Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne świętują pierwsze urodziny. Jaki to był rok?

OPRAC.: PAS
Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne mają za sobą pierwszy rok działalności. Nie mogło więc zabraknąć urodzinowego spotkania 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne mają za sobą pierwszy rok działalności. Nie mogło więc zabraknąć urodzinowego spotkania Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Jola Matuszek
Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne świętowały właśnie swoje urodziny.

Urodzinowe spotkanie miało miejsce w sobotę 15 maja.

- Ponad rok temu podjęliśmy decyzję o tym, by powołać stowarzyszenie, w ramach którego działać będą osoby, dla których dobro człowieka, jego godność, a poza tym prawda, lojalność i chęć niesienia pomocy zawsze będą priorytetami – podkreśla Tatiana Duraj-Fert, stojąca na czele dąbrowskiego stowarzyszenia.

Dbałość o rozwój wspólnoty mieszkańców Dąbrowy Górniczej, poprzez współpracę z innymi stowarzyszeniami i organizacjami, działanie na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Dąbrowy Górniczej i innych miast Zagłębia oraz występowanie w obronie interesu publicznego społeczności lokalnej a także inicjowanie i wdrażanie nowych przedsięwzięć z zakresu urbanistyki, architektury, sportu, kultury zmierzających ku rozwojowi Dąbrowy Górniczej. To główne cele działalności Dąbrowskich Inicjatyw Społecznych.

- Tą od roku prowadzimy z dużym skutkiem, mając na koncie wiele akcji z zakresu szeroko pojętej pomocy społecznej. Chcemy też podtrzymywać tradycje narodowe, kulturowe i obywatelskie oraz działać na rzecz integracji europejskiej. Popularyzacja zasad dobrego sąsiedztwa, wzajemnego szacunku i udzielania pomocy potrzebującym, inspirowanie i wspieranie działań na rzecz poprawy stanu ochrony środowiska naturalnego też leżą nam na sercu. Podobnie jak niesienie pomocy osobom ubogim oraz wspólnotom w zakresie porad prawnych i obywatelskich – podkreślają dąbrowianie skupieni w stowarzyszeniu.

Jak podkreślają w czasie jednego roku pomogli wielu mieszkańcom miasta, ale nie tylko. Ich pomoc dotarła również do samotnych mam z Sosnowca i Katowic.

- O naszej rocznej działalności możecie przeczytać w gazecie Dąbrowa Górnicza miasto wielkich szans, którą wydaliśmy w kwietniu tego roku. Z akcji, które uważamy za ważne w okresie pandemii to te dwie: Pomagamy Dzieciom oraz Spieszmy z pomocą dla Zagłębia. W ramach obu inicjatyw przekazaliśmy rodzinom wielodzietnym kilkadziesiąt sztuk urządzeń do nauki zdalnej (komputery, laptopy, drukarki, kamerki internetowe) oraz wolnostojące urządzenia do dezynfekcji dłoni i ponad 2000 sztuk maseczek oraz osłony na twarz. Odpowiadamy na potrzeby samotnych mam i prowadzimy na ich rzecz zbiórki odzieży i żywności – mówi Tatiana Duraj-Fert.

Stowarzyszenie pomaga też seniorom, kupując leki i pomagając w robieniu zakupów oraz wyposażeniu mieszkań rodzinom będącym w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Dba o środowisko naturalne, np. poprzez akcje sprzątania lasów. Dla dzieci organizuje konkursy z nagrodami a także stawia kosze na nakrętki dla bardziej potrzebujących wsparcia. Wspiera mieszkańców, przygotowując pisma w ważnych dla nich sprawach, zabiega o place zabaw i miejsca rekreacji dla dzielnic Dąbrowy.

- Po pierwszym roku działalności mamy w segregatorach kilkaset stron pism dotyczących ważnych spraw społeczno-gospodarczych naszego miasta. Nie ma dnia, aby ktoś nie zwrócił się do nas o pomoc. To cieszy – bo wiemy, że jesteśmy potrzebni a nasze motto „Jesteśmy po to, aby pomagać” nie jest pustą treścią, a ważnym przekazem. W wielu akcjach wspierają nas mieszkańcy i to dzięki nim pomoc otrzymują najbardziej potrzebujące osoby. Dlatego tym wszystkim, którzy pomagają, ogromnie dziękuję – podkreśla Tatiana Duraj-Fert.

Dbałość o zabytki i historię też bardzo sobie cenią. Jedna z ich akcji - Ratujmy Dworzec Ząbkowice - doprowadziła do tego, że budynek stał się zabytkiem techniki i jest wpisany w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków. Ponadto Dom Kultury w Ząbkowicach zostanie wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków – co także jest efektem ich pracy. Za współpracę dziękują Andrzejowi Lorencowi.

Jak powstało stowarzyszenie?

Grupę osób z Dąbrowskich Inicjatyw Społecznych łączyła najpierw znajomość na Facebooku, gdzie toczyły się dysputy dotyczące zagadnień społecznych. W obliczu wyzwań, jakie stanęły przez każdym miastem w związku z COVID-19 zrodziła się inicjatywa powstania stowarzyszenia.

- Pragnę też podkreślić, że jako prezes stowarzyszenia Dąbrowskich Inicjatyw Społecznych nie jestem zrzeszona w żadnym ugrupowaniu politycznym. Nie należę do żadnej partii a orientacja polityczna nie jest dla mnie żadnym wyznacznikiem. Jako, że odkąd tylko zaczęłam dorosłe życie zawsze najważniejsze było dla mnie to, jakim kto jest człowiekiem, a nie pod jakim sztandarem działa. Tak jest po dziś dzień, dlatego uczciwość, lojalność, wzajemne poszanowanie, wrażliwość na los drugiego człowieka, zwłaszcza tego słabszego – są tym, co dla mnie najważniejsze – podkreśla prezes Dąbrowskich Inicjatyw Społecznych. - Dziękujemy mieszkańcom i przedsiębiorcom oraz darczyńcom: URSA Polska, DSS Recykling, PPUH Dolomit Kopalnia Ząbkowice SA, SPAR (Ząbkowice) za zaufanie, wsparcie naszych inicjatyw i docenienie naszej pracy – dodaje.

Podczas pierwszych urodzin nie było wszystkich członków i sympatyków. Osób wspierających i współpracujących ze stowarzyszeniem jest dużo więcej. W liczniejszym składzie spotkają się za rok.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto