgłoszenia i wysłać ją na adres: [email protected]
Jeśli natomiast twój niepotrzebny księgozbiór zawiera tylko kilka pozycji (max. 3), zapakuj je do torby i przyjdź do PKZ, a przy okazji będziesz miał możliwość wzięcia udziału w spotkaniach autorskich, warsztatach lub dyskusji panelowej.

Koncert Zespołu Świetliki godz. 19.30.
Wydarzenie wieńczące drugi dzień Festiwalu Literackiego - Oblicza, czyli koncert zespołu Świetliki w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Zespół, wykonujący muzykę z pogranicza alternatywnego rocka, poezji śpiewanej oraz piosenki literackiej, zagra na deskach pałacu 13 maja o godzinie 19:30! W roli supportu zagra zespół Siaki!

Siaki (support) - to zbiór wolnych elektronów wirujących po wspólnej muzycznej orbicie. Pomimo różnych inspiracji i smaków znajdują wspólny mianownik w obszarze szeroko rozumianej "alternatywy". Muzyka SIAKIEGO wydaje się dość spójna pomimo mieszania różnych gatunków i środków wyrazu tj. punk rocka, reggae, hip-hopu oraz mniej lub bardziej klasycznego rocka. To muzyczny eintopf, złożony z ostrych gitarowych riffów, mocno osadzonych rytmów, okraszony melodiami oraz elektroniką. Pełni smaku dodaje charakterystyczny wokal, który niczym rasowy narrator snuje prawdziwe życiowe opowieści. Summa summarum: SIAKI daje pełną gwarancję na tupanie nóżką, kiwanie głową, bujanie się na boki lub nieodpartą chęć do fikania kozłów czy też klasycznego pogo.

Świetliki - grupa założona w 1992 r. w Krakowie, przez poetę Marcina Świetlickiego, który jako lider i wokalista zespołu znany jest z posługiwania się charakterystyczną manierą melorecytacji. Współliderm zespołu jest Grzegorz Dyduch. Ich pierwszy album Ogród Koncentracyjny wzbudził spore zainteresowanie, co skutkowało zaproszeniem na Festiwal w Opolu w 1995 r. Drugi z albumów Cacy Cacy Fleischmaschine otrzymał dwie nominacje do Fryderyków, w kategoriach rock alternatywny oraz poezja śpiewana. Zespół ogółem wydał 6 krążków, współpracują z m.in.: Mateuszem Pospieszalskim, Lechem Janerką, Bogusławem Lindą i Kasią Nosowską. Przez lata dołączali do zespołu kolejni muzycy. Ostatnim owocem ich pracy jest płyta Sromota z 2013 r. Zespół na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wykona zapewnie najbardziej popularne utwory z przekroju swojej całej kariery, a może i usłyszymy coś nowego?
Skład zespołu:
Marcin Świetlicki (wokal)
Grzegorz Dyduch (gitara basowa, kontrabas, gitara barytonowa)
Marek Piotrowicz (perkusja)
Tomasz Radziszewski (gitara elektryczna)
Zuzanna Iwańska (altówka)
Michał Wandzilak (instrumenty klawiszowe)

Klub Bilardowy w „Nemo” godz. 21.00.
Rozśpiewany Klub Bilardowy
Klub Bilardowy w Nemo zamieni się w wyjątkową salę koncertową, w której będzie mógł zaśpiewać każdy. Najlepsze hity Ed’a Sheerana, Jennifer Lopez, a może cięższe brzmienia Metalliki? Każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowy wieczór karaoke poprowadzi Duet Explozja, w skład którego wchodzą dwie utalentowane wokalistki Elżbieta Gawlak i Agnieszka Ozorek. Dla wszystkich odważnych i chcących sprawdzić swoje wokalne umiejętności wstęp jest wolny.


NIEDZIELA 14.05

Pałac Kultury Zagłębia godz. 10.00.
Oblicza – Festiwal Literacki
Ostatni dzień wydarzenia literackiego. Warto przyjść, by porozmawiać z autorami. Być może będzie to okazja do poznania warsztatu pisarskiego.
10:00 - Sebastian Frąckiewicz - spotkanie autorskie
11:00 - Za niebieskimi drzwiami - rodzinny seans filmowy (bilet w cenie: 5 zł)
11:30 - Łukasz Orbitowski - spotkanie autorskie
13:00 - Rosół literacki - czytanie dzieciom, literackie konkursy rodzinne
15:00 - Mały Książę - rodzinny seans filmowy (bilet w cenie: 5 zł)
15:00 - Warsztaty dla dzieci i rodziców
15:00 - Wojciech Kuczok - spotkanie autorskie
16:30 - Maciej Sieńczyk - spotkanie autorskie
18:00 - Literatura a kultura popularna - dyskusja panelowa
19:30 - Miejski Wiersz Dadaistyczny - uroczyste odczytanie


CAŁY WEEKEND

Kino Kadr
Bikini Blue godz. 17.00.
Gatunek: dramat, kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, 2017, czas trwania: 90 min
Reżyseria: Jarek Marszewski, Obsada: Ruby Bentall, Tilly Gaunt, Lianne Harvey, Tomasz Kot, Lech Mackiewicz, Lee Ross
Anglia, Manchester. Koniec II wojny światowej. Skoro świat oszalał, czemu my nie możemy? Na chwilę zapomnieć o tym co było, oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości i jak niczym nieskrępowani nastolatkowie całować się na plaży? I tak nic nie jest takie, jakie się wydaje. Nie ma jednej prawdy, a być może jedynym sposobem na powrót do normalnego życia jest szaleństwo? W latach 1939-47 blisko 200 000 Polaków zranionych przez wojnę i wielką politykę rozpoczęło nowe życie na obcej wyspie. Dla większości z nich była to podróż na nieznaną, odległą i niezbyt gościnną planetę. Właśnie o życiu na owej „obcej planecie” i międzyplanetarnej, czyli polsko-angielskiej miłości opowiada ta historia.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1953. - To rok, w którym umarł Stalin, Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii, a reprezentacja Anglii poniosła na Wembley historyczną klęskę z komunistycznymi Węgrami – mówi autor scenariusza i reżyser filmu Jarek Marszewski. Tłem opowiadanej historii jest „zimna wojna”. Głównymi bohaterami są małżonkowie Eryk Szumski, polski żołnierz-wygnaniec i Dora, młoda Angielka. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę. To historia o wyobcowaniu i odnajdywaniu się w nowym, nieznanym świecie, o ludziach zranionych i godnych, o utraconym losie i zmaganiach o jego odzyskanie – wyjaśnia reżyser.

Wybawienie godz. 19.30.
Gatunek: thriller/kryminał, kraj produkcji: Dania, 2016, czas trwania: 112 min
Reżyseria: Hans Petter Moland, Obsada: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pal Sverre Hagen
Psychopatyczny morderca, religijny fanatyzm i nierozwiązana sprawa zaginionych dzieci. Wszystko to w ekranizacji trzeciego już bestsellerowego kryminału napisanego przez mistrza gatunku – Jussiego Adler-Olsena – autora stawianego na równi z Henningiem Mankellem, Stiegiem Larssonem i Jo Nesbø, który ma na koncie wszystkie najważniejsze nagrody literackie Skandynawii, w tym prestiżowy Szklany Klucz. W pierwszy weekend wyświetlania w kinach w Danii film odnotował najlepszy od 15 lat wynik otwarcia dla krajowej produkcji.

Detektyw Carl i jego pomocnik Assad z Departamentu Q nie raz już udowodnili, że nie ma czegoś takiego jak sprawy, których nie da się rozwiązać. W ich ręce trafia zamknięta w butelce tajemnicza wiadomość. Tekst liczy sobie 8 lat, a całość napisana jest dziecięcym pismem przy pomocy ludzkiej krwi. Carl i Assad trafiają na trop grupy religijnych fanatyków, którzy nigdy nie zgłosili zaginięć swoich podopiecznych. Detektywi rozpoczynają śmiertelnie niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą, który wystawi wiarę bogobojnych rodziców na najwyższą próbę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto