Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: kierunek Śląskie 3.0. Jaka przyszłość miasta i regionu? [ZDJĘCIA]

PAS
Debata na temat kierunków rozwoju woj. śląskiego w Pałacu Kultury Zagłębia
Debata na temat kierunków rozwoju woj. śląskiego w Pałacu Kultury Zagłębia PAS
DG. Zmiana stereotypowego postrzegania woj. śląskiego, walka o czyste powietrze, rozwój edukacji i kadr, integracja miast i miejscowości, przekształcanie terenów poprzemysłowych w wartościowe miejsca, czy wspólna ścieżka w promocji projektów i przedsiębiorczości. To tylko niektóre pomysły, jakie zrodziły się we wtorek w Pałacu Kultury Zagłębia.

DG: kierunek Śląskie 3.0. Jaka przyszłość miasta i regionu? [ZDJĘCIA]


To właśnie tam odbyła się pierwsza debata ekspertów nad inicjatywą strategiczną, jaką jest dokument „Kierunek Śląskie 3.0”. Wyznacza on wstępnie obszary i kierunki zmian oraz rozwoju naszego regionu, nad którymi teraz toczyć się będzie społeczna dyskusja, w poszukiwaniu najlepszych pomysłów i rozwiązań.

– W województwie śląskim wierzymy, że to ludzie tworzą wyjątkowe miejsca, w których chcemy żyć. Dlatego też zdecydowaliśmy się zrealizować pionierski na skalę kraju projekt partycypacyjny, w którym pytamy o przyszłość naszego regionu. Zapraszamy do niego zarówno szerokie grono ekspertów i aktywistów z różnych części województwa, jak i mieszkańców – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. – Województwo śląskie musi określić się na nowo. Widzimy, że te tradycyjne gałęzie przemysłu, na których zbudowana została siła województwa, odchodzą na boczny tor. Szukamy nowych pomysłów, nowej maszyny parowej, która pociągnie ten region do przodu i nada mu nowe tempo rozwoju. Zmagamy się z wieloma pozostałościami minionej epoki, jak zanieczyszczone miasta, zdegradowane tereny. Jako odpowiedzialna władza musimy się z tym uporać, ale też znaleźć te nowe kierunki rozwoju przemysłu. Co i gdzie zbudować od nowa. O to właśnie chcemy zapytać mieszkańców. – Życzyłbym sobie wykorzystania tego zielonego potencjału naszego regionu. Wiem, że powstanie spójnego dokumentu nie będzie łatwe, ale mam nadzieję, że tak się stanie. A co jest najważniejsze, by osiągnąć sukces i stworzyć spójny program dla woj. śląskiego? Myślę, że podstawą w tym przypadku będzie ustawa metropolitalna, która w tej chwili jest opracowywana. Wiele miast wiąże z nią swoje dalsze funkcjonowanie. To też jednak powinno być wypracowane w dyskusji społecznej – przyznał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W inauguracyjnym spotkaniu w Dąbrowie Górniczej wzięli udział m.in. przedstawiciele Centrum Kultury Śląskiej, Instytucji Filmowej Silesia Film, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Fundacji Giesche Fabryka Porcelany, Fundacji Park Śląski, PFRON czy Stowarzyszenia Razem dla Nikoszowca. Jako najważniejsze wyzwania dla regionu wskazali m.in. zmianę stereotypowego postrzegania woj. śląskiego, walkę o czyste powietrze, edukację, rozwój kadr, integrację miast i miejscowości, przekształcanie terenów poprzemysłowych w wartościowe miejsca, czy wspólną ścieżkę w promocji projektów i przedsiębiorczości.

Debata rozpoczęła cykl spotkań, jakie zorganizowane zostaną we wszystkich subregionach województwa śląskiego, m.in. w Rybniku (21.09), Częstochowie (23.09) i Bielsku-Białej (27.09). Ich celem jest poddanie pod dyskusję sformułowanych w dokumencie kierunków rozwoju regionu oraz ich uzupełnienie o nowe, oddolne projekty.

Debaty zostały podzielone na dwa cykle: w pierwszym, w każdej z czterech części województwa, zorganizowane zostaną warsztaty na temat problemów oraz możliwości rozwoju danego subregionu ze specjalistami z różnych dziedzin z tego właśnie obszaru. Wezmą w nich udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, kultury czy działacze społeczni. Spotkania te zorganizowane zostaną we wrześniu w Dąbrowie Górniczej, Rybniku, Częstochowie i Bielsku-Białej. Drugi cykl spotkań będzie poświęcony konkretnym tematom, które zostały zawarte w dokumencie Kierunek Śląskie 3.0, tj. aktywności przedsiębiorczej i innowacjom na rzecz nowej gospodarki, rewitalizacji przestrzeni miejskich i obszarów poprzemysłowych, infrastrukturze transportowej, zielonej i nowej energetyce, kompetencjom zawodowym, aktywności obywatelskiej i innowacjom społecznym oraz kulturze. Na zakończenie odbędzie się konferencja podsumowująca, podczas której zostaną zaprezentowane zebrane materiały.
Warsztaty prowadzi we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Materiałem wyjściowym spotkań będą m.in. zebrane opinie mieszkańców województwa, które zostały zarejestrowane w mobilnym studiu nagrań w ramach prowadzonej od sierpnia akcji „Śląskie. Tu rozmawiamy”. Eksperci będą mogli poznać opinię mieszkańców o miejscach, z których pochodzą; jak postrzegają swój region, co chcieliby w nim zmienić, co godne jest naśladowania i jak wyobrażają sobie jego przyszłość. Wypracowane wspólnie przez ekspertów oraz aktywnych mieszkańców z całego województwa koncepcje zostaną dołączone do Kierunku Śląskie 3.0.

– Płyniemy w nieznane, tak więc pewnie nie do końca wiemy, co się z tych spotkań zrodzi. To kolejny etap budowy naszego programu rozwoju woj. śląskiego w oparciu o konsultacje społeczne, dialog i partycypację – przyznał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. – Kiedy rok temu wybuchł kryzys w górnictwie i ówczesna pani premier Ewa Kopacz powiedziała, że będzie program dla Śląska i woj. śląskiego zostałem zasypany ilością pism, wniosków i telefonów, by taki program zbudować razem. By włączyć ludzi do budowy tego programu. Bardzo dużo z nich chciało wnieść swoją cegiełkę do zmiany wizerunku woj. śląskiego i w jego rozwój. Program się ostatecznie zrodził jako rządowy, ze stosunkowo małym wkładem nas, jako mieszkańców regionu, natomiast zaczęliśmy rozmowy. Ich efektem było stworzenie dokumentu „Kierunek Śląskie 3.0”. Wiedzieliśmy, że to będzie początek, stąd też słowo – kierunek. Wiedzieliśmy, że ten dokument stworzony ekspercko chcemy poddać ocenie społecznej, a potem zrodził się pomysł, by w tę rozmowę i konsultacje rozszerzyć na ogół mieszkańców. Bo najlepsze pomysły nie rodzą się w głowach polityków, ekspertów, ale one są w głowach doktorantów, studentów, a często normalnych ludzi z odpowiednim doświadczeniem życiowym. Naszą ideą jest dotrzeć do takich ludzi z pomysłami i inwencją. Rozpoczęliśmy taką kampanię „Tu rozmawiamy”, docierając busem do mieszkańców wielu miast i miejscowości i wciąż jeździmy nim po terenie, pytając ludzi, co im się podoba, co nie, jakie mają plany, ambicję, co trzeba zmienić. To dziesiątki, setki nagrań. Kolejny krok to dzisiejsze spotkanie. Będzie takich spotkań dziesięć. Właśnie z niespokojnymi, niepokornymi ludźmi, z pomysłami i otwartymi umysłami. Co będzie na końcu nie wiem, ale postaramy się wyzwolić tę energię i przełożyć to na pomysły, a potem projekty i fakty. Wszyscy się uczymy. Może nam wyjść coś lepiej, coś gorzej, ale mam nadzieję, że powstanie bardzo dobry program, który będzie programem nas wszystkich. Tych programów, strategii mamy w województwie śląskim około trzydziestu. Chodzi o to, by powstał jeden program dla wszystkich, tak by każdy mógł się z nim utożsamiać i znaleźć w nim to, co jest dla niego istotne. By był to program dla urzędów, jednostek kultury, biznesu i samych mieszkańców regionu – dodaje.

– Dzisiaj jest początek czegoś, co jeszcze w naszym kraju nie miało miejsca. Przewidujemy na początek dyskusję z około 200-250 osobami, pozytywnie „zakręconymi”, z pomysłami i charyzmą. Po pierwszym etapie przedstawimy wszystkim wyniki tych warsztatów i dyskusji, po to by w 2017 roku dać możliwość konsultacji i wypowiedzenia się w tym temacie wszystkim zainteresowanym mieszkańcom naszego regionu – poinformowała Aneta Moczkowska, sekretarz Urzędu Marszałkowskiego.

A co o dokumencie „Kierunek Śląskie 3.0” i planowanych zmianach sądzą uczestnicy dąbrowskiej debaty?

– To bardzo dobra i potrzebna inicjatywa władz województwa. Kluczowym aspektem wdrożenia tego dokumentu będzie udana współpraca między samorządami w województwie śląskim. To gwarantuje lepszą i bardziej pełną realizację każdego programu strategicznego o zasięgu regionalnym – podkreślił Maciej Zygmunt, reprezentujący podczas debaty Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. – Nie zależy mi zmianie wizerunku, ale na przeprowadzeniu realnych zmian. Jestem doświadczonym człowiekiem, który widział na świecie wiele fajnie zrealizowanych inicjatyw, ale do tego potrzeba przede wszystkim ludzi. Nie pieniędzy, które gdzieś się tam oczywiście pojawiają, natomiast podstawą są pomysły i zaangażowanie w ten projekt wielu ludzi. Nie można jednak działać tak, że mamy na stole pewne kierunki, wytyczne. Na stole mają być puste kartki, może jakieś tabelki, dane. Tego nie da się załatwić w cztery godziny, w sto osób. Potrzebny jest czas i zdecydowanie szersze gremium. Podoba mi się ten marketing pod hasłem „Tu rozmawiam”. Nie chciałbym jednak, by to była pusta rozmowa. Bo rozmowa składa się z kilku elementów. Nadawania, odbioru, przemyślenia i kolejnej interakcji, czy ja dobrze zrozumiałem, o co tobie chodzi – przekonywał z kolei Bob Kamiński z Fajnej Spółdzielni Socjalnej w Zabrzu.

– To trochę kaskaderskie wyzwanie, bo nie wiemy, co z tego wyjdzie. To pokażą kolejne spotkania i konsultacje – przyznał Kuba Wygnański, socjolog, prezes zarządu Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. – Dziś ludzie nie chcą być tylko dobrze rządzeni. Chcą także mieć realny wpływ na to, co się wokół nich dzieje. Udział ogółu społeczeństwa w tym projekcie daje więc szanse na to, by ustalić, co jest dla nas dziś najważniejsze. Ten program nie unieważnia rad miejskich, władz samorządowych, ale pokazuje tylko, że nie mogą one funkcjonować na kursie kolizyjnym z oczekiwaniami mieszkańców. Trzeba po prostu razem wypracować spójny przekaz, w którym każdy z osobna znajdzie cząstkę tego, na czym najbardziej mu zależy – dodaje.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ SUBREGIONALNYCH:

·

subregion centralny – Dąbrowa Górnicza, 13.09.2016 r., Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1, godz. 10.00-15.00
·

subregion zachodni – Rybnik, 21.09.2016 r.. Halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20, godz. 10.00-15.00
·

subregion północny – Częstochowa, 23.09.2016 r., Klubokawiarnia Słodko-Gorzki, III Aleje NMP, godz. 10.00-15.00
·

subregion południowy – Bielsko-Biała, 27.09.2016 r., Grępielnia, ul. Partyzantów 22, godz. 10.00-15.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: DG: kierunek Śląskie 3.0. Jaka przyszłość miasta i regionu? [ZDJĘCIA] - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto