Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Dąbrowie Górniczej po remoncie nadal się zmienia. Trwa aranżacja wnętrz dla Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej został ponownie otwarty dla podróżnych po remoncie w październiku tego roku

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej został ponownie otwarty dla podróżnych po remoncie w październiku tego roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Dworzec kolejowy w śródmieściu Dąbrowy Górniczej został otwarty po gruntownym remoncie na początku października tego roku. Pasażerowie korzystają już ze wszystkich udogodnień. Teraz przyszedł czas na kolejne zmiany. Zgodnie z umową miasta z PKP do dworcowych pomieszczeń wprowadzi się wkrótce Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Przeprowadza się do nowych pomieszczeń z kamienicy przy ulicy 3 Maja.

Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości w dworcowych przestrzeniach

Zgodnie z umową, jaką władze samorządowe Dąbrowy Górniczej zawarły z PKP, część dworcowych przestrzeni ma zostać zagospodarowanych przez miasto. Chodzi o pomieszczenia w prawym i lewym skrzydle budynku. Tam przeniesie się Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.

- Dzięki temu dworzec będzie tętnił życiem przez cały dzień, służąc dąbrowskim przedsiębiorcom i będąc miejscem konferencji, warsztatów oraz spotkań z inwestorami – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Obecnie w tej części dworca, którą miasto wynajmuje od PKP, prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe oraz wyposażenie i aranżacja wnętrz – dodaje Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Przestrzeń o powierzchni około 320 metrów kw. będzie służyła przede wszystkim osobom rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, jak i właścicielom firm, którzy prowadzą ją do 5 lat. Zaplanowane zostały m.in. pomieszczenia dla osób prowadzących Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, strefa coworkingowa do pracy indywidualnej, mała sal konferencyjn, pomieszczenie wielofunkcyjne do organizacji wydarzeń, trwają prace nad przygotowaniem miejsca pod podcastownię. Całość powstaje przy współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną SA, która jest głównym sponsorem i partnerem tego miejsca.

Na przełomie grudnia i stycznia planowanie jest przeniesienie działalności Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości z budynku przy ulicy 3 Maja 22. W tym czasie zostanie ogłoszony konkurs na wybór operatora, prowadzącego inkubator.

- Główny cel to świadczenie szerokiej gamy działań wspierających przedsiębiorczość wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej. To m.in. usługi informacyjne, doradcze i edukacyjne na rzecz osób planujących podjąć i podejmujących działalność gospodarczą oraz mikro- i małych przedsiębiorców głównie w pierwszych 5 latach funkcjonowania ich działalności - mówi Paweł Lelas, kierownik Referatu Przedsiębiorczości w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Inkubator z roku na rok swoim doradztwem obejmuje coraz większą liczbę młodych i przyszłych przedsiębiorców.

- Realizowanych jest tam wiele projektów ułatwiających prowadzenie biznesu. Przez ostatnie 5 lata ze wsparcia skorzystało ponad 11 tysięcy osób, zostało przeprowadzonych 70 bezpłatnych szkoleń, a doradcy przez około 900 godzin udzielali bezpłatnych konsultacji – dodaje Paweł Lelas.

Dworzec kolejowy w centrum Dąbrowy Górniczej znów służy podróżnym

Remontem dworca w śródmieściu Dąbrowy Górniczej zajmowała się przez 20 miesięcy firma Berger Bau Polska sp. z o.o. z Wrocławia. Projekt przebudowy zabytkowego budynku dworca z 1888 roku opracowała natomiast GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania. Inwestycja kosztowała 18,36 mln zł, z czego 83 procent pochodziło z budżetu państwa, a pozostałą część wyasygnowała PKP S.A.

Efekty gruntownej przebudowy i remontu dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej cieszą mieszkańców, którzy od lat czekali na to, by móc znów korzystać z kas czy poczekalni w dworcowym obiekcie. Konstrukcja nowego dachu ze świetlikami od razu przypomina dawne lata świetności tego budynku, dokładnie odtworzone zostały też wszystkie architektoniczne detale zewnętrznej elewacji. Wcześniej ekipy budowlane wzmocniły fundamenty budynku i wykonały nowe stropy oraz więźbę dachową. Później większość prac przeniosła się do wnętrza budynku, gdzie trwały prace wykończeniowe. Pojawiły się klimatyzowany hol, kasa Kole Śląskich, poczekalnia, toalety. Jest też przestrzeń dla opiekuna z dzieckiem i niewielki lokal na wynajem.

Wnętrza zaaranżowane zostały w nowoczesny sposób, a ceglane wykończenie ścian nawiązuje do wyglądu elewacji dworca. Pozostałe ściany zostały pomalowane w odcieniach bieli i szarości. Przestrzeń obsługi podróżnych została wyposażona w ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Przy zachodnim skrzydle dworca powstał dodatkowy obiekt. To letnia poczekalnia, gdzie w komfortowych warunkach będzie można poczekać na swój pociąg. Nie zabrakło tam siedzisk w zacienionej części. Teren jest monitorowany, tak więc pozostawienie roweru pod nową wiatą czy też na stojakach i przesiadka na pociąg, nie powinny wiązać się z dużym ryzykiem.

Pojawiło się tutaj wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowane zostało bowiem energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet.

Budynek ocieplony został od wewnątrz, ogrzewany będzie z pomocą pomp ciepła. Zamontowane zostały okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Finałem były prace związane z montażem elementów małej architektury w otoczeniu dworca oraz prace przy nasadzeniu roślin.

Bezpieczeństwo w budynku i jego najbliższym otoczeniu zapewniają nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacja włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Dąbrowianie przez lata korzystali z dworca, ale nie tego, który został remontowany. Mogli kupić bilety oraz przeczekać deszcze i śnieżyce w budynku przy ulicy Kościuszki, który był dawnym dworcem Kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Ponad siedem lat temu został jednak zamknięty na dobre, a w grudniu 2020 roku wyburzony, tak więc pasażerowie nie mieli gdzie się podziać. Taki stan rzeczy nie mógł jednak trwać wiecznie, zwłaszcza, że Dąbrowa Górnicza to miasto ponad 110 tysięczne, a z połączeń kolejowych do pracy czy szkoły korzystało w ostatnich latach codziennie prawie 2000 pasażerów.

Na terenie stacji kolejowej w centrum Dąbrowy Górniczej, przebudowanej w ramach osobnej inwestycji PKP, działa także od tego roku system informacji pasażerskiej. Pojawiły się czytelne rozkłady jazdy. Nowe przejście pod przebudowanym torowiskiem wyposażone zostało w windę. Obok dworca powstało też centrum przesiadkowe, w którym zatrzymują się autobusy komunikacji miejskiej, a na kierowców czeka 375 miejsc parkingowych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto