Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Prezentacja dzielnic: Ujejsce

Piotr Sobierajski, współpraca A. Rybak
Kapliczka św. Katarzyny powstała pod koniec XVIII wieku
Kapliczka św. Katarzyny powstała pod koniec XVIII wieku fot. Materiały Muzeum Miejskiego Sztygarka
W naszym cyklu dziś przybliżamy dzieje Ujejsca, czyli jednej z najstarszych dzielnic Dąbrowy. Warto się tu wybrać m.in. dlatego, by zobaczyć jeden z nielicznych w naszym mieście zabytków - kapliczkę św. Katarzyny.

W latach 1444-1519 Ujejsce należało do kilku właścicieli, dzieliło się na Ujejsce Bliższe i Dalsze. W Bliższym mieszkało trzech braci herbu Nowina, a Dalsze należało do wsi rycerskich, będących w posiadaniu Stanisława i Jana Grabowskich. Ten ostatni był też w posiadaniu części sąsiednich Trzebiesławic. Ujejscy posiadali połowę rodowych ziem Ujejsca, wsi Psary oraz części gruntów w Dąbiu i Górze. W 1783 r. był tu tartak. Nie wiadomo natomiast, kiedy powstała miejscowa kapliczka pw. św.Katarzyny, przeznaczona na potrzeby szlachty. Najprawdopodobniej był to koniec XVIII wieku, o czym może świadczyć żelazny stopień z datą 1793. Była to drewniana konstrukcja, na kamiennej podmurówce, na rzucie prostokąta. Obraz przedstawiający św. Katarzynę w 2005 r. po odnowieniu trafił do miejscowego kościoła. A samą parafię Najświętszej Maryi Matki Kościoła erygował biskup częstochowski Stefan Baryła w 1977 r. Została wydzielona z parafii Wojkowice Kościelne. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1986 r., a jego konsekracji w 1994 r. dokonał biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski. Po 1789 r. i Sejmie Wielkim Księstwo Siewierskie zostało zlikwidowane i włączone do Rzeczypospolitej. Potem Ujejsce trafiło do Prus, by stać się po 1815 r. częścią Królestwa Polskiego. W XIX w. należało m.in. do rodziny Byszewskich, od 1867 r. było w powiecie będzińskim. W 1977 r. wraz z Ząbkowicami trafiły w granice administracyjne Dąbrowy Górniczej. W dzielnicy bogate było i jest nadal życie społeczno-kulturalne. To m.in. zasługa istniejącego tu od czasów po I wojnie światowej Domu Ludowego, który stał się potem siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich. To powstało w 1930 r. i działało w ramach Kółka Rolniczego Ujejsce. Dziś panie nadal spotykają się w budynku przy ul. Broniewskiego, kultywując lokalne tradycje. Nie można też zapomnieć o Kole nr 3 Emerytów i Rencistów, orkiestrze dętej, czy zespole "Nasze serca".

Szkoła Podstawowa nr 25 też jest jednym z animatorów lokalnego życia kulturalnego. Pierwsze wzmianki o szkole w Ujejscu pojawiły się na poczatku XVIII wieku, ponowne jej założenie potwierdzaja dokumenty z 1864 r. Uczyły się tu także dzieci z Marianek, Wygiełzowa, Antoniowa. Obecny budynek szkoły powstał w 1956 r. Jak w każdej dzielnicy tak i w Ujejscu nie może zabraknąć strażaków-ochotników. OSP powstała już w 1923 r., a jej założycielem był Konrad Ciepliński. Dziesięć lat później, dzięki społecznemu komitetowi, strażacy otrzymali własny sztandar. Budowa remizy rozpoczęła się w 1947 r., a w latach 1963-1970 została rozbudowana.


Jeśli macie pamiątki, zdjęcia i dokumenty, związane z historią miasta piszcie na [email protected] lub dzwońcie do Muzeum pod nr 32 262 36 95

Prezentacja dzielni DG


*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto