18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Park Hallera powstał w miejscu kopalni [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
W XIX wieku zamiast parku w centrum była kopalnia Reden
W XIX wieku zamiast parku w centrum była kopalnia Reden Muzeum Miejskie "Sztygarka"
Park Hallera jest dziś jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i spacerów dąbrowian. Przede wszystkim dlatego, że znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, w odróżnieniu od parku Zielona.

Nie ma może długiej historii, bo jego początki sięgają 1969 roku, ale za to dziś wielu mieszkańcom trudno sobie wyobrazić miejskie imprezy, jak choćby Dni Dąbrowy, czy Miejskie Dożynki, właśnie bez tego miejsca.

A skąd park wziął się w śródmieściu?

Jego historia sięga tak naprawdę początków XVIII wieku, kiedy to właśnie w tym miejscu ulokowała się kopalnia Reden. Węgiel zalegał tu dość płytko, więc początkowo wydobywany był metodą odkrywkową. Górnicy obecni byli tu przez wiele dziesięcioleci, aż do 1934 roku, kiedy kopalnia Reden została zamknięta. Coś trzeba było jednak zrobić z terenem w centrum, więc postanowiono po II wojnie światowej zasypać całe wyrobisko.

- W to miejsce zaczęła trafiać szlaka z pieców Huty Bankowej, która wówczas nosiła imię Feliksa Dzierżyńskiego. Wszystkie doły i nierówności zostały wypełnione - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka. - Wówczas wytyczone zostały też granice przyszłego parku, który objął około pięćdziesięciu hektarów, pomiędzy ulicami Kościuszki, Królowej Jadwigi, sięgając aż po 1 Maja - dodaje.

Takie zmiany stały się możliwe, bo w 1969 roku zlikwidowane zostały torowisko kolejki wąskotorowej, którą wywożono szlakę.

A to przebiegało przez samo centrum miasta. Wtedy ruszyła na dobre "budowa" miejskiego parku.

Powstawał w głównej mierze w czynie społecznym. To dąbrowianie, pracownicy okolicznych zakładów i fabryk sami plantowali tereny pod przyszły park. Posadzono drzewa, krzewy, wytyczono alejki. By mógł pełnić także funkcje rekreacyjne powstały w śródmieściu korty tenisowe, odkryty basen, boisko do siatkówki oraz stadion lekkoatletyczny. Powstał też tor saneczkowy. Całą akcję wspierało Towarzystwo Upiększania Miasta.

W latach 2004-2005 park przeszedł dość gruntowną modernizację. Pojawiły się nowe ławki, oświetlenie, wybrukowano część alejek. Spora jego część zmieniała także w tym czasie swój wygląd. W 2004 roku na obrzeżach parku otwarta została Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum, a rok później w miejscu stadionu lekkoatletycznego wyrósł aquapark Nemo Wodny-Świat.

W XIX wieku zamiast parku w centrum była kopalnia Reden

Dąbrowa Górnicza: Park Hallera powstał w miejscu kopalni [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto