Dąbrowa Górnicza: Szkoła Podstawowa nr 3 opuści budynek i trafi do Zespołu Szkół Sportowych. Dlaczego?

PAS
Dzień patrona - Mikołaja Kopernika - w Szkole Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej
Dzień patrona - Mikołaja Kopernika - w Szkole Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej mat. SP 3
Od września przyszłego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika mają przenieść się do sąsiedniego budynku Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków, który właśnie przeszedł gruntowną przebudowę i remont. Rodzice uczniów martwią się jednak, jak ich małe pociechy odnajdą się w tak ogromnej szkole? Władze miasta uspokajają i zapewniają, że zrobią wszystko, by nikt w tej sytuacji nie ucierpiał.

12 grudnia odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta z rodzicami uczniów uczęszczających do SP 3. - Rodzicie mieli okazję, żeby dokładnie obejrzeć znajdujący się po sąsiedzku Zespół Szkół Sportowych, a także porozmawiać o koniecznych przenosinach – mówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Gorniczej. - Wszelkie uwagi, pytania i wątpliwości zgłoszone przez część rodziców, zostaną szczegółowo przeanalizowane, aby jak najlepiej przygotować się do przyszłorocznej zmiany. W styczniu odbędzie się kolejne spotkanie z rodzicami, na którym zostanie zaprezentowana koncepcja funkcjonowania szkoły. Ostateczną decyzję podejmą radni, którzy projektem uchwały zajmą się w styczniu – dodaje.

Rodzice wskazują m.in.na fakt dużego obłożenia zajęciami sali gimnastycznej, co miałoby odbić się na jakości zajęć sportowych dla młodszych uczniów. Boją się też nauki w systemie wielozmianowym oraz zbyt dużej liczby uczniów na korytarzach, co może podczas przerw w zajęciach być niebezpieczne dla maluchów.

- Przenosiny to przede wszystkim konieczność spowodowana reformą oświaty z 2016 r. Przy wprowadzeniu ośmioletnich podstawówek, budynek zaczął się przepełniać. Już teraz, by uniknąć dwuzmianowości, uczniowie klas VII i VIII uczęszczają do Zespołu Szkół Sportowych. Uczniowie nie będą uczyć się w systemie zmianowym. Jednym z celów przenosin jest właśnie uniknięcie dwuzmianowości, która byłaby nieuchronna w przepełnionym budynku SP 3 – przekonuje Bożena Borowiec.

Jak argumentują władze miasta SP 3 jest też w gorszym stanie technicznym i wymaga remontów. Byłaby też przepełniona, a uczniowie uczyliby się tam na zmiany. Dane demograficzne wskazują, że w roku szkolnym 2020/21 liczba uczniów może sięgnąć 708, czyli ponad 100 więcej niż obecnie, a cztery lata później nawet 728. Z kolei ze zmodernizowanego budynku ZSS korzystałoby mniej uczniów, niż jest on w stanie pomieścić. Po likwidacji gimnazjów i wprowadzeniu ośmioletnich szkół podstawowych budynek SP 3 stał się więc zdaniem urzędników zbyt mały, żeby pomieścić wszystkich uczniów, których w tej chwili jest 607.

Klasy podstawowe mają zostać ulokowane w innym segmencie niż liceum. Jednocześnie priorytetem ma być ułożenie takiego planu lekcji, żeby uczniowie klas I-III rozpoczynali naukę rano.

SP 3 do ZSS ma zostać przeniesiona 1 września 2019 r., po podjęciu uchwał przez dąbrowską Radę Miejską. Radni mają zająć się nimi w styczniu. Nauczyciele, a także pracownicy administracji i obsługi SP 3 zatrudnieni na czas nieokreślony, mają mieć zapewnione zatrudnienie w szkole przeniesionej do ZSS.

Praca sezonowa w czasie epidemii

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KRZYSZTOF ZIOŁA.

W SP-3 BYŁA KLASA -WNUCZKA-KAŻDY RODZIC STARAŁ SIĘ ABY JEGO POCIECHA TAM TRAFIŁA .NAJNOWSZE POMOCE,NOWE MEBLE,I NIE WIADOMO CO,PROWADZIŁA TA KLASĘ B.DYBICH MATKA RADNEGO DYBICHA KLASA TAK ZWANEGO WNUCZKA -DLATEGO BO UCZĘSZCZAŁ DO NIEJ WNUCZEK PODRAZY

G
Gość

Do Rodzica Trójki Dzieci

Porażka to Pani kultura osobista. Czy wszyscy nauczyciele uczą Pani dzieci? Skoro są fatalne warunki to powinna Pani zmienić szkołę. Z tego co mi wiadomo nie żyjemy w Afryce gdzie jest jedna szkoła na kilkadziesiąt kilometrów więc zmiana nie jest żadnym problemem. Widzę, że wypowiada się Pani w imieniu wszystkich uczniów tej szkoły twierdząc, że się męczą. Jest Pani ich rzecznikiem? Nie rozumiem o jakiej zatłoczonej świetlicy Pani mówi. Przecież tylko w SP 3 w Dąbrowie jest fatalnie, a reszta szkół to raj na ziemi.

R
Rodzic dzieci z trójki

Rodzice uczniów szkoły nr 3 nie działajcie na szkodę dzieci. Warunki w obecnym budynku trójki są fatalne to najgorsza szkoła w Dąbrowie. Przepełniona, małe klasy, za mała świetlica, ciągłe problemy z wydawaniem posiłków na jadalni. Naprawdę chcecie żeby klasy od 1 do 8 przez was musiały się męczyć w tym okropnym za małym budynku. Naprawdę chcecie, żeby dzieci musiały zaczynać zajęcia dopiero od południa i do wieczora. Wasze działania właśnie do tego prowadzą. A obok stoi nowoczesna i pusta szkoła, w której jest wszystko, co dzieciom potrzeba. To okropne, przez was będę musiała dzieciom szukać innej szkoły, bo nie chcę, żeby od wczesnego rana do południa czekali na zajęcia w zatłoczonej świetlicy, gdzie jest albo zaduch albo przeciąg. Wszystkim którzy mają dzieci w zerówce odradzam trójkę naprawdę nie warto posyłać tam dziecka. Nauczyciele tam to też porażka.

R
Rodzic 72

Dlaczego ciągle mówi się o bezpieczeństwie młodszych dzieci, czy ktoś wziął pod uwagę że obecnie dzieci z klas sportowych IV -ych muszą przechodzić z jednego budynku do drugiego na zajęcia z basenu i ile dzieci choruje w porze zimowej? A propos bezpieczeństwa dzieci młodszych ja też lata temu chodziłem do szkoły gdzie w jednym segmencie była szkoła podstawowa a w drugim Liceum (im. L.Szenwalda) i nie było problemów.

K
KRZYSZTOF ZIOŁA.

RODZICE ZGŁOSILI MI ŻE DZIECI MAJĄ SIĘ UCZYĆ W ŚMIERDZĄCEJ KLASIE GDZIE CZUĆ PLEŚŃ .SCIĄGŁEM DO SP-3 SANEPID,STRAŻ POŻARNĄ INSPEKTORA NADZORU BUDOWLANEGO .NAJWIĘKSZY GRZYB STWIERDZONO OBOK TEGO POMIESZCZENIA W GABINECIE PIELĘGNIARKI .PO MOJEJ SKARDZE WYREMONTOWANO TE POMIESZCZENIA

K
KRZYSZTOF ZIOŁA.

KTOŚ ZGŁOSIŁ SKARGĘ ŻE DYREKTOR SP-3 WYNOSI OBIADY ,DLA CAŁEJ RODZINY
.DZIECHECKA ZŁOŻYŁA ZEZNANIA NA POLICJI ŻE OWSZEM WYNOSIŁA LECZ ODPADKI KTÓRYCH NIE ZJADŁA.--CZY KTOŚ UWIERZ Y ŻE DYREKTOR ZARABIAJĄCY PONAD 5 TYS. WYNOSI ODPADKI Z OBIADU ,?

G
Gość

WITAM POWINNI ZAMKNĄĆ TA SP-3.UWAŻAM ŻE DYREKTORCE NAJBARDZIEJ ZALEŻY NA OBRONIE STOŁKA ,A NIE O UCZNIÓW.MAM DOWODY NA PIŚMIE JAK OKRADANO TAM RODZICÓW UCZNIÓW ORAZ SAMĄ SZKOŁĘ ZAMIESZANA JEST BYŁY DYR.DZIECHECKA,OBECNY WICE DYR.OLSZEWSKA ,A OBECNY DYREKTOR CISZEWSKA NIE CHCE USTALIĆ ZŁODZIEJA KTÓRY UKRADŁ PIENIĄDZE ZA PIELĘGNIARKĘ ,ZAPŁACONĄ PRZEZ RODZICÓW NA ZIELONEJ SZKOLE.

O
Ojciec uczniów SP3 i ZSS

Czytając komentarze można się zastanawiać nad kilkoma kwestiami. Dowiedziałem się, że już wiadomo kto będzie dyrektorem ZSS. Czyżby konkurs już się odbył? Myślę, że obecna dyrektorka SP3 ma również drogę otwartą do konkursu. Nazywa się tutaj kogoś " złodziejem" - czy ktoś kogoś okradł i co ukradł? Wpisujący ma bardzo konkretne informacje: wie ile dzieci będzie w 2020/2021 i doskonale orientuje się kto ma dostęp do sali gimnastycznej i basenu. Takie wiadomości są trochę dziwne - chyba zamieszcza je ktoś kto ma w tym interes - to rzeczywiście trochę dziwnie pachnie. Szkoda, że wcześniej przed wprowadzeniem reformy nikt nie zastanawiał się nad tym jaki wpływ ma kontakt mniejszych dzieci z młodzieżą w najtrudniejszym wieku. Młodzież licealna to już zupełnie inny poziom - nie obrażajmy ich bo na to nie zasługują. Poczekajmy cierpliwie na końcowe ustalenia, które na zebraniu grudniowym zapowiedzieli przedstawiciele urzędu. Są zwolennicy pozostawienia SP3 ale są również zwolennicy przeniesienia do ZSS. Jak zwykle wszyscy znamy się na leczeniu, polityce no i teraz na oświacie.

R
Rodzic 1

UM i tak zrobi co chce! Nie będzie się liczył z rodzicami. Nowy dyrektor-wiadomo zresztą - kto to będzie - dobuduje kolejny segment dla małych dzieci, heh. Byle daleko od gabinetu, od jadalni, świetlicy i sklepiku:(

K
Krzysiek z klasy S

Chodziłem do tej szkoły kilkanaście lat temu, jestem z rocznika tzw. wyżu demograficznego, było po kilka klas z jednego rocznika i po 30 dzieci w klasie i jakoś żeśmy się pomieścili i wychowali. Teraz jest przepełnienie gdzie więcej niż jedno dziecko w domu to rzadkość. Czegoś tu nie rozumiem, sprawa śmiedzi na odległość. Nie oddajmy złodziejom podstawówki z wieloletnimi tradycjami. POZDRAWIAM

R
Rodzic

Jeżeli przewidują większe roczniki w latach 2020/2021 to gdzie te WSZYSTKIE KLASY z SP3 zmieszczą się w ZSS. To jakiś absurd.

Obecnie w ZSS jest problem z dostępnością do sali gimnastycznej i basenu więc co rozwiąze przeniesienie całej szkoły SP3 i jeszcze zwiększenie liczebności dzieci ????
Szkoła SP3 jest za mała dla obecnych dzieciaków ale przeniesienie jej całej do ZSS nie rozwiąże problemu.

ABSURD

A
Anonim

Z artykułu wynika ze nie będzie dwuzmianowosci w klasach od I do III ale napewno bedzie w klasach od IV do VIII bo to jest nie uniknie ale my rodzice wszyscy a napewno większość nie chcemy dwuzmianowosci od I do VIII!!! Niech średnia klasa chodzi sobie a najlepiej przenieście internat do SP. 3 i po problemie!!! Albo wogole zrezygnuje z internatu. Chodzi również o to ze dzieci z podstawówki będą miały kontakt z młodzieżą klas średnich a to jest nie dozwolone!! Nawet jeśli niby mają oddzielony segment ale kontakt tych wszystkich dzieci i młodzieży jest nie unikniony! !! A MY RODZICE NIE CHCEMY ŻEBY MŁODZIEŻ MIALA WPŁYW NA NASZE DZIECI BO TO NAPEWNO ŹLE SIĘ SKOŃCZY! !!!

M
M

Haha.
Kolejne kłamstwa UM.
Nie ma wydzielonego skrzydła dla klas podstawowych, a klasy 1-3 zostały co prawda zamknięte na korytarzu, ale razem z zajęciami WF.
Jeśli ma nie być dwuzmianowości to dlaczego Pani wicedyrektor najczęściej mówiła nie o godzinie rozpoczęcia lekcji, a o godzinie zakończenia nauki przez dzieci ??
A sale gimnastyczne ?? Już teraz są przepełnione.
A niespełnione obietnice z poprzedniego spotkania ??
Pani Prezydent Krupa wraz z dyrekcją ZSS obiecała przygotować szkołę do końca 2018 roku - jakoś tego nie widać. Teraz Dyr. Latosik powiedział, że jeszcze jest czas 🙂
Kłamstwa, kłamstwa i po trzykroć kłamstwa

R
Rodzice ucz. SP3 i ZSS

To co ma się stać 1 września 2019 roku było już wiadome z wejściem reformy. Rzeczywiście można zadać pytanie skąd nagle taki raban. Przecież już wcześniej było zebranie dla rodziców i zaznaczam, że odbyło się w spokoju, my rodzice uzyskaliśmy wyczerpujące informacje, oglądaliśmy cały obiekt - zostaliśmy przygotowani na to co ma nadejść. Pytanie komu zależy na tym by siać ferment wśród rodziców , a co najgorsze budzić niepokój wśród nauczycieli - to co ukazuje się na fb. bardzo dziwne sugestie, które uderzają w dobre imię nauczycieli, których znamy od wielu lat. Dziwne jest to, że rodzice nagle wolą, żeby ich dzieci uczyły się w placówce, która lata świetności ma dawno za sobą. Czas na nowe dla naszych dzieci i młodzieży, a pedagogom też należy się nowoczesne miejsce pracy.

R
Rodzic

Jak zwykle znaleźli się krzykacze, którym nie podoba się że ich dzieci będą miały do szkoły o 100m dalej. Już w tym roku w SP3 byłaby dwuzmianowosc gdyby klasy 7 i 8 nie uczyły się w ZSS. Dzieciakom nie zmienią się nauczyciele, będą uczyć się w nowoczesnym obiekcie. Zajęcia sportowe obejmą wszystkich uczniów. Do dyspozycji dzieciaków są 2 sale gimnastyczne, 2 sale do zajęć ruchowych (sala z matami i sala lustrzana), przestronny hol lekkoatletyczny, siłownia z pomieszczeniami do zajęć rekreacyjnych, nowoczesne pracownie informatyczne, fizyczne, chemiczne, duża biblioteka z salą multimedialną. A chyba tylko dyrekcja "3" ma obawy bo ... chęć władzy u niej bije ponad wszystko.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3