Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: uroczyste 25-lecie SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych [ZDJĘCIA]

PAS, mat. ośrodka
Uroczystość 25-lecia SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Gołonogu
Uroczystość 25-lecia SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Gołonogu PAS
DG. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej świętował w czwartek 25-lecie swojej działalności edukacyjnej i wychowawczej.

DG: uroczyste 25-lecie SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych [ZDJĘCIA]


Z tej okazji w murach placówki miało miejsce uroczyste spotkanie, wypełnione wspomnieniami, bo kiedyś ośrodek mieścił się przy ul. Wybickiego w Gołonogu, teraźniejszością (wychowankowie świetnie sobie radzą w życiu codziennym, uczą się pilnie z sukcesami, a do tego zdobywają wiele nagród i wyróżnień w konkursach oraz zawodach sportowych), a także przyszłością, bo każdy ma jakieś marzenia. A w tym przypadku to po prostu radosne życie, ciekawa profesja i życzliwość ludzi, którzy otaczają i będą nadal otaczać w dorosłym życiu wychowanków dąbrowskiego ośrodka.

W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele parlamentu, lokalnych władz, dąbrowskich instytucji, a także przyjaciele placówki, którzy ją wspierają w codziennej działalności. Nie zabrakło biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka, który życzył pracownikom ośrodka i jego wychowankom wszystkiego co najlepsze.

– Pamiętajcie, że nie możecie czuć się inni, gorsi. Równajcie do swoich rówieśników, cieszcie się dniem codziennym i spełniajcie swoje marzenia – mówił do wychowanków dąbrowskiego ośrodka. – Dzięki zaangażowaniu i ciężkiej, codziennej pracy całej kadry, wszystkich pracowników, nasz ośrodek jest jednym z najlepszych. To taki drugi dom i robimy wszystko, byśmy w tym domu mogli czuć się dobrze. Dzięki temu, że od marca 2013 roku możemy kształcić i wychowywać naszych podopiecznych w nowoczesnym budynku ośrodka, to kształcenie odbywa się w warunkach prawdziwie europejskich – podkreśliła Violetta Trzcina, dyrektor SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych.

W uroczystości wzięła też udział Ewa Maliba, która pierwsza kierowała pracami ośrodka, kiedy ten powstał w 1990 roku. Życzyła wszystkim wychowankom samych dobrych chwil w życiu, zostawiając dla nich słodkości.

Ośrodek jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabo widzącej w normie intelektualnej oraz dla dzieci z dysfunkcją wzroku z dodatkowymi ograniczeniami. Mieści się w najnowocześniejszej w kraju placówce i stanowi bazę kształcenia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z województwa śląskiego. Ośrodek statutowa realizuje działania nakierowane na kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zapewnia im taki poziom przygotowania ogólnego, zawodowego i społecznego, dzięki któremu nabywają umiejętności samodzielnego funkcjonowania w rodzinie, środowisku i społeczeństwie.

W skład ośrodka wchodzą:

• Punkt wczesnego wspomagania rozwoju dzieci w wieku 3-6 lat
• Oddział przedszkolny dla dzieci z dysfunkcją wzroku i niepełnosprawnością sprzężoną
• Szkoła Podstawowa
• Gimnazjum
• Zasadnicza Szkoła Zawodowa – kierunki

- Ogrodnik

- Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
• Liceum Ogólnokształcące z rozszerzonym językiem polskim i historią

Atuty placówki to:

• Życzliwa kadra pedagogiczna ze wszechstronnym specjalistycznym przygotowaniem - tyflopedagodzy, oligofrenopedagodzy , surdopedagodzy, psycholog, pedagog, logopeda, terapeuta widzenia, instruktor orientacji przestrzennej, rehabilitanci
• Stała opieka pielęgniarska.
• Mała liczba uczniów w klasie (do 10) umożliwiająca indywidualne wsparcie

ze strony nauczyciela.
• Przyjazna, pełna zrozumienia dla potrzeb ucznia atmosfera, indywidualizacja procesu edukacyjnego - w Ośrodku działa grupa wsparcia dla rodziców.
• W zakresie rehabilitacji prowadzone są optymalne działania mające na celu przywrócenie osobie niepełnosprawnej sprawności, która pozwoli na osiągnięcie zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.
• Do dyspozycji uczniów z zaburzeniami wzroku i ruchu są gabinety: tyfloakustyczny, biofeedbecku, rehabilitacji wzroku, orientacji przestrzennej, doświadczania świata, integracji sensorycznej, basen i sale rehabilitacyjne. Zajęciach prowadzane są nowoczesnymi metodami – terapia audio-psycho-lingwistyczna A. Tomatisa, metoda Warnkego, koloroterapia lampą Q.Light, terapia Snoozelen

W ośrodku działają:

• Internat przeznaczony dla uczniów spoza Dąbrowy Górniczej (Częstochowa, Zabrze, Katowice, Tarnowskie Góry, Żory, Bytom)
• Biblioteka z bogatym zbiorem książek w powiększonym druku, audiobooków i książek brajlowskich.
• Świetlica.
• Stołówka – ( prowadzimy akcje – „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa w szkole”).

Zajęcia dodatkowe stwarzające najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju:

• Koło teatralne.
• Koło muzyczne – nasi uczniowie uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych

konkursach i przeglądach artystycznych.
• Koło informatyczne
• Koła naukowe
• Koło turystyczne
• Koło kulinarne
• Klub dziennikarski wydający gazetę uczniowską
• Koło sportowe (szachy, goalball, tenis stołowy, basen) – nasi uczniowie biorą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach sportowych, igrzyskach, paraolimpiadach
• Hipoterapia, dogoterapia

Placówka otrzymała certyfikaty:

Szkoła Globalnej Edukacji, Szkoła z Klasą, Nauczyciel z Klasą, Szkoła Odkrywców Talentów, Szkoła Promująca Zdrowie, Bezpieczna i przyjazna świetlica szkolna, Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Dzieci i młodzież uczestniczą w wielu programach i projektach miejskich, ogólnopolskich i międzynarodowych - Szkoła bez przemocy, Zachowaj Trzeźwy Umysł, Pomóż zobaczyć mi niewidzialne - niewidomi a sztuki wizualne, Zobaczyć morze (udział w rejsach na jachcie Zawisza Czarny), Napełniamy Talerzyk, Literacki Atlas Polski, Usłysz Kino , Szkoła bez przemocy, Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie, Socrates Comenius, Języki obce…już potrafię, Jemy zdrowo i kolorowo, Na fali, Wsparcie osób niewidomych na rynku pracy, Radosna Szkoła, Moje miasto bez elektrośmieci, Pięć porcji warzyw i owoców, Mam zawód, mam pracę w regionie, projekt polsko – słowacki „Pogranicze bez barier”

Każdego roku nasi uczniowie odbierają z rak prezydenta miasta dyplomy i nagrody za sukcesy naukowe, sportowe i artystyczne. Od lat najlepsi otrzymują stypendia prezesa Rady Ministrów.

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniami pozyskujemy liczne środki finansowe dla indywidualnych wychowanków na ich leczenie, rehabilitację; dofinansowanie do wycieczek, turnusów rehabilitacyjnych i innych.

Dzieci wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne - śródroczne i wakacyjne.

Obecnie do ośrodka uczęszcza 200 uczniów. Placówka ma 29 oddziałów, a wiek wychowanków – od przedszkola do 22 roku życia.

Z internatu korzystają obecnie 43 osoby, które pochodzą z terenów Polski południowej: Jastrzębie, Zawiercie, Zabrze, Katowice, Bytom, Piekary Śląskie, Żory, Cieszyn, Częstochowa, Świętochłowice.

Absolwenci:

VI LO ukończyło w latach 1996-2015 - 279 osób

ZSZ ukończyło w latach 2005-2015 - 88 osób

Absolwenci chętnie powracają do placówki, śledzą wydarzenia poprzez szkolną stronę internetową, uczestniczą w uroczystościach. Odwiedzają wraz z własnymi dziećmi Ośrodek, a ich pociechy, które mają problemy z widzeniem stają się uczniami naszych szkół. Niektórzy, po ukończeniu studiów, stali się naszymi pracownikami prowadząc zajęcia rewalidacyjne, wychowawcze w internacie. Działają w stowarzyszeniach, pomagając dzieciom słabo widzącym i niewidomym.

Najważniejsze wydarzenia z historii ośrodka:

03. 09. 1990 r.
• Pierwsza uroczysta akademia rozpoczynająca rok szkolny. Przygotowano miejsca dla 135 uczniów, ale naukę rozpoczęło 50 dzieci ze Śląska i Zagłębia, którym zapewnili opiekę wykwalifikowani nauczyciele. Była to pierwsza w woj. katowickim szkoła podstawowa z internatem dla dzieci słabo widzących i niewidomych. Łącznie było 6 oddziałów od 0-VII.

Pracę rozpoczęło 14 nauczycieli w szkole oraz dyrektor Ewa Maliba.
01.06. 1997 r.
• Dziewięcioro niewidzących dzieci z SP uczestniczyło w żeglarskiej wyprawie na Mazury.
09-13.07. 2000r.
• Udział nauczycieli oraz uczniów w Międzynarodowej Konferencji Rady do Spraw Kształcenia Osób z Dysfunkcją Wzroku (ICVU) Kraków 2000 – prezentacja dokonań artystycznych oraz udział w sesjach i seminariach popularnonaukowych poświęconych problemowi dzieci z wadami wzroku na świecie.
Październik 2001r.
• SOSW organizuje paraolimpiadę nad jeziorem Pogoria dla Ośrodków Rehabilitacyjnych i Szkół Specjalnych z Dąbrowy Górniczej i okolicznych miast.
01. 09. 2004r.
• Szkoła Podstawowa i LO przystąpiły do programu „Czytam-Myślę-Działam” i po roku pracy uzyskały sprawność „Nasza szkoła uczy myślenia”.
29. 11. 2007r.
• W ośrodku zorganizowano I Ogólnopolski Integracyjny Konkurs Recytatorski w 65 rocznicę śmierci Janusza Korczaka dla uczniów SP i Gimnazjów.
16. 04. 2008r.
• W czasie Dnia Otwartego Ośrodka działające w Dąbrowie Górniczej Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych podpisały wspólną deklarację powołującą do życia Ruch Społeczny „Dąbrowa z Niepełnosprawnymi”.
06. 11. 2009r.
• Prezydent miasta uroczyście otworzył nowoczesną pracownię językową wyposażoną w urządzenia multimedialne wykorzystywane do nauki języków obcych, a szczególnie w tak pomocne uczniom maszyny brajlowskie i programy mówiące.
Kwiecień 2010r.
• Decyzją prezydenta miasta Dąbrowy Górniczej Zofia Książek-Bregułowa zostaje patronem ośrodka.
08.10. 2010r.
• W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczystość przekazania sztandaru, nadania Ośrodkowi Imienia Zofii Książek-Bregułowej oraz obchody 20-lecia istnienia placówki .
1.11.2010 r.
• Wbicie łopat pod budowę nowego Ośrodka. Na placu przeszłej budowy spotkali się: Prezydent Zbigniew Podraza, Jolanta Kwaśniewska, biskup Grzegorz Kaszak, dyrektorzy zainteresowanych szkół – Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 i naszego Ośrodka oraz wielu innych ludzi dobrej woli. Byli też sportowcy z grupy „Pogoria biega”. Ponieważ budowa to gigantyczne finansowe przedsięwzięcie, przed uroczystością zrodził się pomysł napisania petycji i dostarczenia jej najwyższym władzom naszego Sejmu. Autorami prośby o pomoc i finansowe wsparcie byli uczniowie, a dostarczenia jej, podjęli się właśnie sportowcy. Została ona napisana w czarnodruku i brajlu. W czasie uroczystego wbijania pierwszych łopat, biegacze przejęli petycję od dzieci i ruszyli w kierunku Warszawy w biegu maratońskim zmieniając się co dziesięć kilometrów.
5 października uczniowie dojechali autokarem do stolicy i spotkali się
w południe pod siedzibą Sejmu z biegaczami. Wspólnie wnieśli petycję do środka, gdzie czekali marszałkowie: Stefan Niesiołowski i Jerzy Wenderlich.
styczeń 2011 r.
• Ośrodek otrzymał zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” biorąc udział w projekcie ogłoszonym przez MEN a współfinansowanym przez Unię Europejską
31. 05. 2012r.
• Dwaj uczniowie LO reprezentowali Ośrodek na XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
15 marca 2013 r.
• Z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, wojewódzkich i miejskich uroczyście otwarto nowy ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych.
Marzec 2014 r.
• Placówka była organizatorem I Turnieju Tenisa Stołowego Dźwiękowego o Puchar Polski
3 kwietnia 2014
• Nasz Ośrodek gościł przedstawicieli szkół i ośrodków z Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Chorwacji i Litwy, którzy przebywają w naszym kraju dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”
20 września 2014 r.
• Z inicjatywy pracowników placówki odbyło się I Międzynarodowe Sympozjum Przedmiotowo-Metodycznego „Tyflopedagogika bliżej praktyki – Przybliżać świat: nowatorskie projekty w procesie edukacyjno - rehabilitacyjnym osób słabo widzących i niewidomych”.
25-26.04.2015 r,
• W naszym Ośrodku odbył się Międzynarodowy Turniej goalballa.
22.10. 2015
• Konferencja „Pomóż zobaczyć mi niewidzialne - niewidomi a sztuki wizualne” podsumowująca projekt finansowany przez Narodowe Centrum Kultury

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto