Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowianie patronami dąbrowskich ulic? Jest uchwała, ale zgody nie ma

PAS
PAS
Dąbrowianie patronami dąbrowskich ulic? Taki jest plan. Wsród nowych patronów dąbrowskich ulic i placów ma się bowiem teraz pojawiać więcej postaci zasłużonych dla miasta, z nim związanych i promujących jego dzieje, czy też historię w kraju lub za granicą. Taką decyzję podjęli dąbrowscy radni, choć nie było wśród nich w tej sprawie jednomyślności, a niektórzy uznali ją wręcz za niepotrzebną.

Dąbrowianie patronami dąbrowskich ulic? Jest uchwała, ale bez zgody

Zanim pomysł został przekuty w formalną uchwałę Rady Miejskiej część dąbrowskich radnych oraz członkowie stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska, zbierali wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej podpisy poparcia pod petycją w sprawie uhonorowania zasłużonych dla miasta mieszkańców. Uzbierało się ich w sumie ponad tysiąc.

Kto zatem ma szanse pojawić się w pierwszej kolejności na szyldach? Wśród zaproponowanych dla dąbrowskich ulic patronów znaleźli się m.in. Kazimierz Srokowski, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej, Józef Cieszkowski, twórca terminu „Zagłębie Dąbrowskie”, Kazimierz Imieliński, światowej sławy seksuologa. Nie zapomniano także o Emilii Zawidzkiej, założycielce pierwszego gimnazjum żeńskiego w mieście (później I LO im. Waleriana Łukasińskiego), czy też Wirgiliuszu Gryniu, aktorze pochodzącym z Dąbrowy Górniczej. Wśród kandydatek znalazła się też: Emilia Łabudzińska, nauczycielka i działaczka społeczna, która w 1919 roku utworzyła żeńską Szkołę Handlową. Na liście jest też Tomasz Kowalski, alpinista, himalaista i podróżnik, który zdobył sześć z dziewięciu szczytów Korony Ziemi. Zmarł 6 marca 2013 roku na zboczach Broad Peak w drodze do bazy, po pierwszym w historii zdobyciu tego szczytu zimą.

– Ta uchwała to odpowiedź na apel mieszkańców. Wielu z nich poparło petycję, by przy nadawaniu nazw rozważyć jako patronów postacie związane z historią miasta. Związane z naszą „małą ojczyzną”, mające wkład w rozwój gminy czy sławiące jej dobre imię w świecie, będące ambasadorami Dąbrowy Górniczej – uzasadniał tę inicjatywę radny Kamil Dybich z klubu radnych Wspólnie dla Dąbrowy Górniczej.

– Ta uchwała niczemu nie służy. Jeśli zwyczajowo w danej części miasta nadajemy nazwy ulic związane z ptactwem, czy kwiatami, to przecież nie umieścimy tam jakiejś postaci historycznej. Nie było jeszcze tak, by radni nie brali w jakiejś kwestii pod uwagę głosu mieszkańców – argumentował Edward Bober, radny Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej. – A co z postaciami o zasięgu ogólnopolskim, które były wielkimi patriotami – dopytywał Mateusz Stępień, radny klubu PiS. – Przy nadawaniu nazw powinniśmy wziąć pod uwagę również ofiary systemów totalitarnych i bohaterów walki o wyzwolenie spod dyktatury komunistycznej. Proponuję, by projekt uchwały uzupełnić o taki zapis – postulował z kolei radny Jerzy Reszke z klubu radnych PiS.

Poprawka ta nie uzyskała akceptacji i uchwała została podjęta w pierwotnym brzmieniu. Za było 13 radnych, przeciw 6, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

– Zaproponowany katalog nazwisk nie jest oczywiście zamknięty. Nie blokuje innych kandydatów na patronów dąbrowskich ulic. Chcemy tylko, by honorowanie dąbrowian i osób związanych z miastem stało się dobrą praktyką – podsumował radny Kamil Dybich. - To odpowiedź na apel mieszkańców, do jest wyrazem szacunku. Nikt nikomu niczego nie narzuca. To nie jest kampania wyborcza, ponieważ jesteśmy w połowie kadencji - dodała Krystyna Stępień, radna klubu Wspólnie dla Dąbrowy Górniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto