Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industrialny weekend i inne atrakcje [PROGRAM]

PAS, mat. prasowe
PAS
Industrialny weekend zdominuje tym razem sobotnie wydarzenia w mieście, ale to oczywiście nie wszystko, co czeka nas przez najbliższe dni. Będzie jubileusz Gołowian, zmagania triathlonistów i hutniczy piknik.

Industrialny weekend i inne atrakcje [PROGRAM]

PIĄTEK

Miejska Biblioteka Publiczna godz. 12.00.

Klub Malucha

Cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Głównej. W programie m.in.: gry i zabawy dla najmłodszych, wspólne czytanie i zajęcia plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 32 262 49 14

Lego Mindstorms, godz. 17:00

Warsztaty z robotyki i programowania dla dzieci w wieku 9-15 lat. LEGO Mindstorms to rozbudowane zestawy klocków dla nieco bardziej zaawansowanych konstruktorów. Umożliwiają one budowę robotów i swobodne sterowanie gotowymi formami poprzez odpowiednie oprogramowanie. Na zajęciach dzieci będą budować własne roboty, a następnie uczyć się je programować tak, by wykonywał ich polecenia.

Klub Osiedlowy Helikon godz. 17.00.

Piechotą do lata

Lato i czas wakacji już za progiem, kończy się również sezon kulturalny w Klubie Osiedlowym Helikon. Jednym z akcentów kończących ten niezwykle bogaty w imprezy artystyczne okres w tej placówce, jest koncert Piechotą do lata. Wykonawcami tego wieczoru muzycznego będzie chór Zorza, zespół Non a capella oraz soliści związani z klubem Helikon.

Całość przygotują: Elżbieta Kaźmierska i Jerzy Kołodziej.

Pałac Kultury Zagłębia godz.17.30.

40-lecie Zespołu Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie – Koncert Jubileuszowy

Liderzy dąbrowskiego folkloru – Zespół Pieśni i Tańca PKZ Gołowianie – świętują w tym roku swoje 40-lecie kultywowania tradycji i kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Koncert jubileuszowy ukaże piękno regionalnych tańców i pieśni oraz przybliży publiczności historię zespołu.

ZPiT PKZ Gołowianie - od początku istnienia za główny cel działalności przyjęto propagowanie folkloru regionu Zagłębia Dąbrowskiego w Polsce i za granicą. Dlatego tak istotną sprawą są nie tylko piękne, barwne stroje, które zespół posiada, ale również obrzędy regionalne, które kultywuje, organizując takie przedstawienia jak Wesele Zagłębiowskie, czy Kulig. Niezwykle istotnym aspektem działalności zespołu jest uczestnictwo w najbardziej prestiżowych konkursach krajowych (np. Tydzień Kultury Beskidzkiej, Krakowiak ) oraz międzynarodowych, gdzie mogą poszczycić się wieloma nagrodami - jak chociażby zdobyta statuetka Złotej Liry na Balkan Folk Fest 2009 w Bułgarii. W zespole tańczą i śpiewają nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież w wieku od 3 do 26 lat. W ramach zajęć prowadzone są warsztaty wokalne oraz zajęcia z zakresu: rytmiki, tańca charakterystycznego i ludowego. Zespół (gdzie wiek nie ma znaczenia) tworzą fascynaci i miłośnicy folkloru, o czym świadczy jego wielopokoleniowość. Grupa pracuje z własną kapelą ludową (klarnet , I., II. i III. skrzypce, kontrabas, akordeon), w której grają profesjonalni muzycy, pod kierownictwem Mirosławy Zębali-Dudek.

ZPiT PKZ Gołowianie wykonuje pieśni i tańce nie tylko z regionu Zagłębia Dąbrowskiego, ale także z terenów: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, czy kaszubskiego. W ich repertuarze znajdziemy również tematy Beskidu Śląskiego, Starej Warszawy oraz tańce narodowe. Ciekawostką jest, że sam termin Gołowianie nawiązuje do nazwy dzielnicy Dąbrowy Górniczej - Gołonóg, w której przez wiele lat znajdowała się siedziba zespołu. Natomiast powodem do dumy jest fakt, że jego wychowankowie tańczyli i tańczą w renomowanych zespołach m.in.: Metro, Katowice czy Słowianki. Dzisiaj zespół swoją działalność rozwija pod skrzydłami Pałacu Kultury Zagłębia i prowadzony jest przez Małgorzatę Kurtykę.

Program koncertu jubileuszowego:
Część I

Polonez powitalny

Zabawy dziecięce Na polanie

Pieśni i muzyka Zagłębia Dąbrowskiego

Tańce Zagłębia Dąbrowskiego

Oberki zagłębiowskie

Tańce Lachów Sądeckich

Część II

Zabawy beskidzkie

Doliny (pieśń)

Tańce Górali beskidzkich

Muzyka żywiecka

Krywań (pieśń)

Tańce górali piwniczańskich

Muzyka Popradu

Na rynku krakowskim (pieśń)

Krakowiak wschodni

Finał koncertu

Pieśń na zakończenie imprezy Szumi Jawor

Wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowi jest wystawa w przestrzeniach wystawienniczych PKZ, w której będzie można podziwiać dokumentację fotograficzną, prasową, osiągnięcia zespołu potwierdzone licznymi dyplomami oraz stroje regionalne wykonane z zachowaniem norm etnograficznych.

SOBOTA

Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka oraz Fabryka Pełna Życia godz. 9.00.

Industriada – Święto Zabytków Techniki

W „Sztygarce” zwiedzać będzie można kopalniane wyrobiska, ale również ekspozycje muzealne, zagrać w gry historyczne i zobaczyć park militarny Reduta.

W Fabryce Pełnej Życia czekać będą m.in. zajęcia i zabawy dla całych rodzin, w czasie których poznają przemysłową przeszłość miasta. Nie zabraknie też zajęć plastycznych, które będą okazją do wykonania unikatowych ozdób i biżuterii ze śrubek, trybików, łańcuchów, kabelków czy nakrętek. Zwieńczeniem dnia będą wieczorne koncerty.

Na ul. Kościuszki stanie plenerowa wystawa planszowa, poświęcona pionierom dąbrowskiego przemysłu.

Muzeum Miejskie „Sztygarka”

09:00-09:15Rozpoczęcie imprezy dźwiękiem syreny alarmowej

12:00-15:00Imprezy towarzyszące na terenie Zespołu Szkół Zawodowych „Sztygarka”

12:00-20:00W rytmie pradawnej Kopalni – zwiedzanie wyrobisk kopalni

12:00-20:00 Zwiedzanie muzeum – ekspozycje stałe i czasowe

12:00-20:00Industrialne spotkania z technika wojskową

12:00-20:00Industrialne spotkania z grami historycznymi

13:00-13:15W industrialnym rytmie silników – pokaz
15:00-15:15W industrialnym rytmie silników – pokaz
17:00-17:15W industrialnym rytmie silników – pokaz
19:00-19:15W industrialnym rytmie silników – pokaz


Fabryka Pełna Życia

12:00 - 13:00 Miejska Orkiestra Dęta w rytmie industrialu
12:00 - 14:00 Ja, projektant szkła - warsztaty rodzinne
12:00 - 18:00 Historia pisana maszyną – warsztaty rodzinne

Fabryczne konsultacje – komentowane spacery badawcze, mobilny punkt

12:00 - 18:00 zbierania pomysłów, kawiarenka obywatelska, warsztaty
12:00 - 18:00 Fabryczne fotografie – wystawa
18:00 - 22:30 Fabryka Pełna Życia w rytmie muzyki

Miejska Biblioteka godz. 10.30.

Biblioteka Planszówek

Stałych bywalców sobotnich spotkań przy planszach, nie trzeba namawiać, by również czerwcowe przedpołudnie spędzili na rozgrywkach, wymagających logicznego myślenia i układania strategii.

Kino Kadr godz. 15.00.

Jak ukraść psa? – film dla dzieci

Seans w ramach cyklu Kino Dzieci Prezentuje.

Rok produkcji: 2014, Kraj: Korea Południowa, Czas: 109 min

Reżyseria: K. Sung-ho Występują: Hye-ja Kim, Hye-jeong Kang, Re Lee, Min-su Choi, Cheon-hee Lee, Ji-won Lee, Eun-taek Hong

Film dla dzieci w wieku: 9+

Dom przepadł, rodzinna pizzeria upadła, a tata zniknął – życie 10-letniej Ji-so wcale nie jest usłane różami. Na dodatek musi mieszkać z mamą i młodszym bratem, Ji-sukiem, w niewielkiej furgonetce, ale sza! To tajemnica. Wie tylko Chae-rang, przyjaciółka Ji-so ze szkoły. Urodziny Ji-so już za miesiąc – w planach jest huczna impreza dla całej klasy u niej w domu. Nie ma innego wyjścia – musi kupić dom i to jak najszybciej. Podobno wystarczy 500 dolarów. Tylko skąd je wziąć? Najprościej byłoby chyba oddać psa bogatemu właścicielowi i dostać za to nagrodę. Trzeba go najpierw uprowadzić, ale nie ma problemu – tak się składa, że dziewczyny mają już upatrzone właściwe zwierzę. Wally należy do starszej i bardzo bogatej kobiety, właścicielki restauracji, w której pracuje mama Ji-so. No to do dzieła!

NIEDZIELA

Pogoria III godz. 12.00.

Triathlon Dąbrowa Górnicza

Co prawda termin zapisów na Triathlon minął, ale można przyjść pokibicować. Trzystu zawodników na początek będzie musieli przepłynąć 750 m. Po czym wsiądą na rower, by pokonać trasę o długości 20 km, która kończy się w Parku Hallera. W parku czeka ich jeszcze bieg na dystansie 5 km.

Park Podlesie godz. 13.30.

VI Rodzinny Piknik Hutniczy

Pikniki zawsze cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Tym razem lubiący festynową atmosferę powinni zameldować się w niedzielne, wczesne popołudnie w Parku Podlesie. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji i konkursów dla starszych i młodszych. Muzycznie czas wypełnią Sojka Band, Miejska Orkiestra Dęta, Marta Gabryś oraz Rafał Kozieł i DJ Andre.


CAŁY WEEKEND

Kino Kadr

Droga do Rzymu godz. 17.00.

Gatunek: komedia, kraj produkcji: Czechy, Polska 2015, czas trwania: 100 min

Reżyseria: Tomasz Mielnik, Obsada: Václav Hrzina, Krystyna Liska Bokova, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Igor Chmela, Galina Kopaneva

Komedia poruszająca najpoważniejsze tematy w najbardziej przewrotny i zabawny sposób. Vasek jest nieśmiałym mężczyzną po trzydziestce. Za namową pewnej Rudej Piękności kradnie obraz z Galerii Narodowej w Pradze i w przebraniu rusza w podróż do "Wiecznego Miasta". Na swej drodze spotyka niezwykłe postaci: taksówkarz-kapłan chce go wyspowiadać, ekspert trufli przedstawia Vaskowi swoją małą świnkę, a pani z pieskiem zastanawia się nad podobieństwem Vaska do złodzieja w gazecie. Wszystkie napotkane osoby opowiadają swoje historie o poszukiwaniu szczęścia, spełnienia i oświecenia. Ale czy w dzisiejszych czasach w ogóle można zaznać szczęścia i doznać oświecenia, czy jest miejsce na duchowość? Droga do Rzymu to szalona komedia, która staje się metaforą o poszukiwaniu wartości we współczesnej Europie.

Zwyczajna Dziewczyna godz. 19.30.

Gatunek: komedia, romans, kraj produkcji: Wielka Brytania 2016, czas trwania: 116 min

Reżyseria: Lone Scherfig, Obsada: Gemma Arterton, Sam Claflin, Bill Nighy

Producenci filmów Boska Florence oraz Carol przedstawiają błyskotliwą, zabawną i wzruszającą komedię Zwyczajna dziewczyna z rewelacyjną obsadą: Gemma Arterton, Sam Claflin i Bill Nighy!

Catrin jest młoda, pełna energii i właśnie została zatrudniona w małej agencji reklamowej, która pracuje nad scenariuszami filmów propagandowych. Kraj potrzebuje produkcji, które podniosą obywateli na duchu! A Catrin ma pomóc w ich powstawaniu. Ale jak zwyczajna dziewczyna ma odnaleźć się na stanowisku dotychczas zarezerwowanym wyłącznie dla mężczyzn? Szczególnie, gdy jej szefem jest przystojny i pewny siebie scenarzysta, Tom, który nie wierzy, że jakakolwiek kobieta może poradzić sobie z takim zadaniem. Catrin postanawia udowodnić mu, jak bardzo się myli. I szybko przekonuje się, że życie pisze najciekawsze scenariusze.

Pałac Kultury Zagłębia – Galeria

Abstrakcja – Wystawa prac Marka Grabowskiego

Abstrakcja. Coś oderwanego od rzeczywistości. Coś trudnego do zrozumienia. Coś niemającego odpowiednika w żadnym konkretnym przedmiocie.

Abstrakcja Marka Grabowskiego to wystawa niezwykła jak jej autor - urodzony w Sosnowcu artysta malarz, rzeźbiarz, pedagog, poeta i filatelista. Laureat m.in. Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Pasteli w Nowym Sączu (1996) i I Nagrody na Biennale Pasteli (1998), twórca statuetki z brązu Adama Piwowara oraz Michała Spisaka, realizator wielkoformatowego street artu w Szczecinie. Na swoim koncie ma ponad 35 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w tym trzykrotnie na Art Expo w Nowym Jorku.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto