Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej pojawił się nowy system badania jakości powietrza. Jest 17 czujników. Dane sprawdzicie w czasie rzeczywistym

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Jakość powietrza w Śląskiem i Dąbrowie Górniczej często pozostawia wiele do życzenia 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jakość powietrza w Śląskiem i Dąbrowie Górniczej często pozostawia wiele do życzenia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press/zdj. ilustracyjne
Dąbrowa Górnicza należy do czołówki polskich miast z największym zanieczyszczeniem powietrza. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy chętnie sprawdzają, czego mogą się spodziewać, zanim wyjdą z domów. Właśnie znów mają taką możliwość, bo powrócił ogólnodostępny system monitoringu jakości powietrza.

Jakość powietrza w Dąbrowie Górniczej: dane z 17 czujników

Aktualnie 17 czujników rozmieszczonych na terenie miasta umożliwia monitorowanie stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Dane z punktów pomiarowych podawane są w czasie rzeczywistym.

System monitoringu jakości powietrza działa w Dąbrowie Górniczej od 2017 roku. Po przerwie spowodowanej zmianą operatora, na początku lutego tego roku ponownie przywrócona została możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5.

Obecnie system obsługuje firma Syngeos, która rozmieściła na terenie miasta 17 czujników. Dane z punktów pomiarowych są dostępne w czasie rzeczywistym w moblinej aplikacji „Syngeos – nasze powietrze”, którą można pobrać na smartfony z systemami Android i IOS.

Monitoringowi jakości powietrza poświęcona jest także strona: www.naszepowietrze.pl. W obu przypadkach należy wybrać Dąbrowę Górniczą, a następnie jeden z 17 punktów pomiarowych.

– Jakość powietrza monitorujemy w mieście od 2017 roku. Obserwujemy, że poprawia się ono z roku na rok. Spora w tym zasługa programu wymiany pieców węglowych. Dzięki dofinansowaniu do tej pory zlikwidowanych zostało prawie pięć tysięcy takich pieców – podkreśla Marcin Janik, naczelnik Wydziały Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Już niebawem – w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2024-2026 – dąbrowianie będą mogli składać kolejne wnioski o dofinansowanie do zmiany starego sytemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.

Jakość powietrza w Dąbrowie Górniczej: dane w czasie rzeczywistym

Czujniki jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej rozmieszczone zostały przy ulicach: Głównej, Strzemieszyckiej, Fabrycznej, Górnej, Żołnierskiej, Gołonoskiej, Przelotowej, Podlesie, Tysiąclecia, Dubois, Granicznej, Łęknice, Czapińskiego, Idzikowskiego, Chemicznej, Mieszka I, Uczniowskiej. Generalnie dostajemy więc przekrojowe dane, czy to dla śródmieścia, tak zwanych dzielnic zielonych, Strzemieszyc, Ząbkowic czy Gołonoga.

Po wybraniu konkretnej lokalizacji pojawią się po kolei ważne komunikaty, informujące o jakości powietrza i stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10, aktualnej temperaturze, ciśnieniu oraz wilgotności. Widzimy też komunikat o ty, czy jakość powietrza w danym dniu jest bardzo dobra, dobra, umiarkowana, dostateczna, zła lub bardzo zła.

W poniedziałek 5 lutego na terenie całego miasta jakość powietrza jest bardzo dobra, do czego przyczynia się z pewnością dość mocny wiatr.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto