MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do wymiany starych pieców i źródeł ciepła w Dąbrowie Górniczej. Kto może złożyć wniosek i ile na tym zyskać?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wciąż wiele budynków i domów ogrzewanych jest piecami, które emitują mnóstwo zanieczyszczeń do atmosfery 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wciąż wiele budynków i domów ogrzewanych jest piecami, które emitują mnóstwo zanieczyszczeń do atmosfery Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dobre wiadomości dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Miasto znów będzie dopłacać do wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła, a więc najczęściej "kopciuchów", które nadal zatruwają powietrze. Chętni mogą skorzystać z dotacji do montażu bardziej przyjaznego dla środowiska systemu ogrzewania. W życie weszła bowiem uchwała rady miejskiej, która pozwala na dofinansowanie takich przedsięwzięć. Miejskie wsparcie na likwidację „kopciuchów” udzielane jest od wielu lat. W Urzędzie Miejskim można także załatwić formalności związane z programem „Czyste powietrze”.

W ramach miejskiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2024-2026 dąbrowianie mogą otrzymać dofinansowanie do zmiany w budynku mieszkalnym starego sytemu ogrzewania opartego na paliwie stałym, polegającej na:

 • podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub
 • zainstalowaniu ogrzewania gazowego, w tym LPG lub
 • zainstalowaniu ogrzewania elektrycznego lub
 • zainstalowaniu ogrzewania olejowego lub
 • zainstalowaniu pompy ciepła z wyłączeniem klimatyzatorów z funkcją grzania.

Kwota dotacji opiewa na 4 tys. złotych. Pieniądze te będzie można przeznaczyć na: zakup kotłów c.o. (gazowych, olejowych), zakup wewnętrznej instalacji elektrycznej wraz z elektrycznymi urządzeniami grzewczymi (m.in kotła elektrycznego, elektrodowego, grzejników, konwektorów, paneli grzewczych, promienników podczerwieni), zakup urządzeń wewnętrznej instalacji odbiorczej, w przypadku podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub zakup pompy ciepła.

Kto może starać się o przyznanie dotacji?

Dofinansowanie będzie udzielane osobom fizycznym – właścicielom, współwłaścicielom albo użytkownikom wieczystym budynków mieszkalnych, oddanych do użytku co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o dotację.

Wsparcie nie obejmuje budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Wyjątek stanowią budynki mieszkalne, w których do 20 procent powierzchni przeznaczone jest pod taką działalność. Wówczas kwota dotacji zostanie pomniejszona proporcjonalnie o część, która służy prowadzeniu biznesu.

Żeby skorzystać z dofinansowania, najpierw należy złożyć do Urzędu Miejskiego wniosek o jej przyznanie. Urządzenie grzewcze można kupić dopiero po podpisaniu umowy dotacyjnej. Po montażu trzeba będzie dostarczyć do Urzędu Miejskiego fakturę i dokumenty potwierdzające instalację nowego systemu grzewczego. Jeśli okaże się, wszystko zostało wykonane prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi zasadami, pieniądze będą wypłacane. Wnioski będzie można składać do 30 września, a rozliczenie do 15 listopada. Regulamin i druk wniosku do pobrania na stronie BIP. Informacje można uzyskać także pod numerem 32 295 69 61 i mailowo: [email protected]

Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2024-2026 to kontynuacja działań dąbrowskiego samorządu, nastawionych na poprawę jakości powietrza i ochronę środowiska. W ostatnich latach, głównie dzięki finansowemu wsparciu miasta, w Dąbrowie Górniczej wymieniono ponad 7 tys. kopcących kotłów węglowych. Dąbrowianie skorzystali z różnych form dofinansowań, przyznawanych m.in. przez miasto i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Miliony złotych na poprawę jakości powietrza

W ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023, w 2021 r. dofinansowanie dostało 501 osób. Dotacje wynosiły maksymalnie 6 tys. na osobę i sięgnęły łącznie ponad 2 mln 837 tys. zł. W 2022 r. 303 osoby skorzystały w Dąbrowie Górniczej z miejskich dotacji na likwidację starego systemu ogrzewania i zastąpienie go bardziej przyjaznym dla środowiska. Z budżetu przeznaczono na to 1,5 mln zł. Kwota dofinansowania opiewała na 5 tys. zł.

W 2023 r. przyznano 117 dotacji, na łączną kwotę ponad 468 tys. zł. Dofinansowanie wynosiło 4 tys. zł. W edycji 2021-2023 wsparcie przyznawano na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub instalacji pompy ciepła i kolektorów słonecznych.

PONE 2021-2023 to dofinansowania na ponad 4,8 mln zł. W ramach programu realizowanego w latach 2017-2020 do mieszkańców wpłynęło 9,3 mln zł. Łącznie to przeszło 14 mln zł na wygodniejsze ogrzewanie, lepsze powietrze i czystsze środowisko, które nas otacza.

„Czyste powietrze” – wniosek można złożyć w Urzędzie Miejskim

W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej działa punkt obsługi programu „Czyste powietrze”. Mieszkańcy mogą otrzymać w nim pomoc przy wypełnieniu i złożeniu wniosku o dotację na zmianę systemu ogrzewania czy ocieplenia domu.

„Czyste powietrze” to program, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na:

 • likwidację starego, wysokoemisyjnego kotła na paliwo stałe i zastąpienie go ekologicznym urządzeniem,
 • modernizację instalacji grzewczej,
 • ocieplenie budynku,
 • wymianę okien i drzwi,
 • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • montaż paneli fotowoltaicznych

Wysokość dotacji uzależniona jest od wysokości dochodów domowników – im są one niższe, tym więcej można otrzymać. Maksymalna kwota dofinansowania to 135 tys. zł. Punkt działa w poniedziałki w godz. 8-13 oraz w czwartki w godz. 12.30-17.30. Wizytę należy wcześniej umówić pod numerem: 32 295 68 13 lub 32 295 67 18.

„Czyste powietrze” jest finansowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Punkt w Dąbrowie Górniczej obsługują pracownicy wydziału ochrony środowiska UM.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto